crapul salbatic

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

La Dunare cele mai bune rezultate le-am avut cu patratica de mamaliga mare si moale, dar destul de ciudat merge doar pe bratul Sf. Gheorghe !
Pe Sulina o ia cel mai bine la porumb pe ata sau coronita. Nu inteleg de ce, dar si pe Chilia la fel e : porumb si mai ales BOILES cea mai prinzatoare momeala.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

chirica scrie: Nu inteleg de ce, dar si pe Chilia la fel e : porumb si mai ales BOILES cea mai prinzatoare momeala.
foarte simplu, sunt locuri pe chilia nadite CONSTANT cu boilies. am avut aceiasi surpriza. la porumb, 2 ore nici un tac. schimbat pe boilies, 15 min primul crap!
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Cred ca bati cimpi tataie cine dracu nadeste cu boiles in delta pe apa curgatoare care are curent la fund de matura boilesu ? Si cat costa ca sa inadesti constant mereu ? Ca nu e boiles sub 300 de mi si ia calculeaza singur

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Vali Vesa scrie:
chirica scrie: Nu inteleg de ce, dar si pe Chilia la fel e : porumb si mai ales BOILES cea mai prinzatoare momeala.
foarte simplu, sunt locuri pe chilia nadite CONSTANT cu boilies. am avut aceiasi surpriza. la porumb, 2 ore nici un tac. schimbat pe boilies, 15 min primul crap!
Cate kile ii dai pe zi ca nada cand pescuiesti acolo ? Si mai ales ce aroma si de la ce firma ? Sunt curios pentru ca plec dumineca acolo....

dan pop-coman
Mesaje: 6
Membru din: Lun Oct 23, 2006 8:38
Puncte: 0
Localitate: lugoj

Mesaj de dan pop-coman »

Adrian Olteanu a scis :Cred ca bati cimpi tataie cine dracu nadeste cu boiles in delta pe apa curgatoare care are curent la fund de matura boilesu ?
Nea CORNEL !

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Ca sa nu iti duca curentul boiliesurile prea repede le turtesti.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

adrian olteanu scrie:Cred ca bati cimpi tataie cine dracu nadeste cu boiles in delta pe apa curgatoare care are curent la fund de matura boilesu ? Si cat costa ca sa inadesti constant mereu ? Ca nu e boiles sub 300 de mi si ia calculeaza singur
bati tu campii mai b... na ca era sa-ti spun pe nume.
ce ti se pare asa de anormal ca cineva sa fie destul de avut sa-si permita sa arunce 2-3kg de bile in apa de 4 ori pe saptamana ??? la prima intrebare ti-a raspuns MAESTRUL.
si pune mana si mai citeste inainte sa mai pui intrebari de astea.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

[quote="chirica
Cate kile ii dai pe zi ca nada cand pescuiesti acolo ? Si mai ales ce aroma si de la ce firma ? Sunt curios pentru ca plec dumineca acolo....[/quote]

n-am nadit de loc, locul era gata nadit :wink:
ieftne, nu ceva deosebit. am primit doua maini de bile, unele nutrabaits tehni spice (cu care n-am avut tupeul sa dau) si unele pe care nu am putut sa le recunosc :oops: cu care am prins. in tot cazul, le-am dipuit cu S&O SBS.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
lipoveanu
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Feb 26, 2005 23:13
Puncte: 0

Mesaj de lipoveanu »

dat TIMPUL .... e si el un vector care ar trebui luat in calcul...
....l-am spart in noiembrie si decembrie la dunare
....si cum e vremea afara.....si in ianuarie abia astept sa treaca sarbatorile...
pescar de Dunare

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Cica in ianuarie vin zapezile.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”