Balta salbatica, f f limpede, plina de agatatura si dulapi !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

mihaighenadi
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Mar 22, 2014 21:13

Balta salbatica, f f limpede, plina de agatatura si dulapi !

Mesaj de mihaighenadi »

Un sfat si tehnici de la colegii de pe forum!
Balta este f f salbatica, nepescuita nici de plase nici de pescari sportivi, este f f limpede( se vede montura pe fund) , agatatura f f multa( rar se gaseste loc de plasat montura), peste f f mult cu bucati peste10 kg !
Problema este ca nu stiu cum sa il aduc pe patul de nada , ptr ca dupa o partida de 3 zile, am avut o trasatura de crap finalizata cu o bucata la 13 kg si 8 trasaturi din care am scos 8 carasi intre 1-2 kg pe bucata. Precizez ca am scos si o rosioara la 2 boabe si plutitor.
Ce am observat, dupa plantare la cca 4-5 ore nu mai este nici o boaba pe patul de nada!!!! Doar cele de pe rig.
Ce ati face , dati cateva idei.
Pestele este salbatic la fel ca si balta.
Am pescuit numai la porumb, 2-3 boabe si plutitor
Ca nada porumb fiert in 3 zile 60 kg si bile tari 20mm 10 kg aroma de porumb

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Balta salbatica, f f limpede, plina de agatatura si dula

Mesaj de petre iulian »

eu as incerca :

numai boiliesuri de 24 si 20 tari (foarte tari-nuci )- faci `farfurii de 10 -15 boiliesuri pt. fiecare montura (nu nadesti mult ).
monturi rigide cu doua bile de 24 -20 pe fir de par la o distanta de 3-4 cm de carlig .

ca echipament fir mono de 0,35-0,40 , bete tari echipate cu mulinete cu recuperare rapide ,swingerele tensionate pe 2 , frana stransa -fara bait si paza la lansete :D ...

Acum nu ai precizat daca le plantezi ....si daca poti intra cu barca dupa peste ca se schimba echipamentul...

fir intins :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Balta salbatica, f f limpede, plina de agatatura si dula

Mesaj de DumiD »

A precizat omul.....dupa plantare in 4-5 ore dispare tot. Baga canepa la greu langa porumb si bile, mai scapi de caras. Si bilele sa fie imputite, belachan, squid, frankfurter, din acelasi motiv.

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Balta salbatica, f f limpede, plina de agatatura si dula

Mesaj de florinalin »

unde e balta asta?
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Balta salbatica, f f limpede, plina de agatatura si dula

Mesaj de razvan u. »

Fa 2 paturi de nada! Unul pentru maruntis(prafuri, seminte mici) si altul pe care pescuiesti cu seminte mari si boilesuri tari.
C. S. PELICANUL

mihaighenadi
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Mar 22, 2014 21:13

Re: Balta salbatica, f f limpede, plina de agatatura si dula

Mesaj de mihaighenadi »

Pe o balta cum e asta , nici nu ai cum sa dai fara sa plantezi sau fara sa te duci cu barca dupa el sa il scoti! E plina de cocioace, o sa pun o poza sa vedeti. Chestia buna pe de o parte este ca e f limpede si vezi unde poti plasa montura pe loc curat, ce e rau ca poate sa il sperie orice e diferit in apa .
Precizez ca o bucata de 10 kg a fost prinsa relativ aproape (20 m de scule), in rest 0 trasaturi de crap, mai multe trasaturi am avut la cca 200 m, de unde am scos cel mai mare la 13 kg dar si cati a sub 10, am si scapat cand am ajuns la inaintas, a rupt, vazandu-l cat de matahala e.
Ce am crezut eu, cele 10 kg de bile tari cu care am nadit in cele 3 zile, am zis ca e mai bine sa le fac simple , aroma de porumb , fara sa incerc alte tipuri gen: scoica squid belachan etc , tinand cont ca pestele este salbatic, nu i-a dat nimeni porumb sau alte bile sau seminte
Mi-a mai spus cineva ca ar conta si culoarea nadei, tinand cont ca e f f limpede, nu stiu ce sa mai cred.
As vrea sa nu ma mai chinui si sa nu mai rulez bilele, sa le fac pelete, doar sa le tai ,atat.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Balta salbatica, f f limpede, plina de agatatura si dula

Mesaj de gabi1 »

Peletele mari, de cambula, sunt o alternativa foarte buna si mult mai ieftina la boilies.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

mihaighenadi
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Mar 22, 2014 21:13

Re: Balta salbatica, f f limpede, plina de agatatura si dula

Mesaj de mihaighenadi »

Poza
Fişiere ataşate
Limpede
Limpede
image.jpg (155.49 KiB) Vizualizat de 5249 ori

andu105
Mesaje: 29
Membru din: Mar Apr 28, 2015 23:11

Re: Balta salbatica, f f limpede, plina de agatatura si dula

Mesaj de andu105 »

frumos.dar balta cum se numeste? si o tactica ceva cu pluta nu crezi ca ar merge?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re:

Mesaj de gabi1 »

cosmin81ro scrie:E secret numele locatiei si locatia? Iti e frica sa nu iti furam tot pestele?
Daca ati sti cate balti au fost stricate de haiducie dupa ce au fost "deconspirate"...
Bine face ca nu spune locatia, intr-o luna dispar si stepii.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”