Noile restrictii in Delta

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Noile restrictii in Delta

Mesaj de eugen dragnea »

https://www.info-delta.ro/ordin-prohibi ... l-oficial/

Hai sa vedem cine moare daca nu mananca crap,stiuca,salau sau somn in 2021.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Viorel M »

Hai sa vedem cine elibereaza intai.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de eugen dragnea »

Pai probabil 1% dintre pescari vor elibera...restul retin tot pana la faza de alevin...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Vladut Mateianu »

Merg in Delta din 1996. De 25 de ani. In toti acesti ani CEI MAI PERICULOSI braconieri au fost(si vor fi) oamenii platiti din BANII NOSTRI ca sa pazeasca Delta ! Doar ca sunt interese mari la mijloc, de platit platim tot noi, pescarii cu lansete !
Noi suntem obligatii anul acesta sa eliberam capturile. Dar pescarii cu plasele POT RETINE TOT PESTELE PRINS ! O mare bataie de joc, o lege facuta ca sa protejeze MAFIA DELTEI !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Dan Mitranescu »

Am scris si pe fb legat de treaba asta, pentru ca se justifica legea prin faptul ca "pescarii cu lanseta decimeaza Delta":

Eu nu inteleg ceva. Pe de o parte "foarte multi pescari cara cu sutele de kg peste", dar pe de alta parte " nu mai este peste". Pai cum facem ?
Hai sa intreb si despre judecata prin care daca unul avea voie sa prinda 5 kg si el lua sute de kg, acum, ca nu mai are voie sa le ia pe alea 5kg, nu o sa mai ia sute ?!

Cu o bruma de notiuni de piscicultura si cu un calcul sumar poti sa afli ca Dunarea da peste cat nu poate sa manance toata Romania!
Daca mai ai notiuni despre pescuit ( aici este mai greu ), stii ca atunci cand pescarul cu lanseta nu mai prinde nimic, totusi in garla este foarte mult peste. Pai de ce sa il restrictionezi pe ala cu lansetele cand el este automat blocat cand pestele scade sub o anumita densitate? Vezi Corbu, Darvariul, .... nu prinzi un crap cu lansetele, dar la navod scoti sute de tone.
O mare marlanie. Trebuia sa vina si asta. Trebuia gasit ceva si pentru sursa de peste, dupa porcina, aviara si orice altceva poate hrani omul sanatos si ieftin.
Mi-e scarba.
Se ridica la rang de virtute chinuitul pestilor ( prinde si elibereaza), dar se ocareste cel care prinde ca sa manance. Sa nu-mi spuna cineva ca s-a imbogatit vreun pescar cu lansetele din carat peste, ca imi este scarba si mai tare:.
Pescarul ala care cara peste hraneste alti oameni ieftin si sanatos cu o bogatie a tarii.
De aici vine problema, pentru ca "strica piata" scazand pretul si oferind o sursa alternativa de peste.
Pai burtile alea mari care gestioneaza Delta si care se omoara pe functii, pai nu trebuie sa treaca pe la ei totul ???
Fiscalizam tot ce se mananca, iar fiscalizarea naste evaziune, iar evaziunea ingrasa burtile alea de care spuneam.
Asta este toata povestea.

Tineti minte: " Prindeti si sloboziti ! " :)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Vladut Mateianu »

Pe FB nu prea ai cu cine discuta.... cu mici exceptii, sunt multi frustrati care niciodata nu prind nimic ptr ca sunt prosti, dar dau vina pe Delta ca nu mai are peste ! Ei nici nu inteleg dedesubturile acestei "ordonante" , se bucura ca nu o sa mai prinda nimeni de acum ! :D De fapt acolo este singurul loc in care pot sa macane si sa se simta bagati in seama ca pescari.... :mrgreen:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de eugen dragnea »

Dan si Vladut,
nu va opreste nimeni sa mergeti in Delta sa luati acasa caras,platica,biban,avat si alte specii, chiar si o prajeala loco din doi crapi si un somn poti sa faci fara sa ai mustrari de constiinta, important este sa constientizezi ca Delta are nevoie de refacere biologica.

