balta cu apa mica si namol mult

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mebu
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 19, 2010 14:49

balta cu apa mica si namol mult

Mesaj de mebu »

Am gasit o balta veche si salbatica cu apa de 1.2m si namolul de 40cm in care se gasesc ceva monstri cocosati care cred ca au peste 12 kg si ten care reuseste sa rupa plasele taranilor care au incercat sa braconeze.Ceva idei de monturi ,momeala sau ma rog cum sa il scot din balta?

Avatar utilizator
Madalin 88
Mesaje: 733
Membru din: Mar Iul 06, 2010 14:01

Re: balta cu apa mica si namol mult

Mesaj de Madalin 88 »

sal...foloseste monturi pop-up forfacul mai lung in jur de 10-12 cm si plumbi grippa ...eu asa dau cand dau de zone cu namol mai mare
Prinde,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!!!
FIELDTESTER SENZOR PLANET
www.snz.ro

Avatar utilizator
Madalin 88
Mesaje: 733
Membru din: Mar Iul 06, 2010 14:01

Re: balta cu apa mica si namol mult

Mesaj de Madalin 88 »

mai ai si varinta sa folosesti momitori si ca nada foloseste un groundbait in care adauga seminte de canepa ,porumb si mazare (toate astea fierte in prealabil) la toata combinatia asta mai poti adauga si chiar e recomandat proteina lactica sau lapte praf si la carlig incearca cu un pop-up de ananas sau porumb cu aroma de fructe ( eu asa dau la ten )..in speranta ca ti-am putut fii de ajutor ..fire intinse
Prinde,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!!!
FIELDTESTER SENZOR PLANET
www.snz.ro

Avatar utilizator
Gaby
Mesaje: 33
Membru din: Mie Mar 17, 2010 22:52
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: balta cu apa mica si namol mult

Mesaj de Gaby »

incearca montura elicopter
http://Nu sunt permise link-uri catre magazinele de profil, altele decat cele partenere Crapmania.ro (cele care au bannere publicitare pe prima pagina a site-ului). Totusi, sunt acceptate link-uri catre magazinele din afara tarii.

.JuNioR.
Mesaje: 306
Membru din: Mar Sep 21, 2010 21:05
Puncte: 0
Contact:

Re: balta cu apa mica si namol mult

Mesaj de .JuNioR. »

Madalin 88 scrie:sal...foloseste monturi pop-up forfacul mai lung in jur de 10-12 cm si plumbi grippa ...eu asa dau cand dau de zone cu namol mai mare
Poate vrei sa zici sa foloseasca montura intre 20-22cm,si pe fir de par un pop-up si o bila(sau ce prefera el sa puna)!

dan_margarit
Mesaje: 49
Membru din: Lun Noi 22, 2010 16:14
Puncte: 0
Localitate: galati

Re: balta cu apa mica si namol mult

Mesaj de dan_margarit »

Alte variante la pescuitul pe namol mai sunt ? Sunt recomandate boabele de porumb flotante si fara pormb de fund ?
Bonum vinum laetificat cor hominis. (Vinul bun inveseleste inima omului)

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: balta cu apa mica si namol mult

Mesaj de marin laurentiu »

1.
montura elicopter,leadcore 1m,hooklink ridicat la 35-40 cm de plumb
2.
saculet solubil facut astfel: bagi prima data 3-4 pufuleti solubili in saculet,apoi grundbait(cat mai uscat posibil...nici foarte uscat sa se ridice intre ape nici foarte umed astfel incat sa fie f compact)+seminte+spartura,etc...,compactezi saculetul si legi strans..tragi hooklinkul prin saculet cu croseta lunga astfel incat carligul sa fie la capatul cu pufuletii..atasezi hooklinkul la montura
3.
la carlig orice momeala critic echilibrata sau flotanta
4.
dupa lansare nu mai misti montura de pe loc nici un cm...plumbul se va infige in mal dar hooklink-ul va sta suspendat deasupra malului pana in mom in care saculetul se va topi si va elibera pufuletii...atunci grund-ul tau precum si carligul se vor aseza "cuminti " pe substrat :wink:
inca odata reamintesc: nu misca montura nici un cm dupa lansare :wink:
spor la treaba,iar daca vrei sa te convingi fa un test intr-un acvariu...daca ai...daca n-ai ...cumpara-ti :mrgreen: :lol:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

dan_margarit
Mesaje: 49
Membru din: Lun Noi 22, 2010 16:14
Puncte: 0
Localitate: galati

Re: balta cu apa mica si namol mult

Mesaj de dan_margarit »

multumesc frumos , mai am o nelamurire. cei ala hooklink si la ce se foloseste ?
Bonum vinum laetificat cor hominis. (Vinul bun inveseleste inima omului)

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: balta cu apa mica si namol mult

Mesaj de marin laurentiu »

dan_margarit scrie:multumesc frumos , mai am o nelamurire. cei ala hooklink si la ce se foloseste ?
bucata de fir cu care legi carligul(folosesc termenul englezesc ptr ca e mai usor de scris)
...nu o lua in nume de rau,dar cred ca putina documentare inainte de a pune o intrebare nu ar strica...un serch pe google cred ca ti-ai rezolva multe ..necunoscute :wink: sant atatea articole si pagini intregi pe forumuri de unde poti invata macar notiunile de baza...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

M&D
Mesaje: 109
Membru din: Lun Iun 28, 2010 17:27

Re: balta cu apa mica si namol mult

Mesaj de M&D »

@se mai spune forfac sau rig,asta mai pe romaneste.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”