Cum abordăm o balta de pescuit îngustă la un concurs

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
xmx
Mesaje: 5
Membru din: Mar Oct 24, 2017 0:42

Cum abordăm o balta de pescuit îngustă la un concurs

Mesaj de xmx »

Ma refer la bălți precum Magura9 sau Cenusaru unde toți participanții pot prinde malul opus
Ce tactici si moduri de nadire recomandați?

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum abordăm o balta de pescuit îngustă la un concurs

Mesaj de nit_matias »

Depinde de:

1. Perioada anului
2. Numarul de echipe
3. Cum bate vantul
4. Ce temperatura are apa
5. Ce substrat ai
6. Ce adancime ai pe standul respectiv
7. Ce stii despre locul in sine pe care pescuiesti
8. Ai agatatura sau nu
9. ETC.........

Asta asa la prima vedere, nu poate sa-ti spuna nimeni exact cum sa pescuiesti pe o balta gen X. Practic in functie de circumstantele in care te afli trebuie sa te adaptezi si sa iti dai seama cam pe unde e pestele. Ca sa faci asta poti sa pescuiesti in scara, sa zicem 40 - 60 - 80 - 100 si vezi de unde vin mai multe trasaturi, dupa care mai muti o lanseta sau 2 pe distanta de unde iti vin trasaturile, incerci sa nadesti mai bine zona respectiva. Ideea e sa incerci diferite lucruri, cateodata da roade, cateodata poti sa strici locul.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

xmx
Mesaje: 5
Membru din: Mar Oct 24, 2017 0:42

Re: Cum abordăm o balta de pescuit îngustă la un concurs

Mesaj de xmx »

Da...cand incep toți sa nadeasca fiind o balta ingusta pestele fuge in capetele de balta...iar apoi e greu sa mai ajunga la tine...este bine sa nadesti mult din prima sperând să oprești din pesti la tine sau în astfel de partide tine doar de noroc si loc?

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum abordăm o balta de pescuit îngustă la un concurs

Mesaj de nit_matias »

Depinde cum reactioneaza pestele, daca e obisnuit cu nadirea sau nu, sunt lacuri unde pestele reactioneaza bine la auzul spomburilor care cad in apa si sunt altele unde se sperie. Totul este relativ in marea majoritate a cazurilor, odata cu experienta poti recunoaste anumite variabile si in functie de ele iei decizii. La modul general o nadire grea provoaca un interval de 30 de minute de liniste dupa ce ai terminat, dar nu e o regula. O nadire grea intr-un moment nepotrivit poate determina si 3 zile de pauza. Asa cum ti-am spus, deciziile pe care le iei trebuie sa fie in concordanta cu situatia in care te afli. Nu exista reguli clare pe care sa le urmezi, ci doar anumite idei de baza de la care pleci.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum abordăm o balta de pescuit îngustă la un concurs

Mesaj de osc1or »

Am fost la un concurs acum vreo 5 ani cred pe balta Gruiu, am nimerit un stand fix in mijlocul baltii, distanta pana in malul de vis a vis fiind de vreo 50m. Era cald afara. Balta era plina de ciortani dar erau si cativa crapi sariti de 10 kg.
Vazand ca dupa 4-5h de concurs prindea toata lumea peste stanga-dreapta, dar si noi... (toti aveam 3-4 pesti la sac) am hotarat ca la nadirea de seara sa facem un sac de 20kg de bulgari cu seminte si pelete si sa ii nadim cu prastia in 3 sferturi de balta. Au urmat 36h de trasaturi non-stop,+ alte 3 sesiuni de nadire sambata similare, peste 100 de pesti prinsi si locul 1 pe sector, la mica distanta de cei de pe capul baltii unde stia toata lumea ca sta pestele si la o distanta uriasa de vecinii nostrii de sector.
Dar... asta a fost un caz izolat.. in general tre sa simti pestele... cred ca pe balti asa mici, cel mai probabil e sa prinzi peste daca nadesti din cobra, pe lansete, cate putin cate putin, dar non stop (daca pestele mananca). Cautat non stop, la diferite distante, urmarit vecinii daca prind unde prind, si intuit traseele pestelui.
Critic echilibrat

xmx
Mesaje: 5
Membru din: Mar Oct 24, 2017 0:42

Re: Cum abordăm o balta de pescuit îngustă la un concurs

Mesaj de xmx »

multumesc pentru raspunsuri !!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”