Abordare competitie TOP...

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Abordare competitie TOP...

Mesaj de ady10 »

Va salut!

Intrebare petru cei mai experimentati:
Cum abordati o competitie TOP..?

Stretegie de nadire, nada, etc..

Pescuitul targetat este net diferit vs ciortan viteza si as vrea, daca aveti bunavointa sa share-uiti, sa invat cateva trick-uri..
Multumesc!!
O viata avem..

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Abordare competitie TOP...

Mesaj de RazvanG »

[quote="ady10"]Va salut!

Intrebare petru cei mai experimentati:
Cum abordati o competitie TOP..?

Stretegie de nadire, nada, etc..

Pescuitul targetat este net diferit vs ciortan viteza si as vrea, daca aveti bunavointa sa share-uiti, sa invat cateva trick-uri..
Multumesc!![

Orele pe balta si in concursuri,iti dau raspunsul la toate intrebarile tale.

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Abordare competitie TOP...

Mesaj de ady10 »

Asta imi si doresc..cat mai multe ore pe balta..
Ideea era sa accelerez procesul de asimilare folosindu-ma si de sfaturile primite..
Sunt absolut sigur ca si dumneavoastra ati trecut prin anumite situatii in care v-ati lovit de o necunoscuta si, la momentul intrebarii, nu v-ati fi dorit sa primiti un astfel de raspuns..

Multumesc oricum.
Cu stima!
O viata avem..

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abordare competitie TOP...

Mesaj de cornelserbu »

ady10 scrie:Asta imi si doresc..cat mai multe ore pe balta..
Ideea era sa accelerez procesul de asimilare folosindu-ma si de sfaturile primite..
Sunt absolut sigur ca si dumneavoastra ati trecut prin anumite situatii in care v-ati lovit de o necunoscuta si, la momentul intrebarii, nu v-ati fi dorit sa primiti un astfel de raspuns..

Multumesc oricum.
Cu stima!
raspunsul pe care l-ai primit este mai mult decat corect...
accelerarea procesului de asimilare, cum iti place sa-i spui, va duce la o harababura totala in mintea pescarului, oricata putere de discernamant ar avea acesta... :wink:
in ce priveste intrebarea initiala pe care ai pus-o, e de o complexitate atat de mare, ca nu stiu daca ai avea rabdarea sa citesti un raspuns chiar daca s-ar gasi cineva sa ti-l dea...bine-nteles un raspuns avizat si detaliat
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Abordare competitie TOP...

Mesaj de gabi1 »

ady10,
Teoria ca teoria, praftica ne omoara, cam asta a vrut sa sugereze atat nenea Cornel cat si Razvan(bididiul).... :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Abordare competitie TOP...

Mesaj de RazvanG »

ady10 scrie:Asta imi si doresc..cat mai multe ore pe balta..
Ideea era sa accelerez procesul de asimilare folosindu-ma si de sfaturile primite..
Sunt absolut sigur ca si dumneavoastra ati trecut prin anumite situatii in care v-ati lovit de o necunoscuta si, la momentul intrebarii, nu v-ati fi dorit sa primiti un astfel de raspuns..

Multumesc oricum.
Cu stima!
Ady,ceea ce vrei tu,noi I'll numim marker telefonic. Adica,ajunsi pe Scaldatoare,sa dam un exemplu,intr-un concurs pe Tancabesti,itti aduci aminte cine a stat pe locul acela la ultimul concurs si incepi sa dai telefoane. Unul iti spune ca a prins la 50 m in stanga la alea doua sau trei buturugi,altul iti spune ca a luat in dreapta spre Avicola 4,iar unul iti spune ca a luat bine de tot pe intinsura. In tot acest timp,cat vb la telefon si ti se explica moduri si solutii,pierzi pretiosul timp in care sa ari cu un marker,toata zona din fata ta. Este lucru cert,marker-ul nu te minte si nu te va minti niciodata.
Acest marker,coroborat cu cunostintele tale despre pescuit,te va ajuta de fiecare data. Nu am vz doua stiluri de pescuit asemanatoare in concursurile de crap si nici abordari asemanatoare,unii se feresc sa nadeasca de la inceput in ideea ca pot sa ciuguleasca ce au deja in fata,altii,toarna din prima cateva kg bune de bile si bulgari,in speranta ca aduna baboii,altii o ard la interceptie si ajung sa faca un concurs cu cateva kg de bile. Trebuie sa ai fler,inspiratie,bulan,tehnica,rezistenta,spirit de observatie. Si multe alte chestii.
Initial am vrut sa fiu retoric cu tine,considerand retoric si postul tau,dar mi-am adus aminte cu nostalgie de momentul in care am vrut si eu sa participi la primul meu concurs si exact asta a fost si intrebarea mea. Raspunsul.....nu l-am primit nici in ziua de azi,dar stiu ca sunt cu mult mai bun decat la acea vreme.
Cu stima!
P.s scuze de greselile ortografice ,raspund de pe telefon

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Abordare competitie TOP...

