Prezentare lanseta Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75lb

Moderatori: Bogdan Zaharia, odoctee, gor965, Adi Forest

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Prezentare lanseta Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75lb

Mesaj de Vladut Mateianu »

Prezentare lanseta Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75lb -Vladut Mateianu

Sunt lansetele cu care am pescuit tot sezonul 2017. M-am inteles atat de bine cu ele, incat vom fi parteneri si in 2018 ! Nu sustin ca sunt cele mai bune lansete de pe piata, nici nu cred ca poate cineva sa faca aceasta afirmatie despre o lanseta. Dupa parerea mea, lansetele sunt ca femeile. Daca ti se potrivesc si sti sa le folosesti, obtii maximul de la ele ! Iata care este dupa parerea mea profilul utilizatorului de Intensity XS1 : forta medie in brate, priceput in accelerarea de final din timpul lanseului, iubitor de arta drilului cu pesti mari si fire subtiri, dornic de lanseuri la distante mari.
Actiunea lansetei este semirapida, greutatea de doar 421 de grame, dar incredibil de rezistenta. Din lipsa de spod am folosit-o la nadire, cu spomb mare si chiar racheta de nadire clasica. Nu au fost probleme, chiar daca am lansat si cu 160-180 grame per racheta, la peste 100 m. Nu va recomand sa o folositi ca spod, are alta destinatie lanseta, dar dupa un asemenea test am prins mare incredere in ea !
De asemenea, un aruncator mediu, ca mine si multi alti pescari, ar fi bine sa nu se repeada catre lansete foarte rigide(puternice), acele lansete ating intradevar distante mari, dar DOAR in mainile potrivite, puternice si bine antrenate.
In concluzie, XS1 este o lanseta care poate face dintr-un aruncator slab unul mediu, iar dintr-unul mediu unul de top. Constructia ei compenseaza lipsa fortei pescarului, trebuie doar putina tehnica, incredere ca nu se rupe niciodata si accelerarea bine gandita din lanseu. Este o lanseta care compenseaza lipsa de experienta a pescarului in drill, preluand posibilele erori de manevrare ale crapului. O recomand atat pescarilor de competitie care folosesc fire subtiri in cautarea lanseurilor la distante mari, cat si celor fara prea multa experienta, dar care vor sa plece pe un drum corect, fara sa faca rabat la calitate. Mai devreme sau mai tarziu tot la calitate or sa ajunga ! :D
Fişiere ataşate
lanseta-shimano-xs1.jpg
lanseta-shimano-xs1.jpg (42.54 KiB) Vizualizat de 3248 ori
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Prezentare lanseta Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75

Mesaj de Vladut Mateianu »

Daca aveti intrebari referitoare la aceasta lanseta, va stau la dispozitie.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Prezentare lanseta Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75

Mesaj de DumiD »

Multumim de prezentare Vladut. De astfel de review-uri are nevoie shimano, dupa umila mea parere. Degeaba intoxica armata shimano din brasov, timisoara si cluj topicurile cu hakuyo, userii anonimi cu pata pusa pe DM nu aduc un plus imaginii shimano, din contra...Arunca bine, recomandare Mihalcea, pesuieste bine, recomandare VM. E altceva parca, decat sa vina Tecsi sa-ti zica ce taran sarac esti ca pescuiesti cu Hakuyo si nu Shimano. Apropo, acum 2 ani aveai mtx top daca nu ma inseala memoria, ce te-a determinat sa schimbi "tabara"?

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Prezentare lanseta Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75

Mesaj de Bogdan Timis »

o recomandare de mulienta pentru ea?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Alex_Sebastian
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Prezentare lanseta Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75

Mesaj de Alex_Sebastian »

Sunt posesor de XS1 Intensity si m-am regasit perfect in descrierea lui Vladut, mai ales ca fac foarte putine partide de pescuit pe an si nu sunt un lansator feroce. Referitor la ce mulineta se potriveste cu lanseta, cam orice de la XSC - XTB in sus in fuctie de buget si preferinta franei. Probabil se pupa bine si cu MX 14.000. Daca functioneaza lanseta hakuyo cu mulineta shimano nu vad de ce invers nu ar merge.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Prezentare lanseta Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75

Mesaj de Vladut Mateianu »

