MINCIUNI DE LA LUME ADUNATE

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

MINCIUNI DE LA LUME ADUNATE

Mesaj de Vladut Mateianu »

Va propun ca in acest topic sa scrieti fiecare cate (minim) o poveste pescareasca traita sau auzita de voi, in care ADEVARUL SA FIE DINCOLO DE REALITATE !

1.Iata primul exemplu , povestita de un cunoscut de-al meu pe nume ....

Omul avea un caine lup de peste 10 ani, cu care mergea mereu la peste, era partenerul lui cel mai de nadejde. Toate bune si frumoase pana cand i-a venit timpul sa se insoare.Neveste-sii nu i-a placut cainele de la inceput, probabil din gelozie !
Azi asa, maine asa, pana ce au hotarat sa aiba un copil.
Sotia isi baga sotul in sedinta, in timp ce cainele statea pe balconul apartamentului lor(situat la etajul 8), la fel cum statea in fiecare zi : cu labutele sprijinit pe pervaz.
Motivul sedintei : conditionarea conceperii copilului de evacuarea cainelui din casa. El nu vroia sa auda de asa ceva, doar era partenerul lui de o viata;, ea il ameninta cu parasirea locuintei conjugale, ce mai divortul era iminent !
Cainele aude discutia, intoarce ochii lacrimanzi spre stapan, trage aer in piept si..... sare !
Poveste lacrimogena, dar cat se poate de reala ! Anul 1993, Branesti 4.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

burada adrian
Mesaje: 65
Membru din: Vin Ian 28, 2005 15:44
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de burada adrian »

:lol: :lol: Vladute,cred ca cunosc povestea,dar si personajele. :P :lol:
ADRIAN BURADA - SI ...AJUNGE

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Apropo de caine - uita-te pe situl lui Adriano www.bigfish.ro - si o sa vezi componenta echipei BigFish . Sa nu se supere Adriano - am incetat orice postare aiurea sau jignitoare - dar cred ca mai jignitor pentru Dan si restul baietilor din aceasta echipa - este plasarea cainelui lui Adriano inaintea lui Cotelici si a restului echipei ! Ce dracu , e doar un caine ! :lol: :lol:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@vladut

Stai sa-ti zic si eu una tare . Din pacate nu se refera la crap ci la stiuca . Am un prieten in Periprava la care mergem destul de des ( 1-2 ori / an ) si care nu are pasiunea pescuitului la crap ci la rapitor .
Steam amplasat la stationar pe platforma unei statii de pompare , sprijinita pe piloni de vreo 2 metri inaltime si pescuiam la varga , cu rima rosie . Prindeam caras , biban ,etc - pentru ciorba . Prietnul asta era plecat si la un moment dat il vad ca vine spre ponton si striga la mine :
- Ce faci acolo bai !!!!!! Stai peste 3 stiuci si nu te ocupi de ele ?
Din mers baga oscilanta mare , argintie , si din 3 lanseuri sub platforma pe care stateam scoate 3 stiuci de peste 2 kg fiecare ! Am inebunit - pentru ca si eu aveam linga mine in husa o lanseta de rapitor cu tot ceea ce ii trebuia !

Nu e pescareasca - am mai povestit-o , e stiinta si chichirez din Delta ! Am uitat sa mentionez ca amicul asta al meu - pe care il cheama Remus - sta cite 9 luni pe an in Delta , cu toate ce este bucurestean si are aici un service auto . Tot el m-a invatat acum vreo 8 ani ce inseamna mamaliga cu titze ! :lol: :lol: :lol:

DanC
Mesaje: 36
Membru din: Mie Feb 09, 2005 10:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DanC »

Asa mai baieti!!!!
Sa inceapa recitalul!
:lol: :lol: :lol:

si daca mai vrea lumea sa ma injure, sa le dau numele complet:
Daniel Gheorghe Catana

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Dan C - tu esti cel cu 17 kg pe Peris ?

Avatar utilizator
ZABELEA
Mesaje: 294
Membru din: Mar Ian 11, 2005 15:42

Mesaj de ZABELEA »

Cu ocazia deschiderii acestei discutii il rog pe Cristi Iacob Burada Tataie ( :lol: :lol: :lol: ) sa ne-o povesteasca pe aia cu 1700 de carasi intr-o zi si 1400 a doua zi.E tare rau de tot.
MIHAI PRIPON - CARP UNITED TEAM.

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

Gata Mihaita !

Intr-o zi un reputat pescar CF zis si Hemilton ( prieten bun cu Preputza Bulan) s-a dus la o balta in spatele rest. Doi Cocosi unde in 5 ore a prins 1700 carasi , a ajuns acasa unde nu a fost crezut de un prieten ca i-a prins singur asa ca l-a invitat a doua zi sa-l insoteasca pe balta pentru demonstratie Sortii nu i-au fost prielnici a doua zi dar totusi a reusit sa prinda 1400 carasi in 4 ore


DE invidiat pregatirea prietenului nostru care reuseste timp de 5 ore sa scoata un peste la 5,6 secunde si sa transporte apoi intreaga cantitate acasa (cca. 100gr. un caras = 170 kg. )

Povestire depanata in prezenta prietenilor Radu Badica si Mihaita Pripon
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Tilea Gabriel
Mesaje: 376
Membru din: Dum Noi 06, 2005 19:52
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Tilea Gabriel »

Una auzita anul trecut pe o balta in Timis.

Doi pescari ce i-am cunoscut pe malul baltii se laudau cu capturile lor impresionante , unul dintre ei se apuca sa-mi povesteasca ce a patit in Delta anul acela ............"prinsesem un crap pe la 11 pm , pe la 02 a.m....am avut o trasatura violenta , am intepat si a inceput drilul , l-am adus destul de greu spre mal , nu il vedeam ca era noapte , la un moment dat pusca intr-o parte i-a vreo 2 metri de fir si intepeneste parca aveam carligul intr-un butuc , stau , astept , nimic ....dupa vreo 2 min. intru pe fir in apa si........ce sa vezi ........intrase direct in juvelnic langa celalalt!!!!

Ma distrus ! :shock:
Powered by just two rods

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

il rog, la randul meu, pe mihaita pripon - "mitzanu" - argintul mondial, sa o povesteasca p'aia cu:"tu ai scaun?" "atunci de ce ridici mana? :twisted: "
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”