Mesaj de ady10 »

RazvanG scrie:
ady10 scrie:Asta imi si doresc..cat mai multe ore pe balta..
Ideea era sa accelerez procesul de asimilare folosindu-ma si de sfaturile primite..
Sunt absolut sigur ca si dumneavoastra ati trecut prin anumite situatii in care v-ati lovit de o necunoscuta si, la momentul intrebarii, nu v-ati fi dorit sa primiti un astfel de raspuns..

Multumesc oricum.
Cu stima!
Ady,ceea ce vrei tu,noi I'll numim marker telefonic. Adica,ajunsi pe Scaldatoare,sa dam un exemplu,intr-un concurs pe Tancabesti,itti aduci aminte cine a stat pe locul acela la ultimul concurs si incepi sa dai telefoane. Unul iti spune ca a prins la 50 m in stanga la alea doua sau trei buturugi,altul iti spune ca a luat in dreapta spre Avicola 4,iar unul iti spune ca a luat bine de tot pe intinsura. In tot acest timp,cat vb la telefon si ti se explica moduri si solutii,pierzi pretiosul timp in care sa ari cu un marker,toata zona din fata ta. Este lucru cert,marker-ul nu te minte si nu te va minti niciodata.
Acest marker,coroborat cu cunostintele tale despre pescuit,te va ajuta de fiecare data. Nu am vz doua stiluri de pescuit asemanatoare in concursurile de crap si nici abordari asemanatoare,unii se feresc sa nadeasca de la inceput in ideea ca pot sa ciuguleasca ce au deja in fata,altii,toarna din prima cateva kg bune de bile si bulgari,in speranta ca aduna baboii,altii o ard la interceptie si ajung sa faca un concurs cu cateva kg de bile. Trebuie sa ai fler,inspiratie,bulan,tehnica,rezistenta,spirit de observatie. Si multe alte chestii.
Initial am vrut sa fiu retoric cu tine,considerand retoric si postul tau,dar mi-am adus aminte cu nostalgie de momentul in care am vrut si eu sa participi la primul meu concurs si exact asta a fost si intrebarea mea. Raspunsul.....nu l-am primit nici in ziua de azi,dar stiu ca sunt cu mult mai bun decat la acea vreme.
Cu stima!
P.s scuze de greselile ortografice ,raspund de pe telefon
Multumesc pentru raspuns! Apreciez informatiile.
Aveti dreptate..stilurile difera, situatiile difera si nu exista 2 balti la fel..
Tot ce cautam cu acest topic, era sa aflu informatii general valabile, informatii verificate si validate de pescari experimentati..ex: pescuit izolat, bila mai putin aromata, etc.

Aceste informatii nu fac altceva decat sa ma intareasca ca si pescar ajutandu-ma sa ard anumite etape ceva mai repede..

Multumesc!
O viata avem..

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Abordare competitie TOP...

Mesaj de RazvanG »

Nu arzi etapele Ady,singurl ars vei fi tu,te arzi pe tine insuti.Pescuit izolat,unde? Bila mai mult sau mai putin aromata,unde? Iti dovedesc ca vei prinde si cu bila aromata si cu bila mai putin aromata,in acelasi loc ,poate la cateva ore distanta. Nu este o regula. Ptr inceput,localizeaza pestele,afla unde se hraneste,ce crezi ca l-ar face sa se simta in siguranta si sa nu asocieze montura ta cu un real pericol si iti garantez ca poti prinde pe acelasi loc in aceiasi sesiune,si la bile aromate si la bile fara nici un strop de aroma ....precum si la un jeleu sau la un jeliboom. Garantat.
Despre ce vorbim? Tu nu,batman,batman :))))))))

ady10
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iul 01, 2013 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Abordare competitie TOP...

Mesaj de ady10 »

RazvanG scrie:Nu arzi etapele Ady,singurl ars vei fi tu,te arzi pe tine insuti.Pescuit izolat,unde? Bila mai mult sau mai putin aromata,unde? Iti dovedesc ca vei prinde si cu bila aromata si cu bila mai putin aromata,in acelasi loc ,poate la cateva ore distanta. Nu este o regula. Ptr inceput,localizeaza pestele,afla unde se hraneste,ce crezi ca l-ar face sa se simta in siguranta si sa nu asocieze montura ta cu un real pericol si iti garantez ca poti prinde pe acelasi loc in aceiasi sesiune,si la bile aromate si la bile fara nici un strop de aroma ....precum si la un jeleu sau la un jeliboom. Garantat.
Despre ce vorbim? Tu nu,batman,batman :))))))))

:)
O viata avem..

mircione
Mesaje: 863
Membru din: Mie Ian 16, 2013 18:35
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Abordare competitie TOP...

Mesaj de mircione »

nu sunt pescar de competitie si nu ma consider nici pescar profesionist nici nu te cunosc Razvan dar frumos ai raspuns ...bravo ...felicitari ..uite ca mai este cineva care sa raspunda scurt si la obiect fara sa inceapa sa faca misto....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”