Recomandare lanterna de cap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de freespirit »

Revin cu o recenzie, din nefericire, NEGATIVĂ, despre Led Lenser MH10.
După aproximativ 2 ani, bentița elastică a început să-și piardă din elasticitate iar lanterna are o problemă, de câteva luni, pentru a o aprinde și pentru a o stinge este nevoie să o lovesc, moderat, de picior, în mod repetat.
Cât despre piese, după ce am sunat la mai multe magazine care comercializează produse Led Lenser, am aflat că bentița respectivă nu poate fi adusă nici măcar la comandă, din cauza faptului că producătorul pretinde comenzi de loturi minim 24-48 de bucăți. De.asemenea, niciun alt element din componența lanternei mele - în afară de acumulator - nu poate fi găsit în România.
Dacă cineva are alte informații, sunt interesat să le aflu. M-aș bucura să aud că m-am înșelat.
Acum caut un atelier de reparații(refuz să mă aliniez tendințelor de a utiliza limba "romgleză", respectiv termenul "service"), rămâne de văzut dacă-mi vor rezolva problema și cu ce costuri.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de ilar »

Mai mult ca sigur ai un contact imperfect, bentita ai putea sa o iei de la orice alta lanterna de 20-50 lei asemanatoare, sau gasesti material similar la metru in comert, rogi pe cineva priceput sa ti-l coase si apoi duci la personalizat. Ai avea o lanterna cu numele tau sau al echipei pe bentita, cati ar mai fi ca tine? Totusi sa ne tii la curent cuvrezolvarea problemei

Avatar utilizator
Razvan.N
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 05, 2022 17:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de Razvan.N »

Am si eu o intrebare despre mh10, stiu ca foloseste acumulatori modelul 18650 - se pot folosi si cei aftermarket ? acumulator dedicat costa ~125 lei, unul universal la jumatate de pret. Multumesc !

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de ilar »

Personal nu vad de ce nu s-ar putea folosi, intrebarea este daca cei aftermarket sunt la fel de buni?

adams
Mesaje: 283
Membru din: Vin Iun 23, 2017 22:27
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de adams »

Dacă au aceleasi dimensiuni,le poti folosi.Original LED LENSER nu mai găsești de 3400 mah,doar varianta de 3000 mah.Eu am luat baterie nitecore 3500mah cu mufă microusb,are avantajul că se poate incarca separat.Vine si in cutiuta ei de plastic.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de freespirit »

După ce am fost la Arrow, de la Obor, din București, după o lună și vreo săptâmână, după ce a fost trimisă în Germania, am primit o lanternă MH10 nouă(sigilată în cutie, cu toate accesoriile), dar cu acumulator 18650 de 3,7V de 3.000mAh, nu de 3.400mAh, cum avea cea dinainte. Păcat că nu am ținut acumulatorul de la cea pe care am trimis-o în Germania,
Iar în ceea ce privește o comparație între acumulatoarele Led Lenser și cele de 8-10-12 lei, e o diferență la de la cer la pămànt, un acumulator Led Lenser poat fi folosit cât mai multe acumulatoare proaste, cred că e unul dintre puținele produse din zilele noastre, care merită banii. Celelalte nu durează decât foarte puțin, comparativ cu Led Lenser și nu vreau să le fac reclamă. Am luat și acumulatoare din Dragonul Roșu, și din târg și din alte părți, sunt foarte slabe.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

adams
Mesaje: 283
Membru din: Vin Iun 23, 2017 22:27
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Recomandare lanterna de cap

Mesaj de adams »

Cu scuzele de rigoare,revin cu precizarea că bateria este FENIX 3500 mah cu microusb.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”