Cu arome sau fara, la crap?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

shopy
Mesaje: 810
Membru din: Dum Mai 16, 2010 17:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cu arome sau fara, la crap?

Mesaj de shopy »

sebas scrie:
shopy scrie: Eu nu vorbesc aici despre alinia laterala, ci despre simtul mirosului la crap!
Nu stiu de ce dar imi face impresia ca nu vorbesti despre nimik, cu atat mai putin despre "alinea"..a cui o fi.
Daca titlul topicului este "Cu arome sau fara, la crap?" imi pare rau ca nu ai inteles nimik cand te-am trimis sa cauti info despre linea laterala.
Cred ca Cipica ti-a raspuns mai mult decat suficient.
Daca tot iti place sa te bagi aiurea si sa corectezi pe altii, mai bine corecteaza-te pe tine mai intai, pentru ca eu am trecut cu vederea cand ai scris "linea"! Pe de alta parte, daca nu stii sa raspunzi concret daca crapul are sau nu simtul mirosului, nu vad de ce ai scris in topicul meu! Esti cumva avocatul forumului, sau vrei sa aduni posturi cu orice pret? Cat despre raspunsul lui Cipica, foarte ok omul, a postat pe subiect, a vorbit din experienta, dar tu nu te poti abtine, trebuie sa cantaresti si sa-ti expui parerea ca "a raspuns mai mult decat suficient" - chiar daca nu ti-a cerut-o nimeni - deci, vrei te rog sa nu mai scrii in topicul meu? Multumesc, nu am nevoie de un raspuns!

sebas
Mesaje: 191
Membru din: Vin Ian 04, 2008 21:01
Puncte: 0
Localitate: Madrid-Bucuresti

Re: Cu arome sau fara, la crap?

Mesaj de sebas »

bravo..ai dreptate
shopy scrie:[ Multumesc, nu am nevoie de un raspuns!
Te referi la "despre simtul mirosului la crap" sau la "Cu arome sau fara, la crap?"....? :?

Avatar utilizator
sandu marian
Mesaje: 570
Membru din: Joi Apr 02, 2009 0:12
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cu arome sau fara, la crap?

Mesaj de sandu marian »

Definitia mirosului: Unul dintre cele cinci simțuri cu care sunt înzestrați oamenii și unele animale, prin care organismul primește informații asupra proprietăților chimice ale unor substanțe care emană vapori; capacitate de a percepe și deosebi aceste emanații; olfacție.

Deci ma indoiesc ca crapul are miros....asta si pentru ca nu l-am vazut la pascut...inca :lol:

Doru Voican
Mesaje: 138
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cu arome sau fara, la crap?

Mesaj de Doru Voican »

Atunci de ce are nari? Sau mai exact orificii nazale, olfactive? :)
Nume utilizator schimbat din Doctorul in Doru Voican

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Cu arome sau fara, la crap?

Mesaj de viorel dulamita »

Doctorul scrie:Atunci de ce are nari?....
...sa "prizeze" :lol: :lol: :lol: ...

Doru Voican
Mesaje: 138
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cu arome sau fara, la crap?

Mesaj de Doru Voican »

Destept raspuns, n-am ce zice. In continuare nu se poate discuta despre un subiect serios pana nu vine cate unul sa faca caterinca sovietica.
Nume utilizator schimbat din Doctorul in Doru Voican

Avatar utilizator
elvis_vive30
Mesaje: 8
Membru din: Joi Mar 15, 2012 2:25
Puncte: 0
Localitate: Craiova(Madrid)

Re: Cu arome sau fara, la crap?

