boilies de apa rece

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

boilies de apa rece

Mesaj de Vali Vesa »

Pun aceste intrebari in urma unei lecturi din ultimul timp, care m-a cam bulversat:

1. Ce mix folositi pentru ape reci (8-10 grade)? Birdfood, fishmeal sau amestecat.
2. Mix bogat in proteine sau mai "slab"?
3. Bila de carlig cu aroma puternica sau nu?

Astept parerile voastre,

Merci
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

este normal sa te bulverseze parerile pe aceasta tema. ele sunt foarte impartite. din lecturi nu poti trage o concluzie clara.
nici macar din experienta proprie nu-ti pot raspune la nici una din cele 3 intrebari. chiar sunt curios cine se incumeta sa o faca. inca o data, eu unul, nu.

totusi, nu ma pot abtine sa nu fac publica o discutie cu LV - ul care la vremea ei a facut furori in cercul nostru de pescari.
pescuiam cu maimutoiul la tancabesti, prima partida din anul respectiv, primavara, parca era prin aprilie.

apa era rece.
prindeam bine la frankfurter( fishmeal bogat in proteine) si foarte bine la
capsuni (birdfood puternic aromat)

(in pasajul e mai sus se observa legatura directa cu subiectul tau)
dupa vreo trei zile il sunam pe Maestru:

- LV, tu mereu ai sustinut ca primavara merge pe "carne" si vara pe "fructe". nu stiu cum se face ca noi facem ravagii la capsuni. in apriie. pe apa rece?!?
- .........
- n-auzi, LV?
- .... acum sa va spun ceva. astea erau texte pt fraieri, eu dadeam exact invers! :shock: si nici anotimpurile nu mai sunt cum erau odata... :D

(n-am mai putut continua discutia telefonica din cauza rasului :D )

dupa o jumatate de ora l-am pus pe tataie sa-l sune:
- LV, cu ce dau vladeanu si maimutoiul mic, pt ca prind tare de tot si au luat si unul peste 20 de kg?
- banane! :D :D :D

100% autentica :D
The One Team

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Andrei

Cred ca intrebarea trebuie dusa mai departe si tine de continutul de CSL ( alcool ) si ulei din nada - adaptata sezonului de pescuit . Cred ca aroma e ultima care trebuie bagata in ecuatie .
Plus ca iti mai spun o chestie pe care am observat-o - solubilele au devenit un soi de arma universala - care doar pentru ca sunt solubile trebuie sa prinda atunci cind bila normala nu merge , indiferent de compozitia ei .

Si ca sa-i raspund lui Vali

1. amestec de bird food si proteina - saminta cit mai mare
2. cred ca nu proteina din mix face treaba ci lichidele adaugate ( poti merge pe un amestec de 1/2 - 1/2 Red Hering cu Top Banana Mix - numai sa ai alcool destul )
3. eu nu sunt adeptul aromelor puternice - deci bila din carlig la dip 3 zile si atit .
La aroma tine cont de specificul locului si cu se pescuieste pe acolo in sezon ( carne sau fructa )

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ Andrei

Trebuie sa recunosti ca nici iarna nu-i ca vara... :lol: :lol: :lol:

@ Vali

Intrebarile astea ar trebui sa le pui crapilor...ai vazut ce-a spus LV ?...texte pentru fraieri. Chiar vorbesc serios ca trebuie sa vorbesti cu pestii...cred ca-ntelegi ce vreau sa spun :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

@Cornel

Inteleg perfect, nu se da din casa :lol:

Mai bine o puneam sub forma de test, poate se inghesuiau mai multi...

Asa, in afara de Andrei (chiar daca nu e un raspuns la obiect, se poate trage o concluzie - asta daca raspunsul nu e la "banane" :lol: ) si Val chiar nimeni nu are o opinie? Subiectul e chiar interesant si merita dezvoltat zic eu.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

Si am uitat sa spun: o partida pe apa rece de minim 2-3 zile, nu 12-24 ore.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu o sa fiu mai mult decat la obiect :
mix squid & octopus SBS in combinatie cu red hering Solar ptr intrebarea 1 si 2.
La intrebarea 3 raspunsul e foarte delicat. Eu zic ca depinde de balta. Dar cum Vali pescuieste numai la Tancabesti :D , eu cred ca un boiles normal e mult mai potrivit ptr a prinde marea captura.... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

Eu zic ca cel mai intelept este sa fie consultat Maestrul Rosioru in probleme de o asa complexitate tehnica...bineinteles daca are bunavointa de a ne dezvalui si noua din vasta sa experienta in folosirea mult controversatelor ingrediente ce alcatuiesc boiliesul
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

si daca foloseste cineva tulpina de piper...??

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@vali,
vezi tu, si exprimarea ta a fost destul de absconsa : "in urma unei lecturi care m-a bulversat.." Spune-ne si tu care a fost lectura respectiva.. :lol:
ca sa raspund punctual,
1.birdfood amestecat cu fishmeal(vezi pt.2), cu granulatie mare pt dispersia mai rapida a "semnalului" intr-o apa rece, ca sa-i trezesti din letargie mai usor pe crapi. Plus diametru mai mic la bile ( 16-18 mm) si un cirlig cu un nr mai mic decit vara.
2.Proteina cit cuprinde, pe care o obtii si din introducere de faina de peste de calitate, extracte naturale(GLM, S&O, ficat, shrimp,etc) si caseina. De fapt, vorbim aici mai degraba de-un HNV...
3. Aroma mai puternica, preferabil fructe(daca tot vad ca se vorbeste numai de Solar :D , vezi cum miroase Winter Secret!), iar in particular, daca vorbim de Tincabesti, eu i-as pune si 30-40% o aroma de peste (prea multe ca sa le enumeram) . Aa, pe baza de ester !
Punct.

@vladut,
sunt curios daca pentru vara o sa recomanzi tot 1/2 squid &Octopus SBS si 1/2 Red Herring Solar :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”