Cum abordez o partida scurta -8 ore, pe o balta necunoscuta?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

dean
Mesaje: 71
Membru din: Lun Iun 11, 2012 18:56
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Cum abordez o partida scurta -8 ore, pe o balta necunoscuta?

Mesaj de dean »

Salut
In curand voi participa la un concurs de pescuit sportiv pentru amatori.
Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa abordez partida avand in vedere ca nu am informatii despre balta.
Departajarea in clasament se face pe cantitatea de peste prinsa luandu-se in calcul numai pestele pasnic.

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum abordez o partida scurta -8 ore, pe o balta necunosc

Mesaj de Lucian Manea »

In primul rand trebuie sa te stii daca ai voie cu nada vie. Daca da, foloseste-o cu incredere.

Daca nu, incearca pelete (de carlig) solubile, seminte, plastice si in ambele cazuri ( cu nada vie sau nu) foloseste momitor. Din ce spui tu, inteleg ca se puncteaza si caras, platica, etc. Daca balta are asa ceva, foloseste ace mici.

Fir intins.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

dean
Mesaje: 71
Membru din: Lun Iun 11, 2012 18:56
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Cum abordez o partida scurta -8 ore, pe o balta necunosc

Mesaj de dean »

Da, am voie cu orice fel de momeala si 3 scule
Am luat in calcul sa folosesc 2 lansete pentru crap si o lanseta bolo.

Pt vremea asta calduroasa merge ca nada pentru momitor un mix de seminte impreuna cu TTX, pelete cu aroma de capsune, lapte de porumb dulce si viremusi iar pe firul de par sa pun porumb cu cartof?

Pot adauga la amestecul de mai sus srot macinat?

Pentru ac pot sa folosesc porumb dipuit cu palinca?....mai merge sa adaug palinca si in nada pt momitor?

boilies nu cred ca a vazut pestele ala vreodata si nici pelete

Multumesc pt sfaturi lucianman.

P.S. daca aberez cu amestecurile pt nada va rog sa intelegeti ca sunt pescar amator :D , orice critica e bine-venita :mrgreen:

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum abordez o partida scurta -8 ore, pe o balta necunosc

Mesaj de arsinel »

Te-ai informat ce peste se prinde frecvent in balta si cam la ce greutati ?
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum abordez o partida scurta -8 ore, pe o balta necunosc

Mesaj de Lucian Manea »

dean scrie:
Pentru ac pot sa folosesc porumb dipuit cu palinca?....mai merge sa adaug palinca si in nada pt momitor?

boilies nu cred ca a vazut pestele ala vreodata si nici pelete

Multumesc pt sfaturi lucianman.

P.S. daca aberez cu amestecurile pt nada va rog sa intelegeti ca sunt pescar amator :D , orice critica e bine-venita :mrgreen:

Pe caldura asta poti sa mergi pe nada mai uleioasa decat pe alcool.

In functie si de ce a te-a intrebat Arsinel (ce peste se prinde frecvent) poti sa mergi fie pe 2 pt crap (desi, crap in 8 ore....) sau invers. 2 pt caras, platica, si 1 pe crap.

Referitor la P.S - stai linistit ca nu e nimeni expert in pescuit. :D
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum abordez o partida scurta -8 ore, pe o balta necunosc

Mesaj de miyagi »

lucianman scrie:
dean scrie:
Pentru ac pot sa folosesc porumb dipuit cu palinca?....mai merge sa adaug palinca si in nada pt momitor?

boilies nu cred ca a vazut pestele ala vreodata si nici pelete

Multumesc pt sfaturi lucianman.

P.S. daca aberez cu amestecurile pt nada va rog sa intelegeti ca sunt pescar amator :D , orice critica e bine-venita :mrgreen:

Pe caldura asta poti sa mergi pe nada mai uleioasa decat pe alcool.

In functie si de ce a te-a intrebat Arsinel (ce peste se prinde frecvent) poti sa mergi fie pe 2 pt crap (desi, crap in 8 ore....) sau invers. 2 pt caras, platica, si 1 pe crap.

Referitor la P.S - stai linistit ca nu e nimeni expert in pescuit. :D
Eu n-as zice sa renunte la porumbul dipuit in palinca, dar acea palinca sa nu fie pura. Eu o folosesc in proportie de 10 - 15 %, in amestec cu un aromatizant si restul apa curata, nu de la robinet. Am avut "de munca" cu asa ceva acum doua saptamani pe Magura 9 si pestele cam era in bataie.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum abordez o partida scurta -8 ore, pe o balta necunosc

Mesaj de miyagi »

Fa-ti un groundbeit din tot ce ai ( atentie la stroturi ca estompeaza celelalte arome. eu folosesc maxim jumate de kil de floare, canepa sau 50-50 floare si canepa la 2 kg de amestec cerealier final ), la care adauga pelete sau spartura de boiles de capsuni cu ceva picant si cam aceeasi cantitate de pelete sau faina de peste. La asta sa ai separat si sparturi de seminte pe care poti sa le combini la randul lor tot cu peleti si sparturi de boilies. Astea pentru crap. Nadesti la inceput mai greu, vreo 20-30 de bulgari, iar apoi tragi cu prastia vreo 6-10 nucisoare bine colantate, pentru apel.
Din acelasi ground la care nu mai adaugi atata spartura de boilies si peleti de peste poti nadi in mal sau la scurt pentru albitura. Aici poti arunca pentru apel fie viermusi, fie Bonduelle cu prastia sau din mana daca ajungi.
La fiecare crap, ciortan scos bagi obligatoriu 6-10 nucisoare ca sa faci apelul si sa linistesti acalmia creata pe vad de crapul intepat.
Urban culture.

dean
Mesaje: 71
Membru din: Lun Iun 11, 2012 18:56
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Cum abordez o partida scurta -8 ore, pe o balta necunosc

Mesaj de dean »

arsinel scrie:Te-ai informat ce peste se prinde frecvent in balta si cam la ce greutati ?
Balta nu este scoasa la pescuit si nu am de unde sa iau informatii referitor la ce si cum se prinde.
Din ce am auzit este crap romanesc, oglinda, cteno, fitofag(novac si sanger), caras, mult salau, stiuca, biban - dar rapitorul trebuie eliberat imediat.
Balta are 112 ha luciu de apa si banuiesc ca este peste de toate dimensiunile.

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Cum abordez o partida scurta -8 ore, pe o balta necunosc

Mesaj de RazvanG »

dean scrie:
arsinel scrie:Te-ai informat ce peste se prinde frecvent in balta si cam la ce greutati ?
Balta nu este scoasa la pescuit si nu am de unde sa iau informatii referitor la ce si cum se prinde.
Din ce am auzit este crap romanesc, oglinda, cteno, fitofag(novac si sanger), caras, mult salau, stiuca, biban - dar rapitorul trebuie eliberat imediat.
Balta are 112 ha luciu de apa si banuiesc ca este peste de toate dimensiunile.
Daca ai spune si numele baltii,poate confratii ar sti despre ce si cum se mananca pe acea balta.
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Cum abordez o partida scurta -8 ore, pe o balta necunosc

Mesaj de Dan Mateianu »


senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”