Aruncari la distanta

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Andrei I »

Eu chiar daca nu ma regasesc intre aruncatorii de top imi permit sa ma dau exemplu ca sa intelegeti mai usor , voi cei care inca mai aveti nedumeriri in privinta aruncarilor si credeti ca e vreun mare secret nespus. Shock...nu e...

Eu cu o lanseta Hakuyo 3.90, fir 0.25, plumb cu tija de 110g, tambur incarcat corect, mulineta ultegra 10.000 deci un ansamblu perfect pt o aruncare foarte buna arunc 150-155m max
Tot eu cu o lanseta carp expert de 3.60, plumb 110 fara tija, o mulineta okuma deci un ansamblu mediocru arunc 140-145m
Cu oricare din aceste lansete ar arunca Iohann sau Cristi Mihalcea ar trece de 170 m garantat .

Concluzia este ca ceea ce conteaza cu adevarat este tehnica si forta. Prima din ele se dobandeste prin exercitiu nu prin sfaturi pe forum. Castigul in metri din echipament este nult mai muc decat del din tehnica si exercitiu
Milionar excentric

anon
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 14, 2013 22:34
Puncte: 0
Localitate: Campina

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de anon »

Salut,
Cunosc pe cineva, un ploiestean de-al meu, care arunca aceasta distanta, dar nu cred ca este persoana despre care amintesti tu.
Este vorba despre Cosmin Tudor ( Campion National 2011 ) care a castigat un concurs de casting in 2008 desfasurat la Darvari cu o aruncare de 221,21 m, pe locul al doilea situindu-se Silviu Florescu cu 201,21 m.
Intamplator, chiar ieri mi-a povestit cum a reusit aceasta performanta. Este un baiat de nota 10.
Stima!
Sunt incepator,dar 221,21 m mi se pare extraordinar! Recordul meu personal a fost de 135,00 metri cu o lanseta MTX.Poti sa ne dai cateva sfaturi in legatura cu aruncatul la distanta?
"Cum iti asterni, cum vine altul si se culca in locul tau."

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Vladutzz »

Salutare la toti, doresc sa dau o intrebare pentru oamenii ce cunosc bine castingul:
Doresc sa particip la un concurs din Chisinau, Lansete Free Spirit, Mulineta Ultegra XTB 14000, fir 0.25(conditional,inaintas mono).
fara ulei anti frictie am dat maxim la 168, 122gr, boil de 20mm, helicopter. cine ar putea sa spuna, cam cat ar putea zbura cu aceeasi lanseta dar cu basia infinity si cu uleiul ala? (folosind aceeasi tehnica)

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Alexandru Mihai »

Vladutzz scrie:Salutare la toti, doresc sa dau o intrebare pentru oamenii ce cunosc bine castingul:
Doresc sa particip la un concurs din Chisinau, Lansete Free Spirit, Mulineta Ultegra XTB 14000, fir 0.25(conditional,inaintas mono).
fara ulei anti frictie am dat maxim la 168, 122gr, boil de 20mm, helicopter. cine ar putea sa spuna, cam cat ar putea zbura cu aceeasi lanseta dar cu basia infinity si cu uleiul ala? (folosind aceeasi tehnica)
Incearca sa dai cu plumb in-line cu tija, parerea mea: cu montura helicopter nu faci treaba, prea multa frecare in aer.

In legatura cu distanta...se poate sa castigi ceva metri.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Vladutzz »

Alexandru Mihai scrie:
Vladutzz scrie:Salutare la toti, doresc sa dau o intrebare pentru oamenii ce cunosc bine castingul:
Doresc sa particip la un concurs din Chisinau, Lansete Free Spirit, Mulineta Ultegra XTB 14000, fir 0.25(conditional,inaintas mono).
fara ulei anti frictie am dat maxim la 168, 122gr, boil de 20mm, helicopter. cine ar putea sa spuna, cam cat ar putea zbura cu aceeasi lanseta dar cu basia infinity si cu uleiul ala? (folosind aceeasi tehnica)
Incearca sa dai cu plumb in-line cu tija, parerea mea: cu montura helicopter nu faci treaba, prea multa frecare in aer.

In legatura cu distanta...se poate sa castigi ceva metri.

da, cind lansez una mai tare, aud cum boilesul sfisie si suera, insa regula zice ca montura trebuie sa fie "safe" si daca fac una inline cu tija si nu se elibereaza carligul de la plumb cu ajutorul 0.4 -0.5 kg, ma vor da afara din competii, sunt niste persoane si arbitri care vor cauta orice ca sa ma scoata din intreceri, sunt pretendentul locului 2-3. si sunt din alt club de pescari care nu avem relatii superlative.

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Alexandru Mihai »

Am inteles...ti-am atasat o poza cu plumbul inline cu tija....se baga inaintasul prin tija ( care este un tub, deci este gol in mijloc) ....dupa care gata montura safe...daca nu intelegi cum se face iti dau numarul meu de telefon ca sa iti explic ...
Fişiere ataşate
87090_plumb 2.jpg
87090_plumb 2.jpg (66.45 KiB) Vizualizat de 3811 ori
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Vladutzz »

mercy mult, am gasit montura in net, zimi te rog, cu cati metri face aceasta montura mai mult? este dovedit ca aceasta montura face cele mai bune lansari ?

oricum boilesul va "zburda" si va rupe ce din dinamica din fata plumbului.

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Alexandru Mihai »

Vladutzz scrie:mercy mult, am gasit montura in net, zimi te rog, cu cati metri face aceasta montura mai mult? este dovedit ca aceasta montura face cele mai bune lansari ?

oricum boilesul va "zburda" si va rupe ce din dinamica din fata plumbului.
Cel putin 5 metri, este dovedit.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Vladutzz »

Alexandru Mihai scrie:
Vladutzz scrie:mercy mult, am gasit montura in net, zimi te rog, cu cati metri face aceasta montura mai mult? este dovedit ca aceasta montura face cele mai bune lansari ?

oricum boilesul va "zburda" si va rupe ce din dinamica din fata plumbului.
Cel putin 5 metri, este dovedit.

mercy mult, voi incerca

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de acidutzu »

da, cind lansez una mai tare, aud cum boilesul sfisie si suera, insa regula zice ca montura trebuie sa fie "safe" si daca fac una inline cu tija si nu se elibereaza carligul de la plumb cu ajutorul 0.4 -0.5 kg, ma vor da afara din competii, sunt niste persoane si arbitri care vor cauta orice ca sa ma scoata din intreceri, sunt pretendentul locului 2-3. si sunt din alt club de pescari care nu avem relatii superlative.
[/quote]

Salut,
Niciodata sa nu spui ''niciodata'', niciodata sa nu spui ca esti pretendentul locurilor 2-3!
Trebuie sa ai incredere in tine si sa lupti decat pentru LOCUL 1!
Numai bine!
PS: mai mult decat atat nu te pot ajuta, asa ca las pe altii mai bine pregatiti decat mine sa o faca!
"Invingatorii nu pierd niciodata"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”