Acte necesare pescuit in Delta Dunarii - Intrebari si Raspunsuri

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

Cel putin din teztul asta rezulta ca:

Încasarea tarifului de intrare în scop turistic stabilit conform ORDINULUI Nr. 610 din 19 mai 2009 privind aprobarea tarifelor pentru lucrările şi serviciile prestate de către Administraţia Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării" la solicitarea persoanelor fizice şi juridice, emis de Ministrul Mediului şi Pădurilor, se poate face la sediul Administraţiei Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, de Luni - Joi: 08.00 - 16.30; Vineri: 08.00 – 14.00, precum şi la Centrele de Informare ARBDD.

Conform Ordinului nr. 610/2009 privind aprobarea tarifelor pentru lucrările şi serviciile prestate de către ARBDD la solicitarea persoanelor fizice şi juridice, permisul de acces în rezervaţie pentru turişti este de: 5 lei /persoană/zi; 15 lei/persoană/săptămână; 30 lei/persoană/an.
Contravaloarea permiselor mai poate fi achitată atât prin mandat poştal, cât şi prin virament bancar, în contul instituţiei noastre nr. R085TREZ6415032xxx000263, deschis la Trezoreria Municipiului Tulcea, beneficiar: A.R.B.D.D. Tulcea, Cod fiscal: 3722040, specificând la explicaţii: Tarif acces pentru persoane. Pe durata vizitei în perimetrul RBDD turistul trebuie să prezinte dovada plăţii către organele de control.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

andronic cristian scrie:Taxele astea se pot plati si de catre alta persoana? Sau e obligatorie prezenta ?
In mod normal se pot plati si de catre alte persoane fara a fi obligatorie prezenta.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

Tel. secretariat:
+40 240 51 89 45
Tel. centralã:
+40 240 51 89 24
+40 240 51 89 25
Fax: +40 240 51 89 75
e-mail: arbdd@ddbra.ro

................................

Astea sunt numerele de pe sit-ul lor si adresa de mail. Cel mai indicat ar fi sa incepeti prin a-i contacta, sa va printati textele de lege existente si pe acelasi sit ca sa nu aveti surprize si sa nu-i lasati "sa va vorbeasca de sus". La noi la APC 21 asa se procedeaza si in principiu suntem majoritatea deltari vechi.
Daca aveti si alte intrebari nu va sfiiti. Vad ca si lui Vlad i-au spus aceleasi aberatii. Pana anul trecut existau si ecologisti care iti dadeau chitanta pe unde te gaseau. I-am vazut si pe Sfantu, pe Sulina si la Jurilovca. Am auzit insa si povesti cum ca sar in Dunare si-si risca viata sa nu fie prinsi in aceeasi barca cu electricienii.
Urban culture.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de pharaoh »

Pana la urma am vorbit cu o cunostinta din Tulcea. Imi scoate el permisul pe numele meu si mi-l da sambata pe balta. De la distanta se poate plati numai prin mandat postal in contul trezoreriei Tulcea, si acea dovada de plata poate tine loc de permis la un eventual control. Dar tot trebuie sa mergi sa ti-l ridici pana la urma de la sediul Arbdd. Insa taxa de acces cu automobillul nu poate fi platit de la distanta. Se completeaza cererea respectiva numai la sediul Arbdd. Am inteles ca, daca nu cumva este platita pe un an intreg, pe cerere trebuie specificata perioada accesului si zona.
Marius Sârbu

andronic cristian
Mesaje: 154
Membru din: Lun Feb 08, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de andronic cristian »

Foarte utile lamuririle, mai ales pentru cei care locuiesc la distante mari de Delta.
Campion National 2010
Vicecampion National 2013

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de Vladut Mateianu »

@myagi

Pe Chi;ia, in zona pastorita de Raduta(Zimbrul) care sunt conditiile ? Se poate campa ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

Vladut Mateianu scrie:@myagi

Pe Chi;ia, in zona pastorita de Raduta(Zimbrul) care sunt conditiile ? Se poate campa ?
Nu se poate campa. Raduta a primit prin hotarare definitiva si irevocabila anul trecut, dupa lungi procese cu statul dreptul de administrare zonala a luciului de apa. De altfel el fiind singurul administrator din delta a unui luciu de apa format din brate sau canale navigabile. SOV-u` a profitat numai ca el are doar teren. Invers fata de ce are Robert. Exista totusi varianta cazarii pe terenuri private. Asta presupune sa "sapati" dupa proprietari insa pe Chilia sunt controale mai putine si daca nu-ti faci mari griji pentru masina poti merge cu ea pana departe. Daca vrei ma interesez pana unde se poate ajunge cu masina pe Chilia, exact. Altfel stiu ca la Robert se percepe o taxa de 30 de roni pe zi si ti-o incaseaza un francez ce-i si administrator. Anul trecut era si o femeie cu ei.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

Bine daca vrei sa stai cu cortul neaparat si ai intrare la el te rezolva cu camparea. Si gasesti si "obiectu` muncii" destul prin zona. In special pe Matita acum in perioada asta. De luna care vine nu mai cred.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

andronic cristian scrie:Foarte utile lamuririle, mai ales pentru cei care locuiesc la distante mari de Delta.
Atata timp cat exista voie buna si un tel comun d.p. meu d.v. tot devotamentul. Sunt un idealist incurabil.
Urban culture.

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3752
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de odoctee »

taxele de acces si pescuit de pot achita si fara prezenta titularului, am achitat eu saptamana aceasta pentru un grup de prieteni de departe.
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”