Aruncarea din mana - datul drumului la fir

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
CristiK
Mesaje: 24
Membru din: Joi Oct 27, 2011 18:09

Aruncarea din mana - datul drumului la fir

Mesaj de CristiK »

Buna seara,
Am inceput sa pescuiesc de putin timp la crap si am observat ca lansarile mele ca si distanta nici macar nu se apropie cu aruncarile altora in aceleasi conditii si cu aceleasi scule.
Concluzia ar fi ca dau drumul prea devreme la fir iar plumbul cu montura se duce foarte mult in sus facand o "burta " foarte mare .

Am incercat sa remediez aceasta problema dar nu reusesc .
Mentionez ca arunc cu manusa si folosesc inaintas . Arunc peste cap cum se zice :(

Intrebarea ar fi cum iti dai seama ca e momentul optim sa eliberezi firul ?
Ar trebui sa simt la deget acest punct culminant cand trebuie eliberat firul ?
Orice sugestie si sfat este binevenit si de asemenea poate un filmulet ceva

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aruncarea din mana - datul drumului la fir

Mesaj de Vali Vesa »

Parerea mea este ca asta e doar o chestiune de feeling si de antrenament. Cu timpul sa sa ti se "dea mana"...
Problema mai importanta pentru lanseuri lungi este tehnica, pe care eu inca n-am reusit sa o stapanesc.
Despre tehnica poate te sfatuiesc altii. Dar nu pe pc, ci pe balta.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Aruncarea din mana - datul drumului la fir

Mesaj de Cucu Ionel »

Pana o sa poti invata de la cineva pe viu, poti incerca sa deprinzi notiuni de baza de aici
http://www.youtube.com/watch?v=lt4m6HPo ... re=related
... si mai sant clipuri cu casting. :wink:
Fir intins

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Aruncarea din mana - datul drumului la fir

Mesaj de Claudiu Garlea »

Crede-ma, cu timpul o sa arunci si tu departe, foarte departe. Eu n-am cu ce sa arunc asa departe, dar in timp poate voi avea si eu, nu-i trecut timpul.
Faza este sa arunci de cateva ori si o sa te inveti, asa am facut si eu cu prima mea lanseta (3.50m si mulineta cu un rulment, aruncam 10-20m, dar pleaca vreo 50-100m din fir) arumcam momitorul cu bolta si prietenii mei, lesinau de ras, acum incarc momitoru` cat sa se lase umpic varful si numai am probleme (bine,nici nu imi este frica ca se rupe lanseta, la 40lei cu tot cu mulineta cat am dat pe ea, nu-i problema,astept sa vina 2012 sa primesc 2 lansete).

Cauta pe net diverse tutoriale video si o sa prinzi tehnica, desigur trebuie si ceva practica.


PS: daca vrei sa inveti, cred ca ai putea sa lansezi si pe camp cu (dar sa ai doar plumb pe ea, fara ac), cred ca n-are nimic daca o sa cada plumbul pe pamant si nu in apa (ma gandesc, sa nu se rupa lanseta de la soc, sau ceva de genu`) si cu un prieten ar putea sa-ti masoare lansarile. Stiu ca la inceput de an, baietii au facut un concurs de casting (parca la cluj).


Iti urez succes !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”