Crapii "noi "ce prefera ?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
totis
Mesaje: 74
Membru din: Mie Sep 21, 2005 11:25
Puncte: 0
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis »

vad ca cei care au raspuns pina acum, la intrebarea 3 au raspuns ''NU''...
eu consider ca "DA"...deoarece crapul atunci cind vede ceva ''agitatie'' pe o anumita zona ''merge'' si el acolo sa vada despre ce-i vorba si mi se pare normal sa guste din respectiva mincare, vazind ca ceilalti fac asta, chiar daca nu a mai vazut-o pina atunci.
Octavian Urdea
ASOCIATIA PESCARII GIURGIUVENI

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ totis

parca ai fi crap de le sti asa de bine, dar s-ar putea sa ai dreptate...oricum e foarte relativa chestia asta

@ vladut

nu mai ai rabdare pana-n mai, sau vrei sa-ti faci strategia de pe net ? :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ Vali Vesa

ce scoala...de corectie ai in tine ! :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Eu cred ca, conteaza mult si compozitia boiliesurilor pentru a scurta timpul pana cand sa se obisnuiasca cu ele. Daca facem un mix care sa fie cat mai apropiat de furajul cu care a fost hranit atunci cred ca raspunde foarte repede, asta pentru inceput ca sa se obisnuiasca cu forma sferica dupa aceia putem sa trecem la boiliesurile noastre pentru ca isi vor da seama repede de valoarea lor nutritiva mult superioara fata de ce a fost inainte.
cu respect Petrescu Cristi Edwyn

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

fratilor, ati vazut cum arata creierul unui crap ??? citeva grame de gelatina, care prinde din mers valoarea nutritiva a unei bile...tare-s curios cat de repede isi da seama urangutanul, cimpanzeul, gorila, sau gibonul de valoarea nutritiva a unei hrane anume...de om ce sa mai zic ?!? :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Atunci cum ramane cu zecile de articole scrise de Tim Paisley sau Ken Townley si multi altii pe tema valori si recunoasterii nutritive la crap cred ca ar trebui sa mai invete cate ceva din arta pescuitului inainte da a scrie baliverne.
Fara suparare dar eu cred ca ai inteles gresit cum stau lucrurile, aici e vorba de instinct, animalele nu au nevoie de un creier dezvoltat pentru a-si calcula singuri substantele de care au nevoie pur si simplu organismul le-o cere. Iar exemple se pot da cu sutele.
cu respect Petrescu Cristi Edwyn

Avatar utilizator
totis
Mesaje: 74
Membru din: Mie Sep 21, 2005 11:25
Puncte: 0
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis »

@cornelserbu
nu le stiu pe toate... incerc sa invat cit mai multe :lol:

isi da foarte repede seama de ''valoarea nutritiva''(chiar daca in vocabularul lor o avea alta denumire :lol: ) dupa rapiditatea cu care o digera si dupa ce simte ca ''a cistigat'' in urma digerarii ei.
Octavian Urdea
ASOCIATIA PESCARII GIURGIUVENI

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapii "noi "ce prefera ?

Mesaj de andrei vladeanu »

Vladut Mateianu scrie:Sa presupunem ca exista o balta populata masiv cu crap. Crapii sunt invatati la boiles, prefera clar aceasta nada porumbului. Si balta este pescuita intens.
Apoi sunt introdusi crapi din alta balta, care habar n-au ce-i ala boiles !!!!
Intrebari :

1. Se vor invata acesti crapi "noi" sa manance boiles ?
2. Daca da, in cat timp ? Si mai ales DE CE ?
3.Au vreo influenta crapii "vechi" in acest proces ?
1. da
2. foarte repede daca provin dintr-un bazin furajat ( sunt obisnuiti sa le pice mancarea la nas si nu au alergat sa si-o procure singuri ) si relativ repede in caz contrar
3. nu
The One Team

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

contrar parerilor voastre, eu cred ca cel mai mult conteaza ca crapi noi sai vada pe cei vechi cum mananca si ce mananca si fac si ei la fel. asa se dreseaza cateodata si caini , prin copiere, adica cel la dresaj face ce vede la cel deja dresat.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ totis

Clar, nimeni nu le stie pe toate si de fapt ti-am spus ca s-ar putea sa ai dreptate

@ edwyn

Cred ca nu am inteles prea bine ce-ai vrut sa spui in prima postare...eu voiam sa zic ca nu-l vad pe crap tracand pe langa hrana si alegand-o din priviri sau dupa miros pe cea cu valoare nutritiva mai mare...deci, mananca si de aia si de aia si dupa un timp, din instinct se duce si-o mananca pe cea mai buna...asa da !
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”