Agataturi - rog sfaturi

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

rsteleanu
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 14, 2007 21:32

Mesaj de rsteleanu »

George-Alexandru scrie:Maestre scuze ca intervin dar eu sunt de alta parere in legatura cu plecatul cu barca dupa peste cu firul tensionat.pana parcurgem distanta de 250 m un crap intepat si un fir tensionat nu va face altceva decat ca ,crapul sa incerce sa se bage in toate ragaliile pt a scapa.personal in astfel de situatii slabeam firul la maxim pana in momentul in care ajungeam deasupra pestelui iar atunci tensionam firul si incepeam drilul.in 70% din situatii crapul nesimtinduse amenintat de firul tensionat ramanea linistit sau pana sa ajung la el cu firul slabit din cauza greutatii plumbului care il tragea de bot in jos si el incercand sa mearga contra greutatii il gaseam la suprafata apei.
Varianta cu barca pica, este o solutie de moment. apa nu are mai mult de 1 m adancime si banuiesc ca orice balaceala in zona patului de nada il trimite pe nenea crap la plimbare. As dori daca se poate sa-mi raspundeti doar pt situatia in care eu nu plec de pe mal si pestele nu vrea sa iasa din apa. :)
Am inteles ca firul textil te ajuta sa controlezi pestele imediat dupa intepatura, dar stiu ca nu e recomandat in zone cu agatatura.
Cel mai mare orator este acela care spune mai putin si sugereaza mai mult

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Agatatura-rog sfaturi

Mesaj de viorel doloc »

O sa incerc si eu sa-ti dau cateva sfaturi: lansetele asezate cu varful in sus(daca nu bate vantul), swinger greu...f.greu, fir textil pe linia principala sau mono 0,40mm foarte rigid(tehnium) cu inaintas textil, fly-lead( cel mai greu), plumb pierdut trilob ( fara sa-l bagi de tot in clips, pe care il umezesti inainte ) de min.150gr., ac mai mic si incearca sa-l scoti cu nada mai in fata de cocioc (cum ti-a spus si VLADUT), fa-l sa-ti caute MOMEALA acolo unde vrei tu, obligatoriu stai langa lansete si incearca sa faci cativa pasi inapoi dupa intepare, fara sa mulinezi, fara sa detensionezi firul in acele secunde pana cand crezi tu ca l-ai scos din zona agataturilor(cocioacelor).

rsteleanu
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 14, 2007 21:32

Mesaj de rsteleanu »

Multumesc de sfat. Cred ca va trebui sa achizitionez un skypod
Cel mai mare orator este acela care spune mai putin si sugereaza mai mult

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Agatatura-rog sfaturi

Mesaj de George-Alexandru »

viorel doloc scrie:O sa incerc si eu sa-ti dau cateva sfaturi: lansetele asezate cu varful in sus(daca nu bate vantul), swinger greu...f.greu, fir textil pe linia principala sau mono 0,40mm foarte rigid(tehnium) cu inaintas textil, fly-lead( cel mai greu), plumb pierdut trilob ( fara sa-l bagi de tot in clips, pe care il umezesti inainte ) de min.150gr., ac mai mic si incearca sa-l scoti cu nada mai in fata de cocioc (cum ti-a spus si VLADUT), fa-l sa-ti caute MOMEALA acolo unde vrei tu, obligatoriu stai langa lansete si incearca sa faci cativa pasi inapoi dupa intepare, fara sa mulinezi, fara sa detensionezi firul in acele secunde pana cand crezi tu ca l-ai scos din zona agataturilor(cocioacelor).

mono de 40-45 dar fara inintas daca nu intra pe apa cu barca pt ca orice peste priponit va ramane in apa cu tot cu inaintas din cauza nodului intre mono si inintas care este ce/l mai slab punct al liniei.sky pod si euro swingere tensionate din arc :wink:
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14743
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Mesaj de gor965 »

@Resteleanu
Nu stiu daca suporta comparatie dar la Dunare eu mai pescuiesc (de pe mal) uneori "la sacrficiu " adica aruc intentionat peste un butuc (un plop intreg scufundat) si las curentul sa-mi duca montura sub pom ! De cele mai multe ori nu o mai scot de-acolo ca se agata ori plumbul ori acul ! Cand trage pestele am mai multe sanse daca pleaca in curent ori coboara in urmatorul prag ,toata chestia e sa poata trage firul peste obstacol ! Ce vreau eu sa-ti spun de fapt e ca pierdeam cel mai des montura la recuperarea din apa si tot cautand o solutie am citit ca ar trebuii sa folosesc carlige "anti agatatura" cu varful curbat mult in interior ! Am gasit cateva intr-un magazin de la noi acum cativa ani si am constatat ca sunt intr-adevar bune mai ales in cazul agataturilor de genul cracilor de plop ! Eu zic sa incerci si chestia asta poate te ajuta ! Pun alaturi un exemplu si cei care au folosit mai des asa ceva pot sa ne spuna mai multe !
Imagine
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Agatatura-rog sfaturi

