Cum sa modificati frana la DAIWA Emblem 45 SCW QD

Moderatori: Bogdan Zaharia, odoctee, gor965, Adi Forest

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Cum sa modificati frana la DAIWA Emblem 45 SCW QD

Mesaj de Ciuchi »

Salutare!

Vin cu rezolvarea in intampinarea celor ce au aceleasi nemultumiri ca si mine.

Niste mulinete super din toate punctele de vedere, cu exceptia franei extraordinar de rapide si modificarea foarte brusca de la un click/pas la altul. Poate unora le place frana standard, insa mie unul nu-mi place si cu crapi mari am fost nevoit sa las frana mai "lejera" si sa fac drill-ul controland tamburul cu degetul.

In drillul cu crapi mari, in special la mal, pestele ia fir atat de lejer incat ai impresia ca frana este desfacuta la maxim, iar mai apoi la un singur click, parca tamburul se blocheaza. Practic, simt nevoia de niste "pasi" in plus la mulineta intre slab si strans.

Deasemenea, cand frana este stransa mai tare, tamburul freaca, merge uneori in socuri, sacadat...

Deja facusem poze mulinetelor si eram pregatit sa le urc pe net la vanzare, insa "problema" se rezolva extrem de simplu si transformarile sunt majore.

Exact cum la Shimano renuntam la saibele de pasla in favoarea celor de teflon/carbon/carbontex pentru a avea o frana mult mai rapida, logica ne spune ca la Daiwa trebuie exact invers 🙂

Dupa cum se observa in poze, in tamburul mulinetei sunt 9 saibe (5 carbon (cred) 2 metal rotunde si 2 metal cu "picioruse"). Ordinea se vede in poza. Am desfacut un tambur de Shimano 5500 XTB si i-am luat saibele de pasla pentru a face niste teste.

Am inlocuit prima data doar o saiba de carbon - prima. Am inceput cu pasla in tambur si am continuat cu restul. Deja se simt modificarile, incep sa apara pasi/clickuri in plus si mulineta se transforma... in bine 🙂

Am mai inlocuit apoi inca o saiba de carbon cu una de pasla, astfel in tambur fiind 2 pasla si 3 carbon. Plaja se mareste, pasii sunt mai multi, frana devine mult mult mai prietenoasa. Am incercat si cu 3 de pasla (am inlocuit practic saibele carbon 1, 3 si 5, deci am mers una cu una) si din nou... plaja de la o jumatate de tura de la foarte lejer la strans se transforma in aproape 2 ture.

Deasemenea, tamburul merge frumos, smooth, uniform si toate frecarile au disparut.

Consider ca am transformat o mulineta buna intr-una foarte buna (in plaja ei de pret) 🙂

Am facut teste pana la a combinai 3 saibe de pasla cu 2 de carbon si se vad clar diferentele. Sincer, mi se par multe 3, deja nu mai e o frana rapida si consider ca 1 eventual 2 inlocuite sunt deajuns (depinde de gusturi/preferinte).

Inainte de a le inlocui, sa ungeti bine cu vaselina si saibele de pasla.

Saibe am gasit la danmitranescu.ro la 5 lei set de 3 (cele de crap) - se vad in poza atasata, insa trebuie decupat putin din ele. Cele de Daiwa au diametrul de ~25mm iar cele de la Mitranescu sunt de 33mm. Ori puneti o saiba de metal peste si decupati cu cutterul, ori faceti semn cu pixul in jurul celei de metal si taiati cu forfecuta.
Saibe: https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... &results=9

Ca vaselina am folosit Cormoran (cea din poza) atasata si o gasiti online la mai multe magazine de profil.

Sper ca v-am fost de ajutor. Multi le-au vandut din acelasi motiv din care era s-o fac si eu, insa solutia este foarte ieftina si eficace.

Fire intinse!
Imagine

Imagine
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Daniel Ciuchendea

max-carpfishing
Mesaje: 151
Membru din: Lun Dec 05, 2011 22:34
Puncte: 0
Localitate: Roma

Re: Cum sa modificati frana la DAIWA Emblem 45 SCW QD

Mesaj de max-carpfishing »

Salutare, saibele de la Ultegra xte ca dimensiune,se potrivesc la tamburii de la Emblem scw qd ot?Multumesc!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “PREZENTARE ARTICOLE PESCUIT”