ADIO PESCUIT PE CHILIA !

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

ADIO PESCUIT PE CHILIA !

Mesaj de Vladut Mateianu »

Iata oferta postata pe alt site de sluga lui Raduta din delta, binecunoscutul tepar Mutiluta Cocean :


Pescuit la stiuca in Delta Dunarii – Matita

Va invit la un pescuit spectaculos de stiuca pe lacurile Merhei, Babina, Miazazi, Dracului si canalele adiacente.
Se prinde bine stiuca, biban si vaduvita pe lacuri si avati pe canale.

Dincolo de Merheiul Mic se poate pescui pe canal la stiuca, somn si salau.
Va recomand echipamente PUTERNICE!

Preturi:

Cazare la Matita, 40 euro / zi / persoana cu 3 mese incluse (in camere duble).
Inchirieri barci de pescuit, Laguna 480 + motor de 15-20 CP – 25 euro/zi + benzina consumata. Daca aveti permis de navigatie puteti conduce singuri barca altfel aveti nevoie de un barcagiu (+20 euro/zi).
Ghid de pescuit - 25 euro/zi.

Taxa de pescuit:

Pentru oaspetii hotelului taxa este de 15 RON / zi altfel taxa este de 30 RON / zi.

Transferuri:

Tulcea – Matita - 2 persoane 100 euro, 4 persoane 180 euro, 6 persoane 200 euro.


Contact

Tel: 0723 244 990; 0744 960 370 (nu avem semnal in permanenta, insistati pana ne prindeti sau trimiteti SMS)


Se pescuieste in sistem catch&release, adica tot pestele se elibereaza
.

Nu m-am putut abtine sa nu va arat ce a ajuns sa se intample in tara asta. Pescarii care vor sa pescuiasca pe bratul Chilia si nu stau la pensiunile lui Raduta, NU SUNT LASATI SA PESCUIASCA nici daca achita taxa de 300.000\zi :?: :oops: :cry: si dau drumul la peste conform regulamentului !( facut de cine, cu ce scop si mai ales cu ce drept ?)
Am ajuns noi, ca romani, sa nu mai avem dreptul sa pescuim in tara noastra , in Delta noastra ? Pai daca fac toti concesionarii asa unde ne mai ramane sa pescuim fratilor ? Pe Po, pe Ebru ?
Cine ne poate apara interesele ?

Astept parerile voastre.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

toni
Mesaje: 149
Membru din: Mar Mar 22, 2005 9:44

Mesaj de toni »

da jmecheru' ala are concesionat tot bratu' ????

ca sa nu mai zic ca cere o gramada de bani......

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

pai Vladut... noi tocmai am fost la Matita si au fost discutii cu Raduta....ce figuri are de zici ca e delta masii...dar parca concesiunile au fost ridicate...el ne trimitea la Periprava sa stam la hotel la el ca acolo avem tot ce ne trebuie......mai da-l dreaq de maimuta ca are manevre cu aia de la frontiera si sta toata ziua pe capul tau...
foarte ciudat e ca astia exploateaza zonele de parca le-au primit mostenire...
ei au voie se exploateze zonele nu sa impuna ei reguli care sa le bage in buzunar bani nemeritati...
oricum fiin o tara de sugari si acolo sint amatori de supt care sug si ei ce apuca de la unii ca Raduta, ca sa-i apere teritoriul...jignitor este ca vinie cu oameni care iti fac poze ca la infractori ..vezi Doamne sa aiba el dovezi....treaba este simpla..
DATORITA CARACTERULUI DE CACAT AL d-LUI RADUTA S-AU GASIT BINEVOITORI CARE SA-L LOVEASCA IN CE AVEA EL MAI DE PRET " ACUMULAREA SARULESTI" ..SI AM CONVINGEREA CA DACA SE VA COMPORTA LA FEL DE SFIDATOR LA ADRESA OAMENILOR SE VOR MAI GASII OAMENII BAZATI (NU CA NOI) CARE SA-L LINISTEASCA DEFINITIV....

