Cum folosim marker-ul si plumbul de sondat?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: marker

Mesaj de osc1or »

ritesco, eu folosesc ca marker lanseta de spod.
Nu iti recomand o lanseta mai proasta pt marker... eu prefer lanseta de spod pt ca pot sa arunc mai departe markerul..
Critic echilibrat

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de ritesco »

pai nu am nici lanseta de spod,ce lanseta de spod folosesti ? mtx 10 este o lanseta speciala de spot,dar astept si alte sugestii
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: marker

Mesaj de osc1or »

Eu am spod carp expert 3.75 m 5 lbs..
Dar poti sa iti iei si MTX Spod 3.9m 5lbs, e un super spod.
Critic echilibrat

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de ritesco »

Da dar e mai scump,comand si eu un carp expert spod si il incarc cu fir textil 20 lb power green.
Eu bine,Tu ?

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de ritesco »

Mulineta mea duce fir de 0.45 150 metri,daca am o rola de textil de 0.20 de 135,sa pun si niste mono pentru inceput ? oare cat mono sa pun ? ca sa nu fie prea gol tamburu.Multumesc
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
stress
pescar de competitie
Mesaje: 1056
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: marker

Mesaj de stress »

ritesco scrie:Mulineta mea duce fir de 0.45 150 metri,daca am o rola de textil de 0.20 de 135,sa pun si niste mono pentru inceput ? oare cat mono sa pun ? ca sa nu fie prea gol tamburu.Multumesc
pui intai firul textil si dupa pui umplutura, dupa dai jos firul pe un tambur gol.
stefan avram

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de ritesco »

stress scrie:
ritesco scrie:Mulineta mea duce fir de 0.45 150 metri,daca am o rola de textil de 0.20 de 135,sa pun si niste mono pentru inceput ? oare cat mono sa pun ? ca sa nu fie prea gol tamburu.Multumesc
pui intai firul textil si dupa pui umplutura, dupa dai jos firul pe un tambur gol.

Stai putin ca nu inteleg,mai intai leg firul textil de umplutura si il trag pe o mulineta ? si dupa trag pe alta sau cum adica trag pe un tambur gol ? pentru ca am nevoie sa mulinez ca sa il trag pe un tambur gol
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: marker

Mesaj de ionut72 »

ritesco scrie:
stress scrie:
ritesco scrie:Mulineta mea duce fir de 0.45 150 metri,daca am o rola de textil de 0.20 de 135,sa pun si niste mono pentru inceput ? oare cat mono sa pun ? ca sa nu fie prea gol tamburu.Multumesc
pui intai firul textil si dupa pui umplutura, dupa dai jos firul pe un tambur gol.

Stai putin ca nu inteleg,mai intai leg firul textil de umplutura si il trag pe o mulineta ? si dupa trag pe alta sau cum adica trag pe un tambur gol ? pentru ca am nevoie sa mulinez ca sa il trag pe un tambur gol
Iei un tambur, tragi intai firul textil cat ai nevoie (sa zicem 150 de m), dupa care, in continuare, pana la umplerea tamburului pui monofilament. Dupa care, de pe acest tambur, tragi pe cel pe care-l vei folosi ca marker. Astfel vei avea tamburul cu umplutura dedesupt si textilul deasupra umplut corect. Daca pui umplutura prima data si apoi textil risti sa nu nimeresti umplerea corecta: ori pui prea multa umplutura si iti ramane prea putin textil, ori prea putina si nu umpli tamburul corect.

"Trasul"tambur se face montand mulineta pe cotorul lansetei, cu firul trecut prin inelul de baza si putin sub tensiune. Ideal e ca altcineva sa tina rolele de textil si monofilament cu o parghie trecuta prin mijlocul rolei (poate fi orice, un pichet, un pix etc.), putin sub tensiune, cu 2 carpe de o parte si de alta a rolei. Apoi, scoti tamburul care are monofilamentul la suprafata si montezi pe mulineta tamburul pe care-l vei folosi ca marker. Cineva va tine primul tambur cu firul tot asa, in tensiune, trecut printr-o carpa.
Ultima oară modificat Lun Iul 27, 2015 20:58 de către ionut72, modificat 1 dată în total.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de ritesco »

Ah am inteles Ionut,mersi ca m-ai iluminat sa sti ca imi faceam griji ca bag prea multa umplutura,am o rola de 135 m de textil de 15 lb,ca si inaintas e ok unul de 25 lb ? ca sa tina spombul ?
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: marker

Mesaj de ionut72 »

ritesco scrie:Ah am inteles Ionut,mersi ca m-ai iluminat sa sti ca imi faceam griji ca bag prea multa umplutura,am o rola de 135 m de textil de 15 lb,ca si inaintas e ok unul de 25 lb ? ca sa tina spombul ?
Fara probleme. Eu il folosesc pe acesta:

http://danmitranescu.ro/87-753/TEXTIL-S ... m-150m.php
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”