Balta Solacolu 2011

Moderatori: Cristi Matei, georgeoprea

Avatar utilizator
georgeoprea
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 21, 2011 10:22

Balta Solacolu 2011

Mesaj de georgeoprea »

VINERI 25.03.2011 ,deschidem sezonul de pescuit la Solacolu pe 2011!!!
VA ASTEPTAM LA DISTRACTIE ALATURI DE NOI!!!
PENTRU REZERVARI SI DETALII NE PUTETI CONTACTA LA TF: 0741.763.495 begin_of_the_skype_highlighting              0741.763.495      end_of_the_skype_highlighting SAU NE PUTETI SCRIE LA ADRESA DE E-MAIL: info@baltasolacolu.ro.

Mai jos atasez regulamentul:

BALTA SOLACOLU

Fiecare pescar poate fi însoţit de o persoană cu drepturi şi obligaţii egale în ceea ce priveşte pescuitul ( se poate pescui în echipă de 2).
Pe toata durata partidei de pescuit personalul amenajării piscicole are dreptul să controleze şi să cântărească peştele capturat de pescari.
La încheierea partidei de pescuit se va cântări peştele capturat. În cazul în care cantitatea capturată depăşeşte cantitatea prevăzută în regulament pentru taxa plătită, peştele reţinut în plus se va elibera sau se va pastra contra unei taxe de 15 lei/kg, preţ fără TVA pentru crap (ATENŢIE: se pot reţine doar exemplare cu greutăţi între 1 şi 4 kg)
Nu exista limita pentru cantitatea de peste specia Caras, acesta se poate retine in orice cantitate.
Înainte de instalarea pe locul de pescuit se va consulta prezentul regulament şi se va achita taxa corespunzătoare după ce pescarul este de acord cu aceste reguli.
Chitanţa eliberată se va păstra pe toată durata partidei de pescuit.
Pescuitul de zi începe la ora 06.00 şi se termină la ora 18.00.
Pescuitul de noapte începe la ora 18.00 şi se termină la ora 06.00.
Din momentul intrării pe teritoriul amenajării piscicole circulaţia cu autovehicule se face cu viteză redusă (max. 5 km/h).
Toate autovehiculele, fără excepţie, se păstrează pe drumul pietruit în dreptul locului de pescuit .
Fiecare pescar se va aşeza numai în dreptul locului marcat pentru pescuit, acest lucru fiind indicat prin două borne de culoare verde.
Este interzis pescuitul pe poduri sau în afara standurilor special amenajate.
Se poate pescui cu maxim 4 scule (lansete sau undiţe) obligatoriu dotate cu un singur cârlig şi plumb sau momitor pierdut.
Pescarii vor trebui să fie dotaţi cu saltea de primire, spray dezinfectant şi saci de păstrare ecologici (saltele se pot închiria de la personalul care încasează taxa, contra sumei de 5 lei/buc).
Este strict interzis pescuitul la BOMBĂ.
Este interzis să pună peştele în acelaşi juvelnic 2 sau mai mulţi pescari.
Capturile de CRAP care au greutatea sub 1000 gr. vor fi eliberate imediat ce au fost prinse, în stare vie şi fără a fi rănite.
Exemplarele de CRAP ce depăşesc 4 KG se fotografiază şi SE ELIBEREAZĂ în stare vie şi fără a fi rănite. Peştele rănit sau mort din vina pescarului se va plăti de către acesta cu preţul de 30 LEI/kg fără TVA. Fotografiile pot fi postate cu acordul ambelor părţi pe pagina de internet www.baltasolacolu.ro
Capturile accidentale de şalău, somn sau sturion se eliberează necondiţionat.
Sunt interzise injuriile, muzica, chefurile şi oricare alte activităţi care pot deranja ceilalţi pescari aflaţi pe baltă.
Pescarii vor folosi numai locurile special destinate pentru grătar.
Standurile se vor lăsa curate, gunoiul fiind strâns în sacii de gunoi primiţi la venirea pe baltă şi depozitaţi în zona special amenajată.

www.baltasolacolu.ro
e-mail: info@baltasolacolu.ro
Tel: 0741763495

sandy
Mesaje: 51
Membru din: Lun Mar 21, 2011 0:33
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: Balta Solacolu 2011

Mesaj de sandy »

bun ne invitati la pescuit da ne spuneti si preturile ????

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Solacolu 2011

Mesaj de pycostef »

<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
georgeoprea
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 21, 2011 10:22

Re: Balta Solacolu 2011

Mesaj de georgeoprea »

sandy scrie:bun ne invitati la pescuit da ne spuneti si preturile ????

MAI JOS TAXELE PENTRU SEZONUL 2011 CE SE VA DESCHIDE VINERI 25.03.2011 :

50 lei - taxa pentru pescuit 12 ore (numai ziua) în sistem C&R (prinde şi eliberează)
90 lei - taxa pentru pescuit 24 ore în sistem C&R (prinde şi eliberează)
100 lei - taxa pentru pescuit 12 ore (numai ziua) cu posibilitatea reţinerii a 5 kg peşte din specia crap , cantitatea de peste din specia caras se poate retine fara nici o limita.
100 lei -taxa pentru pescuit 12 ore (numai noaptea) cu posibilitatea reţinerii a 5 kg peşte din specia crap, cantitatea de peste din specia caras se poate retine fara nici o limita.
Fiecare pescar poate fi însoţit de o persoană cu drepturi şi obligaţii egale în ceea ce priveşte pescuitul ( se poate pescui în echipă de 2).

Numai bine!