Mesaj de Andrei I »

viorel doloc scrie:O sa incerc si eu sa-ti dau cateva sfaturi: lansetele asezate cu varful in sus(daca nu bate vantul), swinger greu...f.greu, fir textil pe linia principala sau mono 0,40mm foarte rigid(tehnium) cu inaintas textil, fly-lead( cel mai greu), plumb pierdut trilob ( fara sa-l bagi de tot in clips, pe care il umezesti inainte ) de min.150gr., ac mai mic si incearca sa-l scoti cu nada mai in fata de cocioc (cum ti-a spus si VLADUT), fa-l sa-ti caute MOMEALA acolo unde vrei tu, obligatoriu stai langa lansete si incearca sa faci cativa pasi inapoi dupa intepare, fara sa mulinezi, fara sa detensionezi firul in acele secunde pana cand crezi tu ca l-ai scos din zona agataturilor(cocioacelor).

Inaintas textil in agatatura?? daca are 3 rateuri si lasa inaintasul acolo...cred ca poate cauta alt cocoic...

eu as zice textil pe linia principala si inaintas mono de 0,4..macar asa are sanse sa lase locul curat in caz de ruptura

Andrei
Milionar excentric

mikecarp
Mesaje: 100
Membru din: Mie Dec 26, 2007 5:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mikecarp »

S-ar putea sa nu mai fie de actualitate , dar va spun ce am invatat si eu de la unul mai batran si care m-a ajutat sa scot cat mai multi pesti din agatatura. In momentul imediat urmator inteparii, duci lanseta pe directia pe care se duce pestele. Adica daca pestele se duce spre dreapta si acolo e agatatura, tu tragi de lanseta ca si cand ai vrea sa-l conduci spre agatatura. In 75-80% din cazuri pestele se va intoarce si va iesi spre apa libera. Nu e 100% dar pe cei mai multi ii scoti.
Mirror, mirror in the lake, please give me a screaming take

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

:!: :!: :!:

Asa procedeaza si Andrei Vladeanu, de multe ori i-a iesit.... :D Eu nu sunt convins 100% dar s-ar putea sa fie o solutie.....
Apropo Mihai, pe ce gen de balti pescuiesti in Anglia ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

mikecarp
Mesaje: 100
Membru din: Mie Dec 26, 2007 5:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mikecarp »

pe balti micute Vladut. maxim 3,5ha. astea le am aproape de mine. plec de-acasa si in 10 min sunt pe balta. pe jos. fac mai mult partide de noapte,dupa care dimineata la 6.00 cand ne da drumul afara de pe balta (in general baltile sunt inconjurate cu gard si au porti pe unde poti intra,iar noaptea sunt inchise) ma duc acasa, fac un dus, ma schimb si plec la munca.
sunt si ceva balti mari prin jur dar pt mine ar fi o pierdere de vreme pt ca au putini pesti, dar mari, si acolo merg "vanatorii de specimene" care de obicei fac campanii de un an sau doi pana prind pestele pe care si-l-au ales.
problema mare pe majoritatea baltilor de-aici este iarba, nu agatatorile, gen craci, copaci. dar am o balta pe care pescuiesc in regim de sindicat care e infestata de copaci mari taiati si pusi in apa de cei care administreaza sindicatul, pt ca balta cand au luat-o ei era fara nici un fel de structura, nici macar iarba nu avea. acum e o placere sa pescuiesti pe ea, e plina pe margini de nuferi, malurile sunt de un verde halucinogen, ce sa mai, e ceva de vis.
daca va deschideti o balta sper sa realizati ceva deosebit si sa se oglindeasca in ea performantele voastre.
fir intins si succes pe celelalte planuri.
Mirror, mirror in the lake, please give me a screaming take

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Multumesc ptr urari, dar mai am cateva intrebari :
1. Cat nadesti de obicei la o partida ?
2.Ce gen de lansete folosesti si de ce ?
3.Exista cumva o dimensiune minima de fir permis ?
4.Cat costa o partida?

Si nu in ultimul rand , de ce esti inchis noaptea pe balta ? :roll: :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”