eficienta lingura/lopata de nadire

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

burada adrian
Mesaje: 65
Membru din: Vin Ian 28, 2005 15:44
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de burada adrian »

am uitat de lanseta.nu este neaparat dar totusi 3-3.5lb.
ADRIAN BURADA - SI ...AJUNGE

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Despre Method Blaster de la Nash pot sati spun ca merge excelent am incercat personal saptamina trecuta, pana acum nu reuseam cu alceva sa arunc bulgarii de nada unde aruncam cu montura,poti sa-ti faci singur fara sa mai cauti prin magazine banuiesc ca in tara nu o sa gasesti deocamdata.
Cu lingura de nadit am incercat si eu mai de mult dar m-am lasat aruncam mai departe cu mana :lol: :lol:

liviu
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 27, 2006 16:18

Mesaj de liviu »

Multumesc tuturor pt raspunsuri.
Se pare ca o sa-mi iau un method blaster.
Pt moment renunt la lopata.Oricum nu mi-a placut niciodata munca de jos :)
Romania.Tara tuturor posibilitatilor ....

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@liviu,
intrebarea ta a fost punctuala, n-am apucat sa-ti dau si eu un sfat.
Este f buna in conditii in care trebuie sa nadesti mult(de ex. Dirvari) pentru a incerca sa tii pestele pe loc, indiferent de marimea lui.
N-am ce face, dar trebuie sa-l contrazic pe admin :lol: , conteaza si forma lingurilor respective, cele mai lungi (asemanatoare cu cele de la Cobra sau cu cea prezentata de freecarp in poza) sunt mai bune pentru a arunca direct porumb sau combinatie de graunte, la distante relativ mici. Pentru bulgari de nada, in care poti incorpora si graunte, dar intr-o proportie destul de mica pentru a nu se desface bulgarul, exista un model de lingura mai mica, cu o forma mai mult patrata decit dreptunghiulara. Nu stiu cit de solid esti,sau la ce distante arunci tu cu lanseta, dar cu putin exercitiu ,care nu cred ca tine neaparat de muschi, eu am reusit sa arunc la aprox 70-80 m (cu martori :lol: ), si relativ grupat. Intr-adevar, e nevoie de un ajutor , care sa-ti puna bulgarii la indemina in lingura respectiva, ca sa-ti "faci" miscarea relativ repede .
In general, pentru miner poti folosi o coada de mincioc din carbon sau combinatie cu fibra de sticla, care are acelasi filet, indiferent de cine o face, si o poti gasi de cumparat in multe locuri, la preturi destul de mici(aprox 150-200 de mii ) . Ca se mai poate rupe, nu stiu, e posibil..Important e ca aceasta coada sa nu fie ,culmea, f rigida.
Sa stii ca am vazut niste cetateni francezi pe Sarulesti care aruncau si peste 100 de m, sau pe-acolo, si asta fara probleme.
Aa, sa nu uit, dupa 8-10 bulgari, umezeste lingura. Ajuta. :wink:

burada adrian
Mesaje: 65
Membru din: Vin Ian 28, 2005 15:44
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de burada adrian »

@Cezar

Esti sigur ca erai pe mal cind nadeai cu lingura :?:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ADRIAN BURADA - SI ...AJUNGE

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Val Pangica jr scrie:Pentru cupele de nadire mai putin conteaza forma lingurii , foarte importanta este puterea cozii de fixare a acesteia
@ Cezar Bibu - pai cam acelasi lucru spuneam si eu fratioare . Mai putin , nu inseamna deloc . Dupa mine important este parul ( coada ) in care te opintesti si dupa aia forma lingurii . Sigur ca si forma , plus greutatea proprie a lingurii , influenteaza distanta de lansare , dar arcul ( in speta - coada ) este cel mai important . Pe romaneste nu prea conteza ce sageata ai daca arcul e basit :lol: :lol: :lol:

liviu
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 27, 2006 16:18

Mesaj de liviu »

@val & @cezar

Eu cred ca forma lingurii este si ea importanta cand arunci cu bulgari.Cea lunguiata de la Cobra (multibaiter) permite bulgarelui de nada sa se rostogoleasca si sa capete viteza ( si precizie/directie ) pe toata durata miscarii nu doar cand se desprinde de lingura.
De fapt daca facem analogie cu "cobrele" pt boilies, vedem ca , tubul e gol pina aproape de maner si nu doar 10 cm la varf pt a lasa boilies-ul sa capete o acceleratie cat mai mare in interiorul tubului.
Romania.Tara tuturor posibilitatilor ....

Bealcu Dragos
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mai 19, 2005 20:45
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bealcu Dragos »

@liviu
Ai incercat tu personal cu ambele forme de lingura ?
Eu da. Cea lunga intampina o rezistenta mult mai mare a aerului (desi are acele gauri ).Iti garantez ca dai cel putin 25-30 m mai putin.
Daca totusi vrei sa incerci cu cea lunga , te sfatuiesc sa cumperi una de marca ,pentru ca modelele achizitionate de aiurea se rup inainte sa-ti formezi mana(max. 10 aruncari).Analogia cu cobrele nu este buna din acelasi motiv.Gaura prin care ies este mica.
@adi
Insista cu intrebarea !!! Cezar o sa recunoasca pana la urma ca era ud pana la glezna :lol: :lol: :lol:
Dragos Bealcu

liviu
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 27, 2006 16:18

Mesaj de liviu »

@dragos

nu am incercat.Si nici nu m-am gandit la partea cu rezistenta aerului.
Din experienta ta mi-ai recomanda sa-mi cumpar o lopata ? Sau e mai buna o cupa de nadire care o folosesti pe lanseta cum s-a discutat pe topic ?
Romania.Tara tuturor posibilitatilor ....

Bealcu Dragos
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mai 19, 2005 20:45
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bealcu Dragos »

@liviu
Am incercat doar o data cu,cupa ,in consecinta nu ma pot pronunta.
Depinde foarte mult cum stai cu "brandu" :lol:
Dragos Bealcu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”