CRISAN septembrie 2008 - pt. VLADUT

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Avatar utilizator
Jack the Ripper
Mesaje: 148
Membru din: Joi Dec 21, 2006 16:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

CRISAN septembrie 2008 - pt. VLADUT

Mesaj de Jack the Ripper »

Salut Vlăduţ !
Am o mare rugăminte : spune-mi, te rog, cum a decurs partida din toamna asta de la Crişan (cum e Dunărea, pe unde "mişcă" crapul, etc). Plec peste o săptămână şi aş vrea să ştiu dacă este activitate sau îmi iau ceva de citit.
Mulţumesc mult !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

A fost un test foarte util, pe care il visam de cativa ani.
Am ales ptr pescuit o zona in care apa nu curgea aproape deloc, nu existau praguri sau structuri, iar latimea bratului era de circa 170 metri.
Am ales aceasta zona ptr faptul ca era departe de orice sat , loc virgin, izolat(noaptea ne-au atacat mistretii, vulpile si caii salbatici :D ) , se putea pescui de pe mal.....etc.
Am balizat 2 locuri(pe 7 m. adancime), apoi am nadit in prima zi cu circa 80 :shock: de kg de boilies Senzor Impact. Am nadit intre balize, dar am facut si un X din mal in mal cu intersectia axelor exact intre cele 2 balize(intre care erau circa 150 m.).
Nici o trasatura.
A doua zi, am nadit mai tare(pe seara) : 60 kg Impact, 20 kg porumb preparat squid&octopus si 20 kg seminte....Cred ca am fost si putin inconstient ! :D
Au urmat alte 20 de ore fara trasatura. Apoi, exact cand pregateam un nou "atac" cu nada ( de data asta cam certandu-ma cu colegii de pescuit carora le cam pierise entuziasmul !), am avut prima trasatura : 6 kg !!!!! Semn bun. Renunt la nadire si astept. prietenul Ricu are o dubla trasatura, scoate 2 : 5 si 6 kg. Pestii lui deja "stropeau" cu boiliesuri digerate ....Era clar. Se drogase. Au urmat 3 zile de munca, in care cele 4 baterii de cate 4 lansete(fiecare cu cate 2 servanti !) au muncit non-stop. Zi si noapte. In total circa 500 de kg, cu trofeul de 11 kg .
Acum stau si ma gandesc : daca stateam doar 50 de ore, nu prindeam nimic si dadeam vina pe apa, temperatura, presiune, nada, loc....Ca asa este orice pescar. Ei bine, demonstartia de mai sus m-a facut sa inteleg ca avand nada de calitate si loc tranzitat de crap, nu ai cum sa nu-l aduci pana la urma pe patul de nada. Si sa-l ti acolo daca poti. Si sti... :D

PS Daca puneam la carlig solubile, tragea in maxim 10 minute, caras(care "caca" si el) sau ciortan intre 0.5 si 1 kg. Cel mai bine au mers bilele tari Impact si 1016 de 20 si 24mm, uneori si cate 2...

Voi reveni cu cateva poze.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Jack the Ripper
Mesaje: 148
Membru din: Joi Dec 21, 2006 16:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Jack the Ripper »

Mulţumesc mult de informaţii Vlăduţ. Mă furnică pe şira spinării când aflu ştiri din Deltă, dar lasă că am început A.M.R.-ul ! Deci anul ăsta ai abandonat împrejurimile Crişanului. Şi eu care speram să pescuiesc pe un loc gata nădit cu bile şi care se află mai aprope de casă (Îngustă, Litcov, Dunărea Veche) :lol: :lol: ...

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

Jack the Ripper scrie:Şi eu care speram să pescuiesc pe un loc gata nădit cu bile şi care se află mai aprope de casă (Îngustă, Litcov, Dunărea Veche) :lol: :lol: ...
Daca mergi la crisan si vrei sa dai din barca poti sa incerci pe dunarea veche,pe intinsura,aproximativ in dreptul canalului care merge spre chilia.Am dat timp de 5 zile peste 200 de kg de porumb in zona.Cu rezultate mai degraba modeste :(
Asta acum vreo 10 zile
Alexandru Marcu

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

Jack the Ripper scrie:Şi eu care speram să pescuiesc pe un loc gata nădit cu bile şi care se află mai aprope de casă (Îngustă, Litcov, Dunărea Veche) :lol: :lol: ...
Daca mergi la crisan si vrei sa dai din barca poti sa incerci pe dunarea veche,pe intinsura,aproximativ in dreptul canalului care merge spre chilia.Am dat timp de 5 zile peste 200 de kg de porumb in zona.Cu rezultate mai degraba modeste :(
Asta acum vreo 10 zile
Alexandru Marcu

Avatar utilizator
Jack the Ripper
Mesaje: 148
Membru din: Joi Dec 21, 2006 16:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Jack the Ripper »

Multumesc de intentie Roger dar nu intentionez sa pescuiesc din barca. Stiu ca este mult mai productiv si ca daca intra o bucata de 10-15 Kg ai sanse sa-l si scoti dar suntem 3 persoane si ar trebui sa avem 3 barci pt. comoditate si stiu bine de anul trecut ca inchirierea unei barci cu motor costa 120-150 ron/zi. Insa despre locul pe care mi-l recomanzi numai de bine. Stiu bine ce capturi ai ocazia sa prinzi pe Intinsa. Anul trecut, niste pescari care stateau la aceesi gazda cu noi au pescuit din barca pe Intinsa (dupa ce au nadit cu 100 kg de bile BFM) si, chiar daca au reusit performanta sa prinda 4 persoane, in 12 ore, 250 kg de crap (printre care si captura de 16 Kg), au ramas cu buza umflata dupa ce localnicii au descoperit locul secret si au bagat plase. Teapa ! :cry:

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

mda..noi avem motor acolo si inchiriem doar barca sau barci..e mult mai convenabil asa..mai cauti si un rapitor cand e vremea lui.
apropo de localnici iti recomand sa balizezi locul ca nu vin peste tine.apoi cat e vremea buna si stai la cort esti aproape si te dai la ei :D daca incearca..mie nu mi s-a intamplat.
in schimb mi s-a intamplat sa vina diversi insi cu sonare care in momentul in care treceau si vedeau peste pe sonar opreau si pescuiau la 10 metri de barca mea :twisted: ..inclusiv vantu adica sov,care cu un mare tupeu ne spunea ca el a nadit acolo desi noi pescuiam de 4 zile pe locul ala.si dupa ce l-am flituit ne-a calcat politia sa ne intrebe de permise si sa ne spuna ca n-avem voie decat catch and release pe dunarea veche..
oricum acum ca s-a racit putin afara ar trebui sa-l loviti rau de tot oriunde..
fir intins
Alexandru Marcu

Avatar utilizator
Jack the Ripper
Mesaje: 148
Membru din: Joi Dec 21, 2006 16:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Jack the Ripper »

Multumesc de urari! O sa-ti spun la intoarcere ce am facut.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@roger

Nu mai vazut prin zona ? :D Ca am fost cam in aceeasi perioada.....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

nu.eu am plecat duminica dimineata din crisan.adica pe 7 sept.am stat la cort pe canalul care vine de la lebada dar am dat mai mult din barca.si pe intinsura si pe la mitrea ,in mai multe locuri.ne-am plimbat cam mult de data asta :( si cam fara spor.data viitoare ne luam revansa.oricum important e sa dai la peste nu sa prinzi peste :D
Alexandru Marcu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”