cum lansam la punct fix?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: cum lansam la punct fix?

Mesaj de ionut72 »

BBadescu scrie:Multumesc de info,

auzisem de o tehnica ce presupunea legarea unei bucatele de fir subtire pe firul principal, pe post de semn...

Da, se poate si asa in loc de a face semn cu markerul. Exista fire speciale, cel mai bun imi pare ca e cel de la korda.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: cum lansam la punct fix?

Mesaj de ionut72 »

Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: cum lansam la punct fix?

Mesaj de ionut72 »

Firul de marcat se numeste Fox Magic Marker.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: cum lansam la punct fix?

Mesaj de valiauto68 »

robyvan scrie:
ionut72 scrie:Marker, aruncat pana nimerim in zona markerului, clips, marcat un semn pe linia pricipala cu marker (sa zicem 5 cm de la primul inel catre mulineta), pus momeala si aruncat scos firul de pe clips, asteptat trasatura (eventual baut o bere, 2, 3 :lol: ), recuperat (dril sau schimbat momeala), aruncat fara momeala putin mai tare si recuperat fir pana la semn, pus pe clips, recuperat total, pus momeala, aruncat si ... de la capat.

Ai grija insa cu clipsul, pentru cei neexperimentati o aruncare mult prea in forta va afecta/ciupi firul ...
sau chiar sare lanseta din mana......mare atentie! :lol: :lol:
Am vazut o tehnica misto la un feeder-ist pe F&H care dadea cu firul pus pe clips. Dupa lansare tinea batul vertical si in momentul in care ajungea la clips socul era preluat de pozitia batului care ajungea la orizontala. Altfel daca tii batul la 45 grade socul este preluat mai mult de fir...

in rest cred ca iti/ne trebuie mii de aruncari sa ajungi/ajungem cat de cat la oarece nivel de aruncat la punct fix
iti dai seama ce faci cand ai vant lateral?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: cum lansam la punct fix?

Mesaj de ionut72 »

valiauto68 scrie:
robyvan scrie:
ionut72 scrie:Marker, aruncat pana nimerim in zona markerului, clips, marcat un semn pe linia pricipala cu marker (sa zicem 5 cm de la primul inel catre mulineta), pus momeala si aruncat scos firul de pe clips, asteptat trasatura (eventual baut o bere, 2, 3 :lol: ), recuperat (dril sau schimbat momeala), aruncat fara momeala putin mai tare si recuperat fir pana la semn, pus pe clips, recuperat total, pus momeala, aruncat si ... de la capat.

Ai grija insa cu clipsul, pentru cei neexperimentati o aruncare mult prea in forta va afecta/ciupi firul ...
sau chiar sare lanseta din mana......mare atentie! :lol: :lol:
Am vazut o tehnica misto la un feeder-ist