Sile
Mesaje: 7
Membru din: Mar Sep 13, 2005 11:50

Mesaj de Sile »

"Zona respectiva e o zona deschisa si supusa variatiilor de nivel. Pestele migreaza in functie de diverse conditii (temperatura, oxigenarea apei) si nu in functie de eliberarea lui in urma pescuitului sportiv. Poti prinde foarte bine stiuca in Lungu sau Bogdaproste dupa ce a fost eliberata si marcata in Matita sau nordul Merheiului. Delta nu poate fi "gospodarita " pe bucati decat daca ele sunt bine inchise. Restul e pentru fraieri. Dar de astia slava Domnului nu ducem lipsa. Peste e in zona Lopatna-Sulimanca la fel ca in Baclanesti, Sontea, Stipoc Pardina. Inainte vreme, povestesc batranii pescari cum se barau (o masura aberanta dpdv ecologic) canale cu garduri pentru a impiedica migrarea pestelui.

Pentru Iliuta Goean. O masura monopolista e cea prin care stabiliti taxe diferentiate la pescuit pentru cei care apeleaza sau nu la serviciile voastre. Cea cu eliberarea pestelui e doar una de imagine, pentru fraieri."

Mai sus e ce-i raspunsesem la vremea si pe situl respective lu Goean.

Raduta taie si spanzura inca pe mare parte din bratu Chilia + Babina + Cernovca + Lopatna Matita Merhei Sulimanca. N-am nimic cu impunerea unor reguli stricte privind retinerea/eliberarea (neretinerea) pestelui pescuit sportiv pe teritoriul DD. Masura impusa abuziv de Raduta (tot pestele pescuit sportiv se elibereaza) e insa impotriva bunului simt. Atrag atentia ca in acea zona se pescuieste (recolteaza) peste in regim industrial.
Mie-mi place-n Delta.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

asta vara am pescuit o zi pe chilia. pe la pranz a aparut o salupa cu unii care dadeau la clonc. s-a oprit langa noi si ne-a spus (asociatul / prietenul lui raduta, un francez) ca tre sa platim taxa 30 ron. ok, vino sa-ti platesc. nu ca tre sa mergem noi la periprava. a, da ??? bine, o sa mearga MAMA la periprava sa plateasca. ne-a repetat de cateva ori ca e zona de protectie si tre sa eliberam pestele. noi da, asa facem. numai dupa vreo ora am observat ca barcagiul mutase sacul cu crapi pe bordul de la larg :lol: :lol: :lol:

bine ca nu ne-a intrebat de ce tinem crapii ca-i ziceam eu ca astia sunt din ukraina nu din romanica, au trecut granita si i-am prins pe fasie, de aia nu le dam drumu, ca sunt infractori :lol: :lol:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

Vladut

Sunt curios ce scrie in contractul de concesionare? Ce are dreptul sa expolateze si cum. Cei ce vin sa te taxeze ,cum dovedesc ca au acest drept? Nu ma intereseaza suma pe care o plateste ca redeventa, dar atata timp cat a concesionat un bun public (caci nu o sa ma convinga nimeni ca delta a fost a lui masa, iar proprietatile statului sunt bunuri publice administrate de catre acesta) ar trebui ca aceste contracte sa poata fi studiate undeva. Nu cred ca informatiile din contracte sunt informatii clasificate asa ca.... O sa recitesc astazi legea 544/2001.

