Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul principal

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Blade_lorand
Mesaje: 34
Membru din: Dum Feb 10, 2013 0:42
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul principal

Mesaj de Blade_lorand »

Va salut, imi spuneti si mie va rog cum aleg firul textil inaintas daca firul princial este de 0.30, de cat ar trebui sa fie inaintasul? Multumesc

Avatar utilizator
niku_doc
Mesaje: 400
Membru din: Dum Aug 30, 2015 18:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de niku_doc »

Eu folosesc 8Bride de 0.25mm, MaxxEvolution, de la Mitranescu si nu am probleme.... dau cu plumb de 130, si ma las in lansete...nu am rupt unul....
Am incercat diferite, până am anjuns la asta si crapam si 0.35....

Blade_lorand
Mesaje: 34
Membru din: Dum Feb 10, 2013 0:42
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de Blade_lorand »

Ok, multumesc frumos!

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de C_Alexandrescu »

Aceeasi recomandare. Si cel de 0.30 model vechi este foarte bun si rezistent, dar nu este la fel de matasos.

Avatar utilizator
eus
Mesaje: 900
Membru din: Dum Noi 28, 2010 12:20
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de eus »

Salutare, am incercat si eu FIR TEXTIL MAXXX CAMOUFLAGE 0.25 si am reusit sa-l rup inca de la prima lansare cu plumb de 130 gr. as vrea sa incerc si MaxxEvolution 0.25mm dar am o intrebare , textura este la fel ca si MAXXX CAMOUFLAGE ? Acesta este orecum "striat" nu stiu daca este cel mai potrivit termen dar prin comparatie cu altele (whiplash de exemplu) este oarecum abraziv, se si aude un sunet cidat cand trece prin inele...
Viitorul mă interesează foarte mult... este locul unde vreau să-mi petrec următorii ani de viață

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de Simu Alexandru »

eus scrie:Salutare, am incercat si eu FIR TEXTIL MAXXX CAMOUFLAGE 0.25 si am reusit sa-l rup inca de la prima lansare cu plumb de 130 gr. as vrea sa incerc si MaxxEvolution 0.25mm dar am o intrebare , textura este la fel ca si MAXXX CAMOUFLAGE ? Acesta este orecum "striat" nu stiu daca este cel mai potrivit termen dar prin comparatie cu altele (whiplash de exemplu) este oarecum abraziv, se si aude un sunet cidat cand trece prin inele...
la inceput il rupeam si eu dar cu timpul si cu tehnica m-am adaptat foarte bine cu el cu 0.25 acum nu mai am nici o problema totul tine de tehnica
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de Dan Mitranescu »

eus scrie:Salutare, am incercat si eu FIR TEXTIL MAXXX CAMOUFLAGE 0.25 si am reusit sa-l rup inca de la prima lansare cu plumb de 130 gr. as vrea sa incerc si MaxxEvolution 0.25mm dar am o intrebare , textura este la fel ca si MAXXX CAMOUFLAGE ? Acesta este orecum "striat" nu stiu daca este cel mai potrivit termen dar prin comparatie cu altele (whiplash de exemplu) este oarecum abraziv, se si aude un sunet cidat cand trece prin inele...
Am pescuit pe MTX14 cu Camouflage de 0,25 si nu il rupeam niciodata. Cand am trecut pe Class ( lanseta mai tare, forta mai mare la aruncare, ... ) am inceput sa il rup. Am trecut pe 0,30 si asta nu se mai rupe.
De cand a aparut 8 BRAID , folosesc varianta de 0,25 ( pare mai subtire decat 0,25-ul de la Camouflage ) si sigur este mult mai matasos.
https://danmitranescu.ro/fir-textil/185 ... -100m.html
L-am preferat in primul rand datorita faptului ca se leaga mult mai bine cu firele subtiri. Este un fir despre care inca nu am auzit sa il rupa cineva la aruncare, chiar si printre cei mai puternici pescari pe care ii cunosc.
Impletirea in 8 spire ( dubla fata de Camouflage ) asigura o structura mai "fina" ce diminueaza zgomotul la trecerea prin inele si totodata creste rezistenta.

Avatar utilizator
eus
Mesaje: 900
Membru din: Dum Noi 28, 2010 12:20
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de eus »

Multumesc pentru raspunsuri !
Lansetele folosite, cu care am reusit sa rup textilul MAXXX CAMOUFLAGE 0.25 sunt Shimano Tribal XS1 Intensity 13' 3.75lb, mi-am propus sa incerc si firul 8 BRAID Maxx Evolution.
@Dan Mitranescu, consideri ca 0.25 ar fi ok ca inaintas pentru FIR TRABUCCO T-FORCE XPS LONGCAST 0.22 , sau rcomanzi alta dimensiune ?
Multumesc .
Viitorul mă interesează foarte mult... este locul unde vreau să-mi petrec următorii ani de viață

Avatar utilizator
niku_doc
Mesaje: 400
Membru din: Dum Aug 30, 2015 18:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de niku_doc »

E mai mult decat ok 0.25, nu il rupi.... Si eu rupeam max camuflage de 0.3 inainte... Si nu imi plăcea ca se tocea/ scamosa cu timpul.... 8 braid e mult mai matasos... Il folosesc chiar si la legat carlige, pentru monitor (scurte...) pentru rig mai lung ( plumb pierdut sau in linie) se cam încurcă la aruncare...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de Dan Mitranescu »

eus scrie:Multumesc pentru raspunsuri !

@Dan Mitranescu, consideri ca 0.25 ar fi ok ca inaintas pentru FIR TRABUCCO T-FORCE XPS LONGCAST 0.22 , sau rcomanzi alta dimensiune ?
Multumesc .
Firul textil pentru inaintas nu se alege in functie de monofilament si nu are legatura cu grosimea sau calitatile acestuia.
Singurul aspect de luat in calcul in aceasta situatie este ca la firele mono subtiri ( 0,18-0,25 ) se preteaza un inaintas de calitate ( cat mai subtire si matasos ), pentru ca nodul sa se lege bine. Unde se pune fir subtire este clar ca se vizeaza distanta si implicit tot un inaintas subtire, matasos si rezistent se preteaza cel mai bine. MAXX EVOLUTION 8 BRAID 0,25 exact asta este.

La firele de 0,30 - 0,35 merge foarte bine si un inaintas mai ieftin ( MAXX CAMOUFLAGE 0,30 ), pentru ca "finetea" oricum nu mai este de luat in calcul.

De la 0,40 in sus nu se mai foloseste inaintas ( decat la plantat, unde se pune mono foarte gros ).

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”