Avatar utilizator
georgeoprea
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 21, 2011 10:22

Re: Balta Solacolu 2011

Mesaj de georgeoprea »

Week-end la Solacolu!!!
Fişiere ataşate
100_3327.jpg
.
(1.1 MiB) Încă nu a fost nedescărcat
IMG_0257.JPG
(2.03 MiB) Încă nu a fost nedescărcat
IMG_0246.JPG
(2.49 MiB) Încă nu a fost nedescărcat
IMG_0233.JPG
(1.92 MiB) Încă nu a fost nedescărcat

marius3698
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 15, 2011 8:31

Re: Balta Solacolu 2011

Mesaj de marius3698 »

Salutare tuturor am fost eu sambata 26.03.2011 pe solacolu pentru o partida de 12 ore am pescuit la locul 10 nu l-am vazut la culoare nici eu nici restul din dreapta mea pana la sfarsitul baltii.A batut vantul ingrozitor toata ziua, s-a prins ceva dar foarte putin in stanga mea unde este mai ingusta balta, am pescuit la boilies si porumb flotant.Deci cum s-au prins 5-6 pesti pe toata balta nu cred se merita 100 ron, cam piperata pt cat peste este acolo, balta e plina de agataturi mai putin 5-6 metri langa malul opus, deci daca nu dati in malul celalalt riscati sa va pierdeti monturile

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Balta Solacolu 2011

Mesaj de robyvan »

marius3698 scrie:Salutare tuturor am fost eu sambata 26.03.2011 pe solacolu pentru o partida de 12 ore am pescuit la locul 10 nu l-am vazut la culoare nici eu nici restul din dreapta mea pana la sfarsitul baltii.A batut vantul ingrozitor toata ziua, s-a prins ceva dar foarte putin in stanga mea unde este mai ingusta balta, am pescuit la boilies si porumb flotant.Deci cum s-au prins 5-6 pesti pe toata balta nu cred se merita 100 ron, cam piperata pt cat peste este acolo, balta e plina de agataturi mai putin 5-6 metri langa malul opus, deci daca nu dati in malul celalalt riscati sa va pierdeti monturile
nu cred ca daca tu nu ai prins peste in ziua respectiva, balta nu merita incercata. Iar daca 100 ron e mult, poti alege varianta de C&R de 50 ron :D :D :D ......si pescuitul in agatatura chiar e greu...pt unii!...
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balta Solacolu 2011

Mesaj de Cristi Matei »

mai mult ca sigur, ca si anul trecut, adevaratul potential al baltii se va vedea la primul concurs.

Avatar utilizator
georgeoprea
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 21, 2011 10:22

Re: Balta Solacolu 2011

Mesaj de georgeoprea »

marius3698 scrie:Salutare tuturor am fost eu sambata 26.03.2011 pe solacolu pentru o partida de 12 ore am pescuit la locul 10 nu l-am vazut la culoare nici eu nici restul din dreapta mea pana la sfarsitul baltii.A batut vantul ingrozitor toata ziua, s-a prins ceva dar foarte putin in stanga mea unde este mai ingusta balta, am pescuit la boilies si porumb flotant.Deci cum s-au prins 5-6 pesti pe toata balta nu cred se merita 100 ron, cam piperata pt cat peste este acolo, balta e plina de agataturi mai putin 5-6 metri langa malul opus, deci daca nu dati in malul celalalt riscati sa va pierdeti monturile


Marius, din tot ceea ce spui sunt de acord cu tine doar in privinta vantului care intr-adevar a batut destul de tare si te asigur ca din acest punct de vedere, cei care administraza aceasta balta nu au avut cum sa intervina.
In ceea ce priveste restul, daca e asa cum spui tu ar trebui sa fi mai atent la cum pescuiesti tu decat la vecinii tai din dreapta (de la locul 10 la locul 1 e o distanta considerabila).
Daca tu ai avut o partida nereusita nu inseamna ca ea coincide cu cantitatea de peste din balta, cu pretul, cu vantul etc. ; sunt sigur ca ai sa revii si ca o sa-ti schimbi total optica dezvaluindu-ne si noua adevarul si nu aceste speculatii.
O saptamana excelenta tuturor!

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: Balta Solacolu 2011

Mesaj de Dan Aron »

dupa esecul de pe chiriacu 3 (la cupa memoriala gabi neamtu), am ajuns pe solacolu impreuna cu partenerul de concurs... am nimerit pe un loc care agata rau, dar am infruntat cu stoicism o vreme cainoasa, cu ploaie si vant din fata... 1 trasatura o zi intreaga, o ,,bordura'' care s-a parcat intr-un cocioc si nici ca nu l-am vazut la culoare... la concurs ( 2 saptamani mai tarziu) am nimerit un loc mai bun, vreme mai buna, si in ciuda faptului ca noi eram cam non-tangentiali cu pescuitul la crap, tot am obtinut locul 9 cu 17 pesti si aproape 70 de kg de crap... cine se mandreste cu locul 9 sau cu 70 de kg cand pe alte balti se prind 170 sau 270 de kg de peste intr-o sedinta de 24 de h ? eu, deoarece am avut ocazia sa cunosc si sa pescuiesc cot la cot cu oameni de isprava... si pestele nu s-a lasat asteptat odata cu nadirea si momeala corespunzatoare... cat despre taxa prea mare de 100 ron... asta este, poate e prea mare. atata timp cat cea de CR este 50 de lei, n-am nici macar 1 singur motiv sa ma plang... ba dimpotriva !

dnl george oprea : mult succes in administrarea baltii, sper sa fiti cel putin la fel de pasionat ca si dnl cristi matei si totul o sa mearga ca uns !

stima !
CS Senzor Team

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “SOLACOLU”