Sfaturi pescuit Delta Dunarii- Crisan/Caraorman

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Avatar utilizator
Cristian Mitroi
Mesaje: 173
Membru din: Mar Dec 10, 2013 23:13
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Sfaturi pescuit Delta Dunarii- Crisan/Caraorman

Mesaj de Cristian Mitroi »

Salutare,

Rog pescarii cu experienta in pescuitul pe Delta Dunarii sa imi ofere sfaturi in privinta unei partide de pescuit la crap pe canalul Crisan.
Tin sa precizez ca nu am mai pescuit pe Dunare, ci doar pe balti : Corbu, MV2, Blasova etc.
Mergem cu barca proprie, cu cortul 5 zile la inceputul lunii aprilie.

Firele pe care le voi folosi sunt de 0.40 .
Total 12 lasete/ 4 pescari
Propunere nada:
Bile tari 10 kg fishmeal de 20
Porumb 30 kg
Pelete 5 kg
Canepa 5kg
Mei 5 kg

Cum abordez partida? Nada este suficienta? ce plumbi/ montura recomandati , monturile se duc pe malul opus sau caut praguri aproape de malul meu.
Orice sfat imi este de mare ajutor.


Multumesc anticipat!

didi-ionita
Mesaje: 367
Membru din: Mie Mar 30, 2011 23:21
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi pescuit Delta Dunarii- Crisan/Caraorman

Mesaj de didi-ionita »

nu e prohibitie dupa 30 mar ?

Avatar utilizator
Cristian Mitroi
Mesaje: 173
Membru din: Mar Dec 10, 2013 23:13
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pescuit Delta Dunarii- Crisan/Caraorman

Mesaj de Cristian Mitroi »

magic-bait scrie:nu e prohibitie dupa 30 mar ?
Din ce m am informat prin Tulcea, prohibitia generala incepe pe 7 aprilie stiuca pe in Martie cred ca pe 15 . Sper sa nu gresesc.

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Sfaturi pescuit Delta Dunarii- Crisan/Caraorman

Mesaj de danutlupu »

Ti-ar mai trebui niste nada, vreo 100 kg cam asa.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

Avatar utilizator
Cristian Mitroi
Mesaje: 173
Membru din: Mar Dec 10, 2013 23:13
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pescuit Delta Dunarii- Crisan/Caraorman

Mesaj de Cristian Mitroi »

danutlupu scrie:Ti-ar mai trebui niste nada, vreo 100 kg cam asa.
Vb. de seminte sau bile?

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Sfaturi pescuit Delta Dunarii- Crisan/Caraorman

Mesaj de danutlupu »

In primul rand la inceput de aprilie nu e chiar mare sfaraiala la crap, treaba incepe la sfarsit de aprilie iar cantitatea aia de nada aia e o gluma raportat la nr de scule si cate zile stati.
Eu as da la inceput in primele 2 zile 3 kg/zi/scula bile si porumb preparat adica 2 x 3 x 12 iar dupa asta in functie de raspuns. Fa un calcul sa vezi cam cata nada iti trebuie, oricum fara 50 kg de bile eu nu as aborda partida.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

Avatar utilizator
Cristian Mitroi
Mesaje: 173
Membru din: Mar Dec 10, 2013 23:13
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pescuit Delta Dunarii- Crisan/Caraorman

Mesaj de Cristian Mitroi »

danutlupu scrie:In primul rand la inceput de aprilie nu e chiar mare sfaraiala la crap, treaba incepe la sfarsit de aprilie iar cantitatea aia de nada aia e o gluma raportat la nr de scule si cate zile stati.
Eu as da la inceput in primele 2 zile 3 kg/zi/scula bile si porumb preparat adica 2 x 3 x 12 iar dupa asta in functie de raspuns. Fa un calcul sa vezi cam cata nada iti trebuie, oricum fara 50 kg de bile eu nu as aborda partida.
a
Nu cred ca imi permit 50 kg bile , deoarece din cei 4 care mergem doar 2 pescuim la crap. 50 kg de bile bune, ma costa peste 1000 ron. Ma gandesc la 20 kg si sa compensez cu mai multe seminte.
Bugetul este limitat multumita modificarilor legislative pentru alcool facute la data de 1 feb. Lucrez la un producator de spumante si bauturi alcoolice.
Apreciez sfaturile primite.
Multumesc!

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pescuit Delta Dunarii- Crisan/Caraorman

Mesaj de miyagi »

Zarele ai destula nada. Echilibreaza porumbul cu spartura din boilesuri. Nu-ti face griji ca nu faci treaba la bile si le inmoi 48 de ore inainte sa momesti pe un pat extins cu aproximativ 3 sferturi. Din sfertul ramas iei si mai spargi cu crusher-ul si amesteci cu peletele si nadesti de apel. Zilnic cate un pic. Peletele le pui inainte sa nadesti ca se dizolva mai repede. Tot din sfertul asta iti alegi si boabele de porumb cu care pescuiesti pe fir de par si vezi daca raspunde la porumb.
Extra sa-ti faci si niste mamaliga cu TTX si sa-ti cumperi rame. Primavara la asta merge cel mai bine. Important e sa ai prezenta pe vad ca isi va face sigur o preocupare pe patul vostru.
Ultima oară modificat Vin Mar 07, 2014 1:21 de către miyagi, modificat 1 dată în total.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi pescuit Delta Dunarii- Crisan/Caraorman

Mesaj de miyagi »

De canepa si mei n-ai nevoie daca nu dati si dupa caras sau albitura, dar iti trebuie alte prafuri (basemix-uri) sa le incorporezi. Daca nu veti gasi loc linistit si fara curent, le veti consuma degeaba. Mai bine renuntati si dati la bonduelle si viermusi sau rama dupa caras. Daca esti pentru prima data sa nu uiti ca pe Dunare si in Delta se merge de regula la simplu cu toate. Nada, scule, monturi etc.
Daca aveti sonar vedeti unde aveti pragul senalului sau al albiei de canal si pescuiti acolo. Nu va hazardati ca va stricati iesirea fiindca pe vremea asta nu cred ca pleaca prea departe.
Si bineinteles localizarea este cheia fiecarei partide reusite. Intr-o parte sare, se bate, se joaca si-n alta mananca :wink: .
Urban culture.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sfaturi pescuit Delta Dunarii- Crisan/Caraorman

Mesaj de Vali Vesa »

Zarel scrie:
magic-bait scrie:nu e prohibitie dupa 30 mar ?
Din ce m am informat prin Tulcea, prohibitia generala incepe pe 7 aprilie stiuca pe in Martie cred ca pe 15 . Sper sa nu gresesc.
http://www.anpa.ro/images/stories/docum ... 202014.pdf
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”