Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Cast
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 12, 2019 13:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Cast »

Bună ziua, va rog un sfat sunt în căutarea unei lansete de feeder strict pentru distanta pe care sa le imperechez cu mulineta MX 6000 feeder, între MTX 12 și MTX 10 care ar fi mai potrivita/puternica? Care este diferența între ele, este același blank, au aceasi putere, actiune? Distanta de la cotor la mandrina este aceeași? Mulțumesc

Trimis de pe al meu SM-A715F folosind Tapatalk


georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de georgehadrian »

Buna seara ! Se pot pune mai multe poze cu aceasta husa https://danmitranescu.ro/huse/1058-husa ... or+lansete

Avatar utilizator
arny97
Mesaje: 30
Membru din: Mar Noi 07, 2017 23:44
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de arny97 »

Buna ziua,
As dori sa va intreb ce lungime are tamburul mulinetei TAZURA MX14000 MAGNESIUM? Ma bate gandul sa fac un upgrade pana anul viitor la mulinete. Momentam am Okuma CB80, care sunt destul de grele... As dori sa trec la ceva mai usor cu mai multi rulmenti. M-ar interesa daca Magnesium are tamburul mai lung ca si CB sau nu. (CB are 37mm daca nu ma insel)

Multumesc

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

arny97 scrie:
Dum Noi 13, 2022 20:32
Buna ziua,
As dori sa va intreb ce lungime are tamburul mulinetei TAZURA MX14000 MAGNESIUM? Ma bate gandul sa fac un upgrade pana anul viitor la mulinete. Momentam am Okuma CB80, care sunt destul de grele... As dori sa trec la ceva mai usor cu mai multi rulmenti. M-ar interesa daca Magnesium are tamburul mai lung ca si CB sau nu. (CB are 37mm daca nu ma insel)

Multumesc
Salut!
Mulineta MX14000 Magnesium are lungimea tamburului de 43mm ( zona de asezare a firului).

Nu stiu cat de important este acest criteriu in alegerea unei mulinete, deoarece nu am studiat foarte mult aspectul, dar amintesc alte cateva caracteristici care va pot influenta si mai mult alegerea:

- mai muti rulmenti si un aspect extrem de important in acest sens: pinionul mic este prevazut cu rulmenti pe ambele capete ( DBBG System ) . Mulineta nu o sa huruie dupa cateva utilizari asa cum se intampla in cazul celor la care pinionul freaca direct pe corul de plastic.
- slowoscillation 50 ( vibratii scazute, uzura diminuata, )
- fusta sub tambur ( riscuri mai mici de incurcare a firului sub tambur)
- mai usoara.
- mai rapida.
- frana carbontex.
- galet ceramic.
- manivela cu infiletare in pinion (elimina posibilitatea jocurilor din acea zona)
- pinion cu ax otel.
......

Cam atat. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

georgehadrian scrie:
Vin Noi 11, 2022 19:16
Buna seara ! Se pot pune mai multe poze cu aceasta husa https://danmitranescu.ro/huse/1058-husa ... or+lansete
Salut, am sa incerc in zilele urmatoare.

P.S. Husa este ca toate celelalte din punct de vedere al captuselii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cast scrie:
Vin Noi 11, 2022 17:02
Bună ziua, va rog un sfat sunt în căutarea unei lansete de feeder strict pentru distanta pe care sa le imperechez cu mulineta MX 6000 feeder, între MTX 12 și MTX 10 care ar fi mai potrivita/puternica? Care este diferența între ele, este același blank, au aceasi putere, actiune? Distanta de la cotor la mandrina este aceeași? Mulțumesc

Trimis de pe al meu SM-A715F folosind Tapatalk
Salut!
Recomandarea mea merge catre MTX10.
Mandrina mai sus, inel de plecare mai mare ...
Puterea betelor este la fel.
P.S. amandoua sunt lansete puternice, de distanta.

Avatar utilizator
arny97
Mesaje: 30
Membru din: Mar Noi 07, 2017 23:44
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de arny97 »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Noi 14, 2022 21:08
arny97 scrie:
Dum Noi 13, 2022 20:32
Buna ziua,
As dori sa va intreb ce lungime are tamburul mulinetei TAZURA MX14000 MAGNESIUM? Ma bate gandul sa fac un upgrade pana anul viitor la mulinete. Momentam am Okuma CB80, care sunt destul de grele... As dori sa trec la ceva mai usor cu mai multi rulmenti. M-ar interesa daca Magnesium are tamburul mai lung ca si CB sau nu. (CB are 37mm daca nu ma insel)

Multumesc
Salut!
Mulineta MX14000 Magnesium are lungimea tamburului de 43mm ( zona de asezare a firului).

Nu stiu cat de important este acest criteriu in alegerea unei mulinete, deoarece nu am studiat foarte mult aspectul, dar amintesc alte cateva caracteristici care va pot influenta si mai mult alegerea:

- mai muti rulmenti si un aspect extrem de important in acest sens: pinionul mic este prevazut cu rulmenti pe ambele capete ( DBBG System ) . Mulineta nu o sa huruie dupa cateva utilizari asa cum se intampla in cazul celor la care pinionul freaca direct pe corul de plastic.
- slowoscillation 50 ( vibratii scazute, uzura diminuata, )
- fusta sub tambur ( riscuri mai mici de incurcare a firului sub tambur)
- mai usoara.
- mai rapida.
- frana carbontex.
- galet ceramic.
- manivela cu infiletare in pinion (elimina posibilitatea jocurilor din acea zona)
- pinion cu ax otel.
......

Cam atat. :)
Multumesc pentru raspuns.
Intre timp am mai cautat si am dat de mulineta MX 14000. Pescuiesc si plantat si lansat, dar mai mult plantat. Lansetele care vreau sa le echipez au 440-450 de grame (nu stiu cat conteaza asta?!) Am vazut ca Magnesium are wormshaft cu super slow oscillation 50, fata de MX 14000 care are wormshaft cu super slow oscillation 30, dar magnesium este si mai grea cu 80 de grame.

Adrian Ciobanu
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 15, 2022 12:16

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Adrian Ciobanu »

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti pe cand va asteptati sa primiti lansetele LANSETA TAZURA RIVER FORCE 70-350G?
Sunt cu lipsa stoc de ceva vreme
Multumesc,
Adrian Ciobanu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Adrian Ciobanu scrie:
Mar Noi 15, 2022 12:20
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti pe cand va asteptati sa primiti lansetele LANSETA TAZURA RIVER FORCE 70-350G?
Sunt cu lipsa stoc de ceva vreme
Multumesc,
Adrian Ciobanu
Salut!
Modelul specificat intra in stoc luna viitoare.
Oricand, cu placere.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

arny97 scrie:
Lun Noi 14, 2022 22:10

Multumesc pentru raspuns.
Intre timp am mai cautat si am dat de mulineta MX 14000. Pescuiesc si plantat si lansat, dar mai mult plantat. Lansetele care vreau sa le echipez au 440-450 de grame (nu stiu cat conteaza asta?!) Am vazut ca Magnesium are wormshaft cu super slow oscillation 50, fata de MX 14000 care are wormshaft cu super slow oscillation 30, dar magnesium este si mai grea cu 80 de grame.
Cel mai mare avantaj pentru Magnesium este rulmentul 2 de pe pinionul mic, iar pentru Tazura MX 14000 este greutatea extrem de mica.
O lanseta potrivita este Tazura Class sau Tazura Class 3K. Ambele se preteaza pescuitului lansat foarte bine. La plantat merge mai mult 3K. In acest gen de pescuit calitatea prioritara este frumusetea. :)

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”