Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Moderatori: Bogdan Zaharia, odoctee, gor965, Adi Forest

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de ejas »

Salut,

Entuziasmat de colegii nostri de forum si de cei spanioli (cei ce au facut video-urile cu inlocuirea rulmentului de la manivela) m-am apucat si eu de operatiune..
Pentru a nu ma complica cu rulmenti oxidabili... / inoxidabili din Dragon, mi-am comandat rulmenti ceramici de la Boca Bearings cu ajutorul lui Edi (edi_curiosul@yahoo.com): atit pentru inlocuirea bucsei de plastic 4004 de la manivela, cit si a bucsei de plastic 15181 de la wormshaft..
Atentie insa la urmatoarele:
- inlocuirea bucsei 4004 cu rulment merita facuta si cu reglarea jocului pe ax, din saibele 743. La mine initial erau 3 saibe 743, ulterior pentru reglaj am scos-o pe cea mai subtire de 0.05 mm si am adaugat una facuta de Edi de 0.2 mm.
- la inlocuirea bucsei de plastic 15181 de la wormshaft se scoate si saiba 2409. Rulmentul se adauga impreuna cu un mic distantier ce se monteaza pe partea dinspre capacul 15180. Din grosimea distantierului se regleaza fin si jocul in axul wormshaft-ului. Tot Edi mi-a facut si distantierul.

In final, am obtinut tot o Ultegra 14000 XTC, operatiunea fiind chiar simpla (nu ramin piese in plus sau minus, nu sar arcuri, mulineta fiind usor de lucrat in interior), dar mult mai fluida (face toate rotirile de pe loc pe care le facea Penn 8000 prin toate video-urile..), mai inchegata, prin reglajul jocurilor, parca mai putin fragila.. Asa mi-ar fi placut sa fie de la inceput, dar .. dehh.. Shimano ...

Am atasat si schema Ultegra, pentru a se vedea exact piesele la care am facut referire... Detaliile astea sper sa-i ajute pe cei ce vor sa faca upgrade-ul.
Fişiere ataşate
Schema Ultegra 14000 XTC
Schema Ultegra 14000 XTC
12UL14000XTC_v1.jpg (173.99 KiB) Vizualizat de 5006 ori
Ultima oară modificat Mar Feb 17, 2015 15:37 de către Alin Galbenu, modificat 1 dată în total.
Motiv: link nepermis

Avatar utilizator
cristiand
Mesaje: 250
Membru din: Joi Oct 21, 2010 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti/Alexandria

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de cristiand »

salutare,
multumim pentru detaliere si pentru schita.
ne poti spune si ce dimensiuni au rulmentii folositi?
BARICADA CARP CLUB
(part-time)

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de ejas »

cristiand scrie:salutare,
multumim pentru detaliere si pentru schita.
ne poti spune si ce dimensiuni au rulmentii folositi?
Sigur,

Rulmentul pentru manivela (in locul bucsei 4004):
D = 17 mm
d = 9 mm
B1 = 5 mm
Rulmentul de la wormshaft (in locul bucsei 15181):
D = 6 mm
d = 3.5 mm
B1 = 2.62 mm
Codurile sunt de la Boca Bearings: D - diametru exterior, d - diametru interior, B1 = grosime
Ti-as fi dat exact denumirile rulmentilor de la Boca, dar nu eu am facut comanda, Edi a facut-o.

Tilea Gabriel
Mesaje: 376
Membru din: Dum Noi 06, 2005 19:52
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de Tilea Gabriel »

Aceleasi bucse se pot schimba si la XSC nu ? Sunt la fel parca sau ?
Powered by just two rods

alichivu
Mesaje: 124
Membru din: Mar Ian 03, 2012 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de alichivu »

Xtc si xsc sunt una si aceeasi mulineta difera doar culoarea si frana rapida reglabila in rest identice.

Dragos Gruia
Mesaje: 35
Membru din: Dum Mai 17, 2015 13:06
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de Dragos Gruia »

Salutare si la multi ani.
Mi-am luat si eu 2 ultegra 14000 xsc si vreau sa le fac un upgrade.pe langa ce spunea-ti cu inlocuirea bucsilor 4004 si 15181 am vazut intr-un videoclip ca mai schimba si bucsa 15167 cu 2 rulmenti de aceeasi dimensiune ca si pt busca 15181.Crede-ti ca,daca schimb bucsile 4004 si 15181,sa schimb si asta 15167? Mentionez ca nu sunt foarte convins sa le schimb dar cam toata lumea le schimba de noi.Daca ma lasa administratorul sa pun si link-ul la video sa vedeti despre ce vb.Multumesc

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de HENRICH »

Sunt multe lucruri pe care nu inteleg,intre ele a-r fi:asa o firma ca Shimano de ce scarbeste pe 3-4 rulmenti,nu cred ca fi o suma care a ridica pretul considerabil a mulinetei.S-au la modelele mai vechi erau echipate cu rulmenti ne capsulati(la mulinetele mele l-am schimbat toate rulmentile+inlocuirea de bucse).

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de ejas »

dragoss19 scrie:Salutare si la multi ani.
Mi-am luat si eu 2 ultegra 14000 xsc si vreau sa le fac un upgrade.pe langa ce spunea-ti cu inlocuirea bucsilor 4004 si 15181 am vazut intr-un videoclip ca mai schimba si bucsa 15167 cu 2 rulmenti de aceeasi dimensiune ca si pt busca 15181.Crede-ti ca,daca schimb bucsile 4004 si 15181,sa schimb si asta 15167? Mentionez ca nu sunt foarte convins sa le schimb dar cam toata lumea le schimba de noi.Daca ma lasa administratorul sa pun si link-ul la video sa vedeti despre ce vb.Multumesc
https://www.youtube.com/watch?v=2I0ufyLTkYw
Salut si "La multi ani !!!"

Sunt plecat acum. Iti raspund simbata.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de gor965 »

HENRICH scrie:Sunt multe lucruri pe care nu inteleg,intre ele a-r fi:asa o firma ca Shimano de ce scarbeste pe 3-4 rulmenti,nu cred ca fi o suma care a ridica pretul considerabil a mulinetei.
Cred ca inginerii de la Shimano stiu mai bine cum sta treaba. Daca ei conisdera ca mulineta merge fara probleme ani in sir cu bucsa in loc de rulment, au avantajul pretului mai mic si implicit al greutatii reduse. In plus si daca apar pobleme dupa cativa ani de folosinta, tendinta e de a face upgrade catre modelele considerate mai bune si evident mai scumpe. De fapt cam asta e tendinta mondiala in acest domeniu ... utilizatorii cauta mereu modelele mai noi, mai ieftine, sau mai usoare si nimeni nu mai are interes sa fabrice mulinete care merg 10-15-20 de ani, ptr. ca risca sa ramana fara afacere.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de HENRICH »

Bine! Dar la modelele de aero- technium si altele de ce nu incarca cu plastice?Mai este si un alt lucru-de ex la modelele de xtc-xsc(ultegra),pinionul principal este din material MULT mai slab la calitate decat la modele CI4(s-au s-a bagat frica in ei sa nu mai faca o mulineta ca BBLC ,numai la un pret mai ridicat),nu cred ca procesul de anodizare a-r fii asa de scump.Din pacate (parere personala),inginerii de la shimano nu sunt devina,menegmentul este de vina,care da ordinul.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “PREZENTARE ARTICOLE PESCUIT”