Partide de pescuit 2014!

Moderatori: Vladut Mateianu, Dan Mateianu

Încuiat
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de ionut72 »

Parerea mea ca este ceva mai mult de 1%
Parerea mea e ca este mult mai putin! :) Se vand anual cel putin 200000 de permise, dar practicanti sunt mult mai multi. Chiar luand in considerare acest numar, 1% inseamna 2000 de pescari C&R. Si ei nu sunt nici 100 la nivelul intregii tari!

Eu insumi sunt un exemplu. Pana m-am insurat eram pescar 100% C&R. :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Silviu.P
Mesaje: 82
Membru din: Mie Sep 25, 2013 17:45

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de Silviu.P »

Vladut Mateianu scrie:Asa este, doar ca , procentual vorbind, numarul pescarilor C&R este sub 1% din marea masa a pescarilor de crap....

Pescari exclusiv C&R da! Mie imi vine doar unul in minte acum, V.Pavlovici, poate nici el nu pescuieste 100% C&R.

Dar pescari C&R pe balti consacrate, dar care dau si la retinere pe alte balti cu peste mic, eu zic ca sunt foarte multi, mult mai multi decat cele 30 de standuri de pe Sulimanu. Tu stii mai bine ce ti-ai propus cu balta asta, desi tin minte ca ziceai mai demult, ca vrei ca Sulimanu sa devina in timp, o balta exclusiv C&R. Sau confund eu balta?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de Vladut Mateianu »

Sunt unul dintre promovatorii fenomenului C&R in Romania, incepand din 2004. Adica de 10 ani. Daca acum 10 ani erau 40 de pescari C&R, acum sunt 400. Sau poate exagerez...
Asta se numeste dezvoltare ? :roll: Eu cre ca nu, fenomenul C&R in Roamnia s-a nascut mort ! Si timpul o sa-ti demonstreze vorbele mele, cand esti mereu pe balta, printre pescari, intelegi altfel lucrurile... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de Dumitrache »

Vladut Mateianu scrie:Sunt unul dintre promovatorii fenomenului C&R in Romania, incepand din 2004. Adica de 10 ani. Daca acum 10 ani erau 40 de pescari C&R, acum sunt 400. Sau poate exagerez...
Asta se numeste dezvoltare ? :roll: Eu cre ca nu, fenomenul C&R in Roamnia s-a nascut mort ! Si timpul o sa-ti demonstreze vorbele mele, cand esti mereu pe balta, printre pescari, intelegi altfel lucrurile... :wink:
Tine-o tot asa, balta are nevoie de bani pana la urma...plus ca taxa de retinere mi se pare prea corecta, mai ales in cursul sapt..

mircione
Mesaje: 863
Membru din: Mie Ian 16, 2013 18:35
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de mircione »

se deviaza de la partide de pescuit ....pe acest topic si o voi face si eu ...merg deseori la pescuit c&r ...dar cateodata la retinere...si asta si pe balti cu o desitate a pestelui mare din balta respectiva nu trebuiesc neglijati nici pescarii c&r nici cei cu retinere cand vreau de o saramura nu ma duc in cora sa dau banii pe medalioane ma duc la peste ...poate prind daca ma pricep daca nu ma duc si iau "de pe gheata" dar de ce sa nu o fac direct din balta ...nu ?? mi se pare o prostie sa pui numai c&r ......pescarii de c&r sunt in pondere mica fata de cei cu retinere si aici este vorba de bani zic eu ....daca ai fooaarte multi bani da...ma duc in cora iau un peste ...platesc pe cineva sa-l curete sa-l portioneze......etc ....nu mai ajung acasa sa stau sa-l curat sa-l portionez.....samd dar si asa parca alta satisfactie cand al prind eu...si stiti ceva eu am invatat sa pescuiesc la varga si aici ma refer la cea rudimentara din trestie .. nu m-am nascut direct su shimano si daiwa in mana ......si deseori pescuiesc si dupa caras la varga (moartea mea) ......momentele fericite....NEPRETUITE....fir intins tuturor !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de Vladut Mateianu »

mircione scrie:se deviaza de la partide de pescuit ....pe acest topic si o voi face si eu ...merg deseori la pescuit c&r ...dar cateodata la retinere...si asta si pe balti cu o desitate a pestelui mare din balta respectiva nu trebuiesc neglijati nici pescarii c&r nici cei cu retinere cand vreau de o saramura nu ma duc in cora sa dau banii pe medalioane ma duc la peste ...poate prind daca ma pricep daca nu ma duc si iau "de pe gheata" dar de ce sa nu o fac direct din balta ...nu ?? mi se pare o prostie sa pui numai c&r ......pescarii de c&r sunt in pondere mica fata de cei cu retinere si aici este vorba de bani zic eu ....daca ai fooaarte multi bani da...ma duc in cora iau un peste ...platesc pe cineva sa-l curete sa-l portioneze......etc ....nu mai ajung acasa sa stau sa-l curat sa-l portionez.....samd dar si asa parca alta satisfactie cand al prind eu...si stiti ceva eu am invatat sa pescuiesc la varga si aici ma refer la cea rudimentara din trestie .. nu m-am nascut direct su shimano si daiwa in mana ......si deseori pescuiesc si dupa caras la varga (moartea mea) ......momentele fericite....NEPRETUITE....fir intins tuturor !
Un punct de vedere foarte pertinent, care reflecteaza intocmai realitatea ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de Dan Aron »

si totusi caras de dunare de pe gheata din cora e de 10 ori mai gustos decat caras de pe crescatoria x unde mananca furaje peste furaje in cel mai bun caz. scuzati off-topicul dar am retinut o singura data in viata mea crap de pe o balta consacrata de crap, si era 40% grasime...

on topic : felicitari vladut pentru cum iti administrezi balta. sper ca weekendul viitor sa ajung si eu pe-acolo la o feedereala C&R :D

stima !
CS Senzor Team

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de osc1or »

eu sunt un pescar 100% catch an release
nu cred ca am mai luat un peste acasa de ani buni... si mananc peste, dar prefer sa il cumpar de la hala de la obor..
un crap de dunare e infinit mai bun decat orice ciortan din baltile suprapopulate..

prefer sa platesc 50 lei/12 ore la o balta cat de cat populata in care sa am cateva capturi pe care sa le eliberez decat sa platesc 100 lei/12 ore sa retin 5kg peste pe cine stie ce balta unde ba nu e peste, ba se da drumul la apa, ba se furajeaza intensiv balta inainte de weekend... si sa ma mai si enervez ca am platit o gramada de bani pt 2 ciortani de 1-2 kg.. daca ii prinzi si pe aia... deci pe scurt: pescuiesc strict de placere, nu de foame.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de RSC »

Mi-ati facut pofta...Cumpar obleti proaspeti si malai de tara? :D
"Keep it simple!"

ionut 77
Mesaje: 42
Membru din: Mar Iun 18, 2013 11:13

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de ionut 77 »

Pai nu cred ca pescuiește nimeni de foame din moment ce investești mi de euro în scule și echipament e clar ca este pasiune nu?Dar parcă totuși e aiurea sa plătești balta ,sa prinzi o gramada de peste ( ăsta în funcție și de balta ca majoritatea sunt fara) și sa nu iei și tu acasă măcar o captura.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “SULIMANU”