Partide de pescuit 2014!

Moderatori: Vladut Mateianu, Dan Mateianu

Încuiat
Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de osc1or »

ionut 77 scrie:Pai nu cred ca pescuiește nimeni de foame din moment ce investești mi de euro în scule și echipament e clar ca este pasiune nu?Dar parcă totuși e aiurea sa plătești balta ,sa prinzi o gramada de peste ( ăsta în funcție și de balta ca majoritatea sunt fara) și sa nu iei și tu acasă măcar o captura.

eu pur si simplu nu am nevoie de acea "captura"...
Prefer varianta Hala Obor + crap de dunare de 2-3-4-5 kg (in functie de cati invitati am la masa) + 5 lei la vanzator care mi-l si curata.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de Claudiu Garlea »

In Obor e masacru, pesti vechi, toti crapii si cteni sunt adusi din Dunare, la fel si carasul, care e caras de Dunare, sa nu uitam de somn, care si ala e din Dunare.
Mare tie Dunarea, Romanie, care-ti curve prin "vene".

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de valiauto68 »

Din ce am vazut " pe afara" nu se consuma peste de apa dulce. De ce oare?

Dpmdv decat sa ajung acasa cu un peste si sa ma puna nevasta sa il curat sa il transez mai bine imi iau de la piata un pastrav, o dorada si imi fac un gratarel.

De cand am mai participat pe la cateva concursuri nu am nici cea mai mica remuscare sa eliberez un peste.

P.s. Pana la urma cum ramane cu topicul? S-a transformat in C&R pareri pro si contra?

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de gor965 »

valiauto68 scrie:Din ce am vazut " pe afara" nu se consuma peste de apa dulce. De ce oare?
Ptr. ca isi permit sa manance de cateva ori pe saptamana somon si fructe de mare !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de RSC »

valiauto68 scrie:Din ce am vazut " pe afara" nu se consuma peste de apa dulce. De ce oare?
- "pe afara"...alta viata, alta cultura, alt nivel de trai, alte conditii, alti oameni, cu alte interese si alte prioritati...
- se mai consuma si peste de apa dulce, in special pastravul, anghila (de apa dulce), apoi salaul, mai rar stiuca.
- de preturi nu mai discutam, ca oricum sunt mai mici decat in Rou, si la crap si la multi pesti marini...
- nici despre taxele si locurile de pescuit nu mai discutam :D ...
"Keep it simple!"

stangadan
Mesaje: 52
Membru din: Dum Apr 06, 2014 18:08

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de stangadan »

Este greu sa comparam pescuitul cu alte hoby-uri, de aceea cred eu ca pescuitul nu poate fi considerat sport(la fel ca si vanatoarea) deoarece ajungem ca la sfarsit sa ne mancam partenerul de joc, sau adversarul. Si nici nu trebuie condamnati cei care mananca pestele prins, ci cei care il fura !
Revenind la balta Sulimanu, cred ca ideal ar fi sa fie 2 sectoare distincte, iar pe fiecare sa se practice un gen de pescuit. Si obligatoriu patrulare printre pescari ca la MV2 !

pascugigi
Mesaje: 24
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:34
Puncte: 0

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de pascugigi »

stangadan scrie:Este greu sa comparam pescuitul cu alte hoby-uri, de aceea cred eu ca pescuitul nu poate fi considerat sport(la fel ca si vanatoarea) deoarece ajungem ca la sfarsit sa ne mancam partenerul de joc, sau adversarul. Si nici nu trebuie condamnati cei care mananca pestele prins, ci cei care il fura !
Revenind la balta Sulimanu, cred ca ideal ar fi sa fie 2 sectoare distincte, iar pe fiecare sa se practice un gen de pescuit. Si obligatoriu patrulare printre pescari ca la MV2 !

