Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

invisibleman scrie:
Joi Apr 20, 2023 14:23
Buna ziua.
Vreau sa cumpar 3 lansete TAZURA RIVER pentru pescuit la Dunare, exclusiv de pe mal. Ce model sa iau, cel 50-280gr sau 70-350 gr ?
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
In functie de greutatea monturilor si/sau marimea pestilor vizati puteti face alegerea.
Ambele modele sunt facute in special pentru Dunare. In situatia unor monturi mai grele ( sa zicem peste 150g), sau daca pescuiti in forta( printre agataturi, eventual pesti mari, atunci este recomandata varianta mai tare.
Pentru un pescuit cu monturi usoare si vizand in general pesti mai mici ( de pana in 5kg ...sa zicem, dupa standardele fiecaruia... :) ), atunci este recomandat modelul cu 50-280g. Oricum, si cu acest model puteti scoate oricand un peste foarte mare.
De pe mal va recomand lungimile de 2,7 - 3m.
Oricand, cu placere.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de eugen dragnea »

Salut Dan.
Se da problema:
-barca 5,5 fibra
-2 pescari in barca
-pescuit 50% din barca cu 50% de pe mal
-pescuit divers ... cioate, gropane,plaje,praguri...ocazional lanseuri lungi pe intinsuri.
-pesti medii cu speranta de capturi capitale

Ce lungime de River sa aleg ?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Mar Apr 25, 2023 0:30
Salut Dan.
Se da problema:
-barca 5,5 fibra
-2 pescari in barca
-pescuit 50% din barca cu 50% de pe mal
-pescuit divers ... cioate, gropane,plaje,praguri...ocazional lanseuri lungi pe intinsuri.
-pesti medii cu speranta de capturi capitale

Ce lungime de River sa aleg ?
Raspuns: 2,70m.
3m este prea lunga pentru barca, iar 2,40 prea scurta pentru "lanseuri lungi pe intinsuri".
2,40 este recomandata pentru barci mici, darr nu este cazul tau.

Avatar utilizator
Razvan.N
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 05, 2022 17:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Razvan.N »

Buna ziua, detin un set de avertizori hakuyo 2014 plus si la ultima partida am intampinat o problema, statia receptioneza avertizorii rosu si verde doar daca nu au obstacole intre ele si la o distanta de cel mult 8-10 - am pescuit pe bugeac la dig, rodpod-ul era jos pe pietre iar statia sus pe dig pe masa, a trebuit sa pun statia pe plafonul masinii ca sa poata receptiona semnalul senzorilor. Ajuns acasa am pus baterii noi, avertizorii reintegrati pe culoarea fiecaruia, problema este doar la rosu si verde / albastru si galben semnalizeaza chiar si cu obstacole intre statie si senzori indiferent de distanta.
Au fost cumparati in august 2021. Cum pot rezolva problema ?
Multumesc.

manu.gavrilescu
Mesaje: 4
Membru din: Vin Oct 18, 2019 16:29

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de manu.gavrilescu »

Razvan.N scrie:Buna ziua, detin un set de avertizori hakuyo 2014 plus si la ultima partida am intampinat o problema, statia receptioneza avertizorii rosu si verde doar daca nu au obstacole intre ele si la o distanta de cel mult 8-10 - am pescuit pe bugeac la dig, rodpod-ul era jos pe pietre iar statia sus pe dig pe masa, a trebuit sa pun statia pe plafonul masinii ca sa poata receptiona semnalul senzorilor. Ajuns acasa am pus baterii noi, avertizorii reintegrati pe culoarea fiecaruia, problema este doar la rosu si verde / albastru si galben semnalizeaza chiar si cu obstacole intre statie si senzori indiferent de distanta.
Au fost cumparati in august 2021. Cum pot rezolva problema ?
Multumesc.
Așa au început și la mine, apoi au căzut toți pe rând. Eu am mai luat 2 separați să fac setul de 6 pe toate culorile. Mai merg cei 2 luați separat.

Trimis de pe al meu M2010J19SY folosind Tapatalk


Avatar utilizator
Razvan.N
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 05, 2022 17:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Razvan.N »