Legea a fost data pentru ca braconierii spuneau ca sunt pescari sportivi si justificau pestele din barca cu permisul de pescuit sportiv.
Exemplu:
4 persoane intr-o barca x 5 kg x 5 zile cat zic ei ca au stat in balta = 100 kg , daca nu sunt opriti la control mai fac o tura si tot asa pana cand au terminat de carat tot ce au curentat in noaptea trecuta.

Corectii:
-Dunarea dadea candva peste cat sa manance o tara intreaga, acum deabia mai hraneste judetul Tulcea.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Mar Mar 23, 2021 21:46
Dan si Vladut,
nu va opreste nimeni sa mergeti in Delta sa luati acasa caras,platica,biban,avat si alte specii, chiar si o prajeala loco din doi crapi si un somn poti sa faci fara sa ai mustrari de constiinta, important este sa constientizezi ca Delta are nevoie de refacere biologica.

Legea a fost data pentru ca braconierii spuneau ca sunt pescari sportivi si justificau pestele din barca cu permisul de pescuit sportiv.
Exemplu:
4 persoane intr-o barca x 5 kg x 5 zile cat zic ei ca au stat in balta = 100 kg , daca nu sunt opriti la control mai fac o tura si tot asa pana cand au terminat de carat tot ce au curentat in noaptea trecuta.

Corectii:
-Dunarea dadea candva peste cat sa manance o tara intreaga, acum deabia mai hraneste judetul Tulcea.
Eu nu merg in Delta. Am fost o singura data, de dragul unor prieteni si am venit cu 200kg de peste ( partida a durat 40 zile, 37 zile pregatire teoretica si 3 zile pe apa ). Cand am tras linie, mai bine ma duceam si il cumparam de la Obor. Singurul castig este distractia si natura. Asa ca nu merge nimeni acolo sa faca bani. Problema este ca cei care cara peste, incurca treburile celor care chiar fac bani din peste.
Stiu multe .... si grele.
Cam cate magazine de peste din Bucuresti crezi ca sunt "cota parte" la legea asta. :wink:
Ma cunosti bine. Te rog sa ma crezi ca esti copil in treaba asta.
Consumul de peste este acelasi, dar caile prin care se livreaza sunt cele mai importante.

Hai sa ne mai distram putin.
Am intrebat si eu ceva:
Cum se face ca unii cara sute de kg de peste, iar pe de alta parte ne plangem ca nu mai este peste. ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vladut Mateianu scrie:
Mar Mar 23, 2021 11:14
Pe FB nu prea ai cu cine discuta.... cu mici exceptii, sunt multi frustrati care niciodata nu prind nimic ptr ca sunt prosti, dar dau vina pe Delta ca nu mai are peste ! Ei nici nu inteleg dedesubturile acestei "ordonante" , se bucura ca nu o sa mai prinda nimeni de acum ! :D De fapt acolo este singurul loc in care pot sa macane si sa se simta bagati in seama ca pescari.... :mrgreen:
Pe fb le spun pe unde le vad si gata. :) Oricum nu mai stiu pe unde sunt scrise, ca este un haos total.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Noile restrictii in Delta

Mesaj de Vladut Mateianu »

eugen dragnea scrie:
Mar Mar 23, 2021 21:46
Dan si Vladut,
nu va opreste nimeni sa mergeti in Delta sa luati acasa caras,platica,biban,avat si alte specii, chiar si o prajeala loco din doi crapi si un somn poti sa faci fara sa ai mustrari de constiinta, important este sa constientizezi ca Delta are nevoie de refacere biologica.

Legea a fost data pentru ca braconierii spuneau ca sunt pescari sportivi si justificau pestele din barca cu permisul de pescuit sportiv.
Exemplu:
4 persoane intr-o barca x 5 kg x 5 zile cat zic ei ca au stat in balta = 100 kg , daca nu sunt opriti la control mai fac o tura si tot asa pana cand au terminat de carat tot ce au curentat in noaptea trecuta.

Corectii:
-Dunarea dadea candva peste cat sa manance o tara intreaga, acum deabia mai hraneste judetul Tulcea.
Da, Delta are nevoie de refacere biologica, cum zici tu. Atunci de ce pescuitul cu plase si varshe nu a fost interzis ? Eu eliberez crapii cu placere, dar nu sa stiu ca pleaca direct spre sculele pescarilor "profesionisti" care mai si rad de noi ce prosti suntem...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”