Crapul pe canicula

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
RC2001
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 03, 2021 19:16

Crapul pe canicula

Mesaj de RC2001 »

Salut tuturor pescarilor.
As vrea sa imi dati si mie niste sfaturi in pescuitul crapului pe timp de canicula, nade, momeli, unde sta el ( am cautat pe net si majoritatea spun ca ba sta la apa mare ba sta la apa mica chiar nu mai inteleg nimic, poate ma lamuriti si pe mine va rog :D )
Multumesc anticipat ! :)

ELMAGICO
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 19, 2022 17:40

Re: Crapul pe canicula

Mesaj de ELMAGICO »

Am pecuit 5 zile pe bratul Macin. Miercuri-Duminica . (Saptamana trecuta).Am sondat din barcuta si am constatat ca sunt 3 praguri 1.5m / 4m / +6m , am ales sa pescuim pe platforma pragului de 4m loc unde am momit pe toata durata partidei circa 30kg porumb fiert , facut bulgari cu noroi. Miercuri dupa masa a picurat 30min iar de Joi s’a incalzit brusc , Duminica ajungat temp la circa 39c .

Vineri pe canicula am luat primul crap la ora 14:00
Apoi nici o singura trasatura pana Duminica dimineata la ora 03:00 cand am inceput sa scoatem cate unul pe ora pana pe la ora 07:00.
In total 3 baieti pe 14 lansete am scos 25kg crap 3-5kg intr’un interval de 5ore
Tinand cont de faptul ca Sambata au fost 37c iar Duminica 39c si crapul a inceput sa manance cu noaptea in cap putem spune ca a stat pe fund si a iesit dupa mancare in momentul cand era putin mai racoare pe pragul nostru. Sau poate ca nu era nici un singur crap in zona cand am ajuns noi pt ca el pe Dunare se deplaseaza in grup pe zone destul de mari. Sau poate ca era acolo dar nu manca.
Fiecare partida este atipica asa ca sunt prea multe probabilitati pentru un singur raspuns la intrebarea ta.

Fir intins0

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Crapul pe canicula

Mesaj de Dan Mateianu »


senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”