Fir Katran Crypton Carp

Moderatori: Bogdan Zaharia, odoctee, gor965, Adi Forest

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Fir Katran Crypton Carp

Mesaj de Albert »

Salutare

In sfarsit mi-am facut putin timp ca sa va povestesc patania mea cu minunatul fir, varful de gama al producatorului ucrainean(un site cu co.uk in coada nu inseamna nimic)
Context: pescuiesc plantat, las monturile cu zilele in apa iar cand le recuperez fara peste(destul de des :lol: ) le trec printr-o carpa uda ca sa le curat.
Am cumparat firul din titlu dar dupa prima "curatare" am vazut ca se decoloreaza. Prima data de pe o mulineta, dar dupa inca vreo doua sau trei curatari am un fir galben de toata frumusetea pe toate mulinetele. Mai jos niste poze ca sa vedeti exact situatia dupa prima partida de pescuit.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Am semnalat problema importatorului, vedeti mai jos discutia:


Imagine
Imagine

Din pacate nu m-a sunat nici importatorul, nici colegul, nici producatorul.

Ca si concluzie: firul pare ok dar daca vreti un fir inchis la culoare nu aruncati banii pe chestia asta. Comunicarea praf, banii dati, ura si la gara. Daca postul meu ajuta pe cineva sa nu cada prada reclamei agresive de pe facebook si sa economiseasca niste bani eu sunt multumit.

Fire intinse. Nu decolorate, doar intinse :)

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Fir Katran Crypton Carp

Mesaj de robyvan »

Poate n-ar fi rau sa mentionezi si magazinul de la care l-ai cumparat.....avand in vedere modul lor de comunicare.
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir Katran Crypton Carp

Mesaj de Albert »

N-are treaba magazinul, tocmai de aia n-am dat numele. Eu am semnalat problema direct la katran.ro, importatorii oficiali. Cu ei e corespondenta de pe whatssup.

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Fir Katran Crypton Carp

Mesaj de robyvan »

Aaaa, am priceput.
slowly we rot- by Obituary

danicos
pescar de competitie
Mesaje: 1025
Membru din: Mie Noi 17, 2010 17:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir Katran Crypton Carp

Mesaj de danicos »

Katran .... catran. Eu am cumparat SYNAPSE WILD CARP CAMO de 0.35. Un fir foarte, foarte, foarte slab calitativ. Extrem de rigid-batos, sare dupa tambur aproape de fiecare data. Nu recomand sa-l cumparati. Eu am fost sfatuit sa nu-l cumpar, dar nu am ascultat pescarii mai experimentati si m-am ,,ars'' financiar. M-am luat dupa reclamele de pe FB ale unui ,,pescarus sponsorizat''. Asa ca ... nu tot ce zboara se mananca! :wink:

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Fir Katran Crypton Carp

Mesaj de eugen dragnea »

Pai e simpla treaba ... daca tot s-a decolorat, scazi din bani diferența pana la M-Line de la Mitranescu, treci peste orgolii si faci o comandă...nici nu trebuie sa spui numele real :D

In alta ordine de idei, stai si langa lansete zilele alea cat nu le scoți din apa sau mergi acasă si revi dupa 3 zile pentru recuperarea monturilor ?!?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir Katran Crypton Carp

Mesaj de Albert »

Jenule, de la Mitranescu nu cumpar nici daca devine actionar la Shimano.Deh, principii, stii cum e.
Despre modul meu de a pescui: nu e tare in fata cu cap de pisica, fir de 0.20, chodul redescoperit dupa 'j de ani de vajnicii pescari mioritici, la cade ce intra din ligheanul populat. Asadar nu face subiectul acestui forum asa ca nu discutam despre asta. Deh, principii, stii cum e.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Fir Katran Crypton Carp

Mesaj de eugen dragnea »

Stai linistit ca tot de la acelasi chinezi cumperi si tu si Dan...diferența este ca tu plătești mai mult.

Legat de abordarea ta la plantat, ce sa zic, pescuiesti cum vrei Albertino, dar parca e mai bine sa scoți montura aia din apa macar la 12 ore ca deh, poate nu e ce trebuie acolo la el in sufragerie...

P.S. Sper ca nu trebuie sa inlocuiesc "n-ul" cu "g" ca schimbam abordarea :?:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir Katran Crypton Carp

Mesaj de Albert »

Sensibil mai esti :) La mine in ardeal Jenu' e diminutiv la Eugen.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Fir Katran Crypton Carp

Mesaj de eugen dragnea »

Stiu ca si nevasta-mea e din Ardeal, dar cum sunt crescut mai pe sud am vrut sa mă asigur ca nu e cu "bataie lunga" :wink:

On topic.
Am avut timp de 5 ani pe o mulinata un Sufix Ultra Knot de 0,25 care a îngropat 3 schimburi de fire...de fapt si acum este pe mulinetele vechi cu care merg pe Dunare dar rar folosesc fir subtire.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “PREZENTARE ARTICOLE PESCUIT”