Mr. Raduta este (in opinia mea) un neica nimeni bagat la inaintare. In spatele lui sunt altii mai mari si mai tari. Eu am pescuit pana in 90 saptamanal pe Polcesti, Seinoiu, Parlita, Sandulita, adica cam pe tot ce se cheama astazi Sarulesti. Dupa ce s-a oprit pescuitul oamenii din sate nu pomeneau nimic despre Raduta. Ei stiau ca acumularea a fost "luata" (cat adevar in aceasta espresie) de alte persoane. In consecinta eu nu am mai pescuit pe Sarulesti si nici nu voi mai pescui acolo pana cand nu se schimba ceva.
Dorin Cruceru
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania
____________________________________________
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti.
Sun Tzu

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

Uite ca m-am documentat si:

" ART. 2
In sensul prezentei legi:
a) prin autoritate sau institutie publica se intelege orice autoritate sau institutie publica, precum si orice regie autonoma care utilizeaza resurse financiare publice si care isi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei, potrivit Constitutiei;
b) prin informatie de interes public se intelege orice informatie care priveste activitatile sau rezulta din activitatile unei autoritati publice sau institutii publice, indiferent de suportul ori de forma sau de modul de exprimare a informatiei;
c) prin informatie cu privire la datele personale se intelege orice informatie privind o persoana fizica identificata sau identificabila."

pana aici este clar iar informatiile clasificate sunt definite astfel:

"ART. 12
(1) Se excepteaza de la accesul liber al cetatenilor, prevazut la art. 1, urmatoarele informatii:
a) informatiile din domeniul apararii nationale, sigurantei si ordinii publice, daca fac parte din categoriile informatiilor clasificate, potrivit legii;
b) informatiile privind deliberarile autoritatilor, precum si cele care privesc interesele economice si politice ale Romaniei, daca fac parte din categoria informatiilor clasificate, potrivit legii;
c) informatiile privind activitatile comerciale sau financiare, daca publicitatea acestora aduce atingere principiului concurentei loiale, potrivit legii;
d) informatiile cu privire la datele personale, potrivit legii;
e) informatiile privind procedura in timpul anchetei penale sau disciplinare, daca se pericliteaza rezultatul anchetei, se dezvaluie surse confidentiale ori se pun in pericol viata, integritatea corporala, sanatatea unei persoane in urma anchetei efectuate sau in curs de desfasurare;
f) informatiile privind procedurile judiciare, daca publicitatea acestora aduce atingere asigurarii unui proces echitabil ori interesului legitim al oricareia dintre partile implicate in proces;
g) informatiile a caror publicare prejudiciaza masurile de protectie a tinerilor.
(2) Raspunderea pentru aplicarea masurilor de protejare a informatiilor apartinand categoriilor prevazute la alin. (1) revine persoanelor si autoritatilor publice care detin astfel de informatii, precum si institutiilor publice abilitate prin lege sa asigure securitatea informatiilor.
ART. 13
Informatiile care favorizeaza sau ascund incalcarea legii de catre o autoritate sau o institutie publica nu pot fi incluse in categoria informatiilor clasificate si constituie informatii de interes public."

Poate stie cineva care este insititutia care a concesionat pentru a putea sa cer informatiile/
Dorin Cruceru
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania
____________________________________________
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti.
Sun Tzu

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Domnule Dorin, daca puteti fi mai concis va rog.Adica sa evidentiati ceea ce trebuie din lege, ca sa inteleaga tot omul.
Raduta isi bate joc de tot ce inseamna pescar roman care nu este posesor de jeep si de milioane de euro! Dar Dumnezeu nu doarme, l-a ars odata si o sa-l mai arda...S-a inconjurat numai de hoti si de pungasi de teapa lui ca sa poata sa fure inainte!
Felicitari domnului Goean care dupa ce a furat jumatate din Energofish, acum a trecut la jefuirea pescarilor.

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

@ chirica

1. Fara "domnule"
2. Cel care a concesionat este institutie publica (adica Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura) adica se supune rigorilor legii 544.
3. Informatiile despre ce se concesioneaza si ce drepturi are concesionarul nu sunt clasificate. Deci se pot solicita.
Dorin Cruceru
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania
____________________________________________
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti.
Sun Tzu

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Am inteles .Crezi ca poti afla detalii despre drepturile concesionarului asupra turistilor pescari sportivi ? Este o rugaminte pentru ca vad ca esti foarte bine documentata.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”