Foarte corect,marea problema este furtul,care se face fie cu ajutorul paznicilor(nu neaparat sa mituiasca paznicul dar pot fi si indiferenti la ce se intimpla pe balta) fie fara.Toti suntem constienti ca pe astfel de balti de baza este popularea si asta costa,pe asemenea balti nu poate fi vorba de inmultire naturala.

mircione
Mesaje: 863
Membru din: Mie Ian 16, 2013 18:35
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de mircione »

mergem si la hala sa cumparam peste dar stiti cat peste este vandut ca crap de dunare dar el este crap de ungaria de crescatorie......eheee nu este asa simplu nici cu mancatul asta ! :D

mircione
Mesaje: 863
Membru din: Mie Ian 16, 2013 18:35
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de mircione »

-am fost ieri pe balta standurile 7 si 8(c&r) pentru un pescuit viteza de 12h, ...standul 7 un prieten cu 2 feedere si eu pe 8 cu 4 bete ...am batut malul de vis a vis ...am incercat la tot felul de momeli incepand de la boilles(numai solubil)...diferite dimensiuni, rama, vierme, porumb flotant, de fund.....etc...prietenul meu la fel...eu am si nadit putin cu spodul de dimineata ..dar nu exagerat....rezultatul cam slabut....3 ciortani eu 3 ciortani prietenul meu ...niciunul nedepasind 1,5 kg ..iar cel mai mic undeva pe la 800g......balta super curata super civilizata ...am incercat si dozatorul de bere... :wink: ....am vizionat si casutele...super ok...Vladut faci treaba buna....de revenit ..si cu familia...
-pe balta eram noi plus inca 2 standuri cred ca undeva 14-15...plus pe B ...am inteles cineva care se pregatea de concurs....prietenului meu la feeder ii intra caras palmas ...la orice avea ....si pe fir de par.....Vladut daca vrei carpodrom cred ca ar trebui sa incerci sa scoti carasul.....drumul de acces ..cand intri pe balta ...daca ploua rau mai greu.....ar trebui pusa ceva piatra imediat cum intri pe balta ...iar cand iesi ...ceva indicatoare care sa ajute pescarii sa iasa pe A2 ar fi geniale....per total o partida reusita din punct de vedere al iesirii in natura o balta frumoasa de perspectiva....felicitari Vladut....de revenit

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Partide de pescuit 2014!

Mesaj de Vladut Mateianu »

mircione scrie:-am fost ieri pe balta standurile 7 si 8(c&r) pentru un pescuit viteza de 12h, ...standul 7 un prieten cu 2 feedere si eu pe 8 cu 4 bete ...am batut malul de vis a vis ...am incercat la tot felul de momeli incepand de la boilles(numai solubil)...diferite dimensiuni, rama, vierme, porumb flotant, de fund.....etc...prietenul meu la fel...eu am si nadit putin cu spodul de dimineata ..dar nu exagerat....rezultatul cam slabut....3 ciortani eu 3 ciortani prietenul meu ...niciunul nedepasind 1,5 kg ..iar cel mai mic undeva pe la 800g......balta super curata super civilizata ...am incercat si dozatorul de bere... :wink: ....am vizionat si casutele...super ok...Vladut faci treaba buna....de revenit ..si cu familia...
-pe balta eram noi plus inca 2 standuri cred ca undeva 14-15...plus pe B ...am inteles cineva care se pregatea de concurs....prietenului meu la feeder ii intra caras palmas ...la orice avea ....si pe fir de par.....Vladut daca vrei carpodrom cred ca ar trebui sa incerci sa scoti carasul.....drumul de acces ..cand intri pe balta ...daca ploua rau mai greu.....ar trebui pusa ceva piatra imediat cum intri pe balta ...iar cand iesi ...ceva indicatoare care sa ajute pescarii sa iasa pe A2 ar fi geniale....per total o partida reusita din punct de vedere al iesirii in natura o balta frumoasa de perspectiva....felicitari Vladut....de revenit
Multumesc, stiu ca mai este mult de lucru.... dar le facem treptat ! :D

Azi avem utilajele inchiriate si facem drumul de intrare (unul nou) cu o panta mult mai lina !
Cu indicatoarele este mai greu, am montat 2 saptamana trecuta si...au disparut ! :oops: La caras stiu ca am cam exagerat, dupa ce ca aveam mult am mai bagat si noi circa 2.5 tone.... dar am vazut multi copii fericiti.... :D

Pana la 1 mai mai urmeaza 2 populari, sper sa nu existe "scurgeri".... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “SULIMANU”