Razvan.N scrie:
Joi Apr 27, 2023 13:26
Buna ziua, detin un set de avertizori hakuyo 2014 plus si la ultima partida am intampinat o problema, statia receptioneza avertizorii rosu si verde doar daca nu au obstacole intre ele si la o distanta de cel mult 8-10 - am pescuit pe bugeac la dig, rodpod-ul era jos pe pietre iar statia sus pe dig pe masa, a trebuit sa pun statia pe plafonul masinii ca sa poata receptiona semnalul senzorilor. Ajuns acasa am pus baterii noi, avertizorii reintegrati pe culoarea fiecaruia, problema este doar la rosu si verde / albastru si galben semnalizeaza chiar si cu obstacole intre statie si senzori indiferent de distanta.
Au fost cumparati in august 2021. Cum pot rezolva problema ?
Multumesc.
Am sunat si am discutat cu o doamna, i-am explicat problema si mi-a transmis ca garantia produselor electronice este de 12 luni - "asa primim garantia de la producator". pana si marele pescar ofera 2 ani la acelasi produs importat de la acelasi funrizor/producator. Acum inteleg de ce vad anunturi cu hakuyo la vanzare dupa maxim 2 ani de utilizare :))) "succes" la fraierit dl Dan, m-ati convins sa renunt la dvs.

MihaiNefliu
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 08, 2021 6:37

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de MihaiNefliu »

Buna ziua domni Mitranescu detin un set de 4 mulinete mt 14000 și una dintre ele nu mai rulează bine am sunat la magazin pentru o revizie și mi sa spus ca nu se mai serviseaza dacă nu mai sunt in garanție ce pot face acum

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Razvan.N scrie:
Joi Apr 27, 2023 16:16
Razvan.N scrie:
Joi Apr 27, 2023 13:26
Buna ziua, detin un set de avertizori hakuyo 2014 plus si la ultima partida am intampinat o problema, statia receptioneza avertizorii rosu si verde doar daca nu au obstacole intre ele si la o distanta de cel mult 8-10 - am pescuit pe bugeac la dig, rodpod-ul era jos pe pietre iar statia sus pe dig pe masa, a trebuit sa pun statia pe plafonul masinii ca sa poata receptiona semnalul senzorilor. Ajuns acasa am pus baterii noi, avertizorii reintegrati pe culoarea fiecaruia, problema este doar la rosu si verde / albastru si galben semnalizeaza chiar si cu obstacole intre statie si senzori indiferent de distanta.
Au fost cumparati in august 2021. Cum pot rezolva problema ?
Multumesc.
Am sunat si am discutat cu o doamna, i-am explicat problema si mi-a transmis ca garantia produselor electronice este de 12 luni - "asa primim garantia de la producator". pana si marele pescar ofera 2 ani la acelasi produs importat de la acelasi funrizor/producator. Acum inteleg de ce vad anunturi cu hakuyo la vanzare dupa maxim 2 ani de utilizare :))) "succes" la fraierit dl Dan, m-ati convins sa renunt la dvs.
Buna ziua!

Garantia comerciala este prevazuta pe site de cand ati achizitionat produsul. Daca doreati una mai mare, trebuia sa cautati o oferta mai buna la acea vreme. Noi nu putem mai mult si v-ati asumat acest lucru la achizitie.
Legat de avertizorii Hakuyo am schimbat la ei, ce nu a schimbat nimeni niciodata avertizori electronici. Tot pentru a ajuta clientii. Trebuia sa stiti asta. Nu am mai putut sa schimb dupa toate magazinele si asta este unul dintr motivele pentru care de cativa ani am trecut pe brand-ul meu Tazura.
Daca ati luat Hakuyo este pentru ca stiati lucruri bune despe ei, iar lucrurile alea bune au fost muncite exclusiv de mine mai bine de 10 ani. Acum nu se mai poate. Tot ce pot sa fac este sa ofer ce imi ofera si furnizorul legat de acest brand.

Nu stiu ce garantie ofera alte magazine, dar era bine sa faceti diferenta intre garantia comerciala si garantia de conformitate. Mai mult de atat, magazinul specificat comercializeaza produse Hakuyo de cateva luni, asa ca nu putem sa vorbim inca de respectarea garantiilor de doi ani, in eventualitatea ca acestea sunt comerciale si nu de conformitate.

Nu am fraierit pe nimeni niciodata, iar asta este o jignire pentru mine, Mai ales in contextul dat, cand nu inteleg ce nu am respectat.
Cei care fraieresc, sub orice forma, de la tupeu, vorbe fara acoperire, manipulari... si pana la furturi, sa aiba parte de toate belelele cand merg la pescuit. :) Este tot ce pot sa spun in speranta unor ganduri mai bune din partea dumneavoastra. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

MihaiNefliu scrie:
Vin Apr 28, 2023 11:11
Buna ziua domni Mitranescu detin un set de 4 mulinete mt 14000 și una dintre ele nu mai rulează bine am sunat la magazin pentru o revizie și mi sa spus ca nu se mai serviseaza dacă nu mai sunt in garanție ce pot face acum
Buna ziua!

Servisarea mulinetelor nu are legatura cu garantia. Nu stiu de ce v-a spus asta, sau poate ati inteles gresit.
In cazul dumneavoastra este vorba mai mult ca sigur de o reparatie. ( pinion deteriorat).
Pinioane pentru MT nu avem, deci nu putem face reparatii pe acest model. Rulatul prost nu se rezolva cu ungerea mulinetei. ( servisat)
Ajutam unde putem, asa cum am obisnuit, dar in limita pieselor pe care le mai avem pe stoc de la alte brand-uri.

Tot ajutorul nostru, ala pe care banuiesc ca il stiti ca l-am oferit de cand suntem in domeniul asta, se raporteaza de 4 ani exclusiv la brand-ul Tazura. Aici ne procuram piese si avem grija cat se poate de mult de produse, indiferent ca sunt in garantie sau nu.

Imi pare rau ca nu va pot ajuta cu un sfat.

Avatar utilizator
Razvan.N
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 05, 2022 17:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Razvan.N »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Mai 01, 2023 13:04
Razvan.N scrie:
Joi Apr 27, 2023 16:16
Razvan.N scrie:
Joi Apr 27, 2023 13:26
Buna ziua, detin un set de avertizori hakuyo 2014 plus si la ultima partida am intampinat o problema, statia receptioneza avertizorii rosu si verde doar daca nu au obstacole intre ele si la o distanta de cel mult 8-10 - am pescuit pe bugeac la dig, rodpod-ul era jos pe pietre iar statia sus pe dig pe masa, a trebuit sa pun statia pe plafonul masinii ca sa poata receptiona semnalul senzorilor. Ajuns acasa am pus baterii noi, avertizorii reintegrati pe culoarea fiecaruia, problema este doar la rosu si verde / albastru si galben semnalizeaza chiar si cu obstacole intre statie si senzori indiferent de distanta.
Au fost cumparati in august 2021. Cum pot rezolva problema ?
Multumesc.
Am sunat si am discutat cu o doamna, i-am explicat problema si mi-a transmis ca garantia produselor electronice este de 12 luni - "asa primim garantia de la producator". pana si marele pescar ofera 2 ani la acelasi produs importat de la acelasi funrizor/producator. Acum inteleg de ce vad anunturi cu hakuyo la vanzare dupa maxim 2 ani de utilizare :))) "succes" la fraierit dl Dan, m-ati convins sa renunt la dvs.
Buna ziua!

Garantia comerciala este prevazuta pe site de cand ati achizitionat produsul. Daca doreati una mai mare, trebuia sa cautati o oferta mai buna la acea vreme. Noi nu putem mai mult si v-ati asumat acest lucru la achizitie.
Legat de avertizorii Hakuyo am schimbat la ei, ce nu a schimbat nimeni niciodata avertizori electronici. Tot pentru a ajuta clientii. Trebuia sa stiti asta. Nu am mai putut sa schimb dupa toate magazinele si asta este unul dintr motivele pentru care de cativa ani am trecut pe brand-ul meu Tazura.
Daca ati luat Hakuyo este pentru ca stiati lucruri bune despe ei, iar lucrurile alea bune au fost muncite exclusiv de mine mai bine de 10 ani. Acum nu se mai poate. Tot ce pot sa fac este sa ofer ce imi ofera si furnizorul legat de acest brand.

Nu stiu ce garantie ofera alte magazine, dar era bine sa faceti diferenta intre garantia comerciala si garantia de conformitate. Mai mult de atat, magazinul specificat comercializeaza produse Hakuyo de cateva luni, asa ca nu putem sa vorbim inca de respectarea garantiilor de doi ani, in eventualitatea ca acestea sunt comerciale si nu de conformitate.

Nu am fraierit pe nimeni niciodata, iar asta este o jignire pentru mine, Mai ales in contextul dat, cand nu inteleg ce nu am respectat.
Cei care fraieresc, sub orice forma, de la tupeu, vorbe fara acoperire, manipulari... si pana la furturi, sa aiba parte de toate belelele cand merg la pescuit. :) Este tot ce pot sa spun in speranta unor ganduri mai bune din partea dumneavoastra. :)
Magazinul dumneavoastra nu imi ofera o garantie 2 ani asa cum este prevazut in legislatie, pe site poate sa scrie ca oferiti garantie comerciala o zi, este irelevant. Document de garantie nu am primit alaturi de factura la momentul achizitiei produsului respectiv, Parerea mea este obiectiva domnule Dan, imi sustin cele mai sus mentionate, eu ca si clientul dumneavoastra sunt mintit si luat de prost. Sa lasan ANPC sa-si spuna cuvantul referitor la problema mea, n ar fi nici prima nici ultima data cand cineva apeleaza la institutii pentru a gasi raspunsuri la niste probleme juridice.

Sanatate!

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”