Dunarea Veche-Crisan

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Dunarea Veche-Crisan

Mesaj de Vladut Mateianu »

Fratiilor a inceput crapul sa manance la Dunare ! Dupa o vara secetoasa si foarte saracacioasa din punct de vedere al capturilor de crap, in sfarsit au inceput sa traga mustaciosii !
Se prinde bine pe Chilia, pe canalul Lopatna, dar si pe Dunarea Veche intre Crisan si Mila 23, in zona canalului Cazanel.
Victor Serbu a prins recent peste 20 de crapi, pescuind doar la boiles, la fel ca la balta : cu lansete 3.90m, rod-pod, avertizori si swingere. A tras bine si ziua si noaptea, iar cel mai mare crap a cantarit 14 kg !
Duminica , 7 octombrie, voi decola si eu la Crisan(la Iulica) sa verific daca chiar e asa ..... :D

PS Daca mai are cineva informatii din delta....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Jack the Ripper
Mesaje: 148
Membru din: Joi Dec 21, 2006 16:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Jack the Ripper »

Joi m-am intors de la Crisani. Pe Ingusta - subtire rau din motiv de apa f.f. tulbure insa ceva miscare pe Canalul Litcov la porumb tare fiert sau "in lapte" cu aroma de capsuni si scopex. Singurul loc unde se prindea bine era pe Intinsura, din barca, cu nadit masiv cu boilies.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Mersi Jack, astazi au plecat acolo cativa prieteni de-ai nostri, in frunte cu Mihai Stanescu, Gabi Tomulescu, Vali Vopsea, Floraru, Boby etc. Va voi tine la curent cu ce fac...

PS Victor Serbu m-a sunat sa-mi atraga atentia ca am gresit ceva. A prins 40 de crapi, nu 20 ! :roll: :D :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Jack the Ripper
Mesaje: 148
Membru din: Joi Dec 21, 2006 16:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Jack the Ripper »

Cu placere si "fir intins" daca ajungi pe acolo !

GoldFish-Team
Mesaje: 101
Membru din: Mar Apr 03, 2007 15:23
Puncte: 0
Localitate: Pe balta
Contact:

Mesaj de GoldFish-Team »

Vladutz in delta se prinde foarte bine crap la plase sau la curent...................din nefericire. :(

Dorin
Mesaje: 23
Membru din: Lun Mai 29, 2006 22:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dorin »

Ieri am venit de la Crisan. Se prinde bine pe Ingusta insa ciortan de 2-3 kg. S-a prins si pe Caraorman saptamana trecuta capturi de 5-7kg insa mai bine noaptea. Este foarte multa lume in delta in perioada aceasta iar pescuitul seamana mai mult cu un concurs de stationar. Cine cunoste locurile care tin crap prinde restul se uita.
Dorin Tutiu

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Mesaj de gabisandu »

Duminica m-am intors si eu din Delta, pe Dunarea Veche slaba miscare, insa am prins foarte bine pe Caraorman crap si somn.

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

Ieri am dat la somotei pe intinsura la balize, in gropan la 11m. Iulica a luat la greu, bucati intre 1,5-3kg. Eu am ciupit si 2 ciortani din 7m la porumb dar principala distractie a fost somotelul. Vladut cu Silviu si Baros, mai agitati din fire, mai mult s-au plimbat. Azi ploua mocaneste. Nebunii au plecat unde a intarcat-o Mutu pe Consuelo, spre Sf. Gheorghe, dupa somn mare. La sonar, ieri, tot pestele era intre ape dar probabil acest comportament era previzibil in cazul acestei schimbari de presiune. La stiuca...pauza. Asa ca il ascult pe Stratan si beu cate putin. :(
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

@Florentin,

unde a plecat Vladut pe Sf. Gheorghe? Am un prieten la km 44 si inafara de 2-3 mocute de 1.5kg, PAUZA totala... :evil:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

@Vali
Da ce, crezi ca vorbea coerent? S-a dus mai intai sa ia tipari dar a uitat cum il cheama pe individul respectiv si s-a intors de la debarcader de la vapor, l-a luat pe Baros si o juma' de Finlandia si dusi au fost. :lol: Aici e o adevarata casa de pariuri pe ora la care se intorc si pe capturi. Au plecat pe la 8.45 si cam 3 ore dureaza drumul dus-intors. La cum ploua,eu cred ca la 15 sunt inapoi. Va tin la curent. Sper doar sa se intorca ramele sanatoase :lol: :lol:.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”