DumiD scrie: Apropo, acum 2 ani aveai mtx top daca nu ma inseala memoria, ce te-a determinat sa schimbi "tabara"?
Nu cred ca se poate pune problema pe "tabere" ! :D Sunt foarte multe "tabere" pe piata din Romania, toate cu produse bune, medii si PROASTE ! Nu ai cum sa faci o selectie buna fara sa pescuiesti FIZIC cu lanseta in cauza ! Avantajul meu este ca fiind implicat in comertul cu scule de pescuit inca din 2003, mi-au trecut prin mana zeci de tipuri de lansete : Sert, Pelzer, Shimano, Daiwa, Harrison, Century,Jrc,Venture, Senzor,Fox, Nash,Wichwood, Greys, Hakuyo, FL, etc
Nu le mai tin minte chiar pe toate, dar am observat pe propria mea piele cum este sa iei teapa, cum platesti o gramada de bani ptr o lanseta medie sau chiar slaba, doar findca este "de firma". Norocul meu este ca am putut sa le vand repede.... :D Dau doar un exemplu : Greys Platinium, in jur de 1000 lei/bucata la chizitie si s-au rupt 4 din 6 in primele 2 saptamani de pescuit.....
In fine, ca o concluzie : cand testati fizic o lanseta, este bine sa puneti un scoch pe numele lansetei si sa nu intrebati pretul. Asa nu veti fi niciodata influentati de catre psihicul propriu, care lucreaza....uneori in defavoarea buzunarului ! :wink: Dupa ce gasiti lanseta care vi se potriveste, vedeti ce firma este si cat costa. S-ar putea sa aveti surprize !

PS. In 2003 aveam tot lansete Shimano, 3.90m, din 2 bucati.......aduse din Italia pe coanda la insistentele varului meu, Andrei Vladeanu ! :wink: Pana atunci am pescuit in ordine cu : pripoane(spray 8x4,Rexona,Fa), bambus cu inele, rusesti cu inele, lansete Dam, Germina 2.1 m si 2.4m, telescopice Silstar, din 2 bucati apoi Balzer de 3 m...... cu acestea din urma am si castigat primul concurs de plantat de la Tancabesti in 2002 ! Altii aveau rod-pod, avertizori, BBRLC, 3.90 m, etc. Eu cracane si bambine.Si poate un dram de noroc in plus,,,
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prezentare lanseta Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75

Mesaj de Albert »

DumiD scrie: De astfel de review-uri are nevoie shimano, dupa umila mea parere...Arunca bine, recomandare Mihalcea, pesuieste bine, recomandare VM.
Nu credeam ca un om asa informat si cunoscator in toate cele sa creada si sa aprecieze doar reviewurile facute de oamenii sponsorizati de Shimano :lol:
E foarte bine ca exista, pana la urma astea vand dar aici, pe forum, sunt cel putin la fel de importante informatiile date de userii obisnuiti - anonimi cum ii numesti tu. Pentru ca oamenii astia pescuiesc cum o fac 99% din potentialii cumparatori iar feedback-ul dat e de ei face cateodata cat 10 articole platite si poze frumoase.
Acum on-topic:
Mie mi se pare saracacios acest post. La ce experienta spune VM ca are ma asteptam si la chestii mai tehnice: de ce e bun blank-ul, de ce sunt bune inele, de ce 3.75 si nu 3.5 eventual o comparatie intre ele.
Mergand mai departe - avand in vedere ca Senzor e sponsorizat de Shimano - ma astept la un articol in care sa comparati diverse modele de lansete si mulinete de la sponsor, ca sunteti ditai clubul cu multi pescari care pescuiesc in diverse feluri si ar exista informatie destula.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Prezentare lanseta Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75

Mesaj de Vladut Mateianu »

Albert, in mare ai dreptate, doar ca eu sunt mai direct in postari, plus ca nu mint. Pot sa fiu sponsorizat de oricine, daca eu nu consider produsele respective bune, prefer sa nu scriu nimic.
Referitor la materialele folosite de catre producator, din pacate nu am studii in domeniu ca sa ma pot pronunta. Vorbesc doar dezpre produsul finit in sine, cum se comporta la pescuit.
Iar despre diferenta dintre 3 , 3.5 sau 3.75 lbs iar nu pot sa-mi dau cu parerea, nu dau 2 bani pe ce scrie pe lanseta, ma bazez doar pe simt. Si pe experienta.

Ps. Cand am facut Magicurile, dupa ce am dat verde la o mostra ptr productia in serie, chinezul m-a intrebat ce vreau sa scrie pe ea ca actiune....Concluzia o tragi singur.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prezentare lanseta Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75

Mesaj de Albert »

Vladut, e ok ca-ti spui parerile desi le lasi pe majoritatea in coada de peste. :lol: E alegerea ta, ti-o respect.
Totusi in cazul de fata nu cred ca e acelasi lucru Intensity de 3 sau 3.5 lbs.
Ce te-a determinat sa folosesti tocmai lanseta de 3.75 ?
Ai incercat si altele sau pur si simplu ai vazut-o p-asta si ai luat-o?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Prezentare lanseta Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75

Mesaj de Vladut Mateianu »

La o partida de pescuit asta avea colegul meu, am lansat cu ea si chiar am scos un crap de vreo 8-9 kg ! :D Mi-a placut si gata ! Apoi m-am uitat ce scrie pe ea, ca sa stiu ce sa cer ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “PREZENTARE ARTICOLE PESCUIT”