Mesaj de elvis_vive30 »

Asta am gasit eu in notiuni de biologie....
Gustul si mirosul crapului

Aceste doua simturi sunt grupate impreuna in sistemul olfactiv al crapului. El poate gusta si mirosi lucrurile din apa in mai multe moduri. Narile, situate in apropierea ochilor, permit intrarea apei, iar sistemul olfactiv foarte sensibil poate detecta cele mai mici concentratii de substante dizolvate in apa. Apoi crapul identifica aceste substante, sau nu, cu o sursa de hrana viabila. Cand crapul ia in gura o potentiala sursa de hrana, celulele senzitive din mucoasa, care identifica substantele chimice continute de aceasta, trimite la creier informatii care identifica ca este o sursa de hrana viabila sau nu. Daca raspunsul este afirmativ ,crapul continua sa se hraneasca, iar daca semnalul este negativ, lucrul aflat in gura este ejectat, putand duce chiar la plecarea pestelui din zona
Y LOVE CARPFISHING !!!!

Avatar utilizator
Rosky
Mesaje: 95
Membru din: Mie Dec 31, 2008 13:37
Puncte: 0
Localitate: Casa Crapului

Re: Cu arome sau fara, la crap?

Mesaj de Rosky »

Simtul mirosului la crap este dat de un grup de celule specializate,continute intr-un sac aflat in spatele narilor,care formeaza organul olfactiv.Apa este recirculata continuu pe suprafata organukui olfactiv,compus din membrana ,molecule cu rol receptor,proteine speciale si terminatii nervoase.Pestele primeste in permanenta informatii despre mediul in care traieste si exista intitdeuna o doza de zgomot chimic pe care nu-l inregistreaza constient

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cu arome sau fara, la crap?

Mesaj de florian »

shopy scrie:Am vazut pe PV-TV un reportaj, unde Gigi Stefan spunea ca (,) crapii nu au miros. In acest caz, ma intreb, ce rost mai au aromele?!? Ori, ca si mine, marea majoritate nu cunosc acest lucru, ori pur si simplu nu vrem sa credem asta? Sa fie oare de prisos adaugarea aromelor in nade sau pe momeli? Sa fie doar un efect placebo, atunci cand prindem crapul la "capsuna" sau la "usturoi" sau la duda albastra? Ce parere au pescarii cu state vechi, de treaba asta?
crapii nu au miros...ei percep aromele ca si semnale chimice(modificari ale pH in jurul nadei)..

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cu arome sau fara, la crap?

Mesaj de Gabi Tomulescu »

mirosul este pentru oameni simtul care te ajuta, printre altele, sa recunosti reactii care nu se afla in campul tau vizual. cand miroase a fum e clar ca undeva in apropiere este un foc. Cand fumul vine de la un gratar (pe care nu-l vezi) nu o sa te gandesti niciodata ca undeva este un incendiu, ci o sa sti sigur ca in apropiere este un gratar pe care se frige ceva. Mai mult decat atat, daca miroase a peste la gratar o sa sti cu siguranta ca acolo nu se frig mici sau carnati. Daca esti un impatimit consumator de peste o sa-ti vina apa in gura si o sa te ia cu lesin. O sa ti se faca foame instantaneu si chiar daca nu foame (presupunand ca esti satul), macar o pofta nebuna. Ca sa incerc sa traduc in teremeni de pescuit...ai fost momit. In cazul in care nu mananci peste sau ai probleme cu colecistul, mirosul neplacut pentru tine o sa te indemne sa grabesti pasul, tinand mana la nas pina iesi din zona "minata".
Crapul, e foarte posibil sa nu aiba miros, daca ne gandim la acelasi miros, al omenilor sau al cainilor...dar, are cu siguranta o functie asemanatoare care ii transmite un semnal venit de la lucruri pe care le consuma cu placere sau lucruri care nu ii sunt tocmai pe plac.
Aromele in orice fel de nada sau momeala, personalizeaza acel lucru facindu-l mai usor de recunoscut si de pescari si de pesti.
Este clar insa, ca in momentul in care un boilies ajunge in apa incepe imediat o reactie chimica in urma careia, prin descompunerea elementelor, se modifica proprietati atat ale apei, in zona respectiva,cat si ale boiliesului in acelasi timp. Nu ma hazardez in a definii reactiile pentru ca, chimia...a fost grea pentru mine. Dar pentru orientarea interpretarilor exista informatii din parte celor care se pricep.
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=n ... tA&cad=rja
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”