Crap apa curgatoare

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Crap apa curgatoare

Mesaj de ritesco »

Buna ziua,urmeaza sa merg la prima mea partida de crap in special pe Mures,am gasit un loc unde sau prins crapi de 3-4-5 kg.Acum intrebarea e ,ce montura sa folosesc? pot sa merg pe aceleasi ca pe balta,din ce stiu fundul nu este cu mal,dar sunt ceva agataturi,ma gandeam sa folosesc plumb pierdut,pe linia principala eu am inaintas textil ,ar trebui sa il dau jos ? . Curentul nu este mare,voi folosii plumb de 80-100 de gr,Voi nadii probabil cu seminte (porumb,canepa,tiger nuts) voi incerca atat cuburi de mamaliga cat si porumb pe firul de par.Am vazut oameni care stateau cu avertizorii pe acel loc,se scurge o apa in ures si se formeaza un fel de golf unde nu sunt curenti ,foarte slabi mai spre larg.
Eu bine,Tu ?

sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Crap apa curgatoare

Mesaj de sollo »

pescuieste cat mai simplu , scoti inaintasul ca nu ai nevoie de el, cat mai putine noduri pe fir ,pe ele se aduna mizerie si ti trage firul la mal .
montura plumb pierdut sau in line e perfecta. nu folosi carlige prea mari ,intereseaza te la ce sa prins peste aceea foloseste si tu. porumbul de conserva il poti pune si direct pe ac .pe Prut mai mult asa vrea ....cu toate ca am monturi si pe fir de par. daca e curect slab foloseste naditor mai greu ....te va ajuta la atractie.
nada clasica mamaliga cu ceva arome dar fara exagerari .fir intins :) :)

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Crap apa curgatoare

Mesaj de ritesco »

Mersi am inteles,cred ca voio folosii plumb pierdut cu leadcore,ce grosime de fir imi recomanzi ? din ce am inteles la mamaliga a mers mai bine,oamenii pun direct pe ac mamaliga,eu voi incerca probabil ambele variante atat pe fir de par cat si pe ac,ce aroma recomanzi la mamaliga ? sare plus ceva dulce ? sau sare cu ceva condimentat? sau scoica ?
Eu bine,Tu ?

sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Crap apa curgatoare

Mesaj de sollo »

sa ti spun ce fac eu pe Prut .
fir 0.35 daiwa tournament, plumb in line direct pe firul principal ,forfac din fir textil carlig cu deschidere mare nr 4 sau 6 daca e mai mofturos .
de obicei incep cu marimi mai mici.
nadesc cu seminte cu racheta sau spomb mai sus de locul unde pescuiesc depinde de curentul apei .de obicei unde pescuiesc e curent puternic si folosesc plumbi de 150 gr.
daca ar fi curent slab as folosi momitor incarcat cu nada si forfac scurt ...pana in 10 cm, infipt in momitor ptr a evita incalcirea in timpul lanseului.
c am la o ora daca nu am trasatura scot si reincarc .
mamaliga o tin la umbra ptr ca se acreste foarte repede si ai terminat cu nada .
cand o pregatesc de momitor o amestec cu porumb conserva si ceva prafuri cu gust de capsuna sau miere ....in functie de inspiratie .
porumbul cu aroma tutty fruti sau capsuna ,miere direct pe carlig sau pe fir de par.
de obicei pun doua boabe una rosie una galbena .

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Crap apa curgatoare

Mesaj de ritesco »

Am inteles,ce sistem de semnalizare a trasaturii folosesti ? in curent unde folosesc pumb de 150 de grame,cam la cati metri nadesti de locul in care pescuiesti ? la acelasi lucru ma gandeam si eu sa nadesc cu seminte (porumb,canepa,grau,tigger nuts,pasarele) si sa pescuiesc la porumb sau la mamaliga.
Eu bine,Tu ?

sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Crap apa curgatoare

Mesaj de sollo »

deoarece curentul e foarte puternic am suporti care imi tin betele vertical *(in picioare aproape )in varful batului am semnalizatori luminosi pe timp de noapte si pe zi clopotel.
pe Prut nadesc si la 40 m in amonte.

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Crap apa curgatoare

Mesaj de ritesco »

Am inteles,o sa merg si eu sa vad ce rezolv orice alta parere si sugestie e bine venita :d
Eu bine,Tu ?

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Crap apa curgatoare

Mesaj de catalinSM »

bai oamenii lui dumnezeu, ce draq sa caute canepa,tiger nuts, pe rau?
dai porumb fermentat sau inmuiat in apa fiarta o zi, doua si gata.

sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Crap apa curgatoare

Mesaj de sollo »

:D :D eu nu folosesc :wink: pe prut curentul e prea puternic ptr canepa sau birdfood.
in schimb folosesc cu succes mamaliga si boabe de porumb in lapte, mai ales cand caut tenul.

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Crap apa curgatoare

Mesaj de oanavictor »

parerea mea doar porumb inmuiat 3-4 zile in apa la soare cu capacul de la bidon pus .....fara arome .....asta pentru nadit .....iar la ac mamaliga sau boabe de porumb cu anason sau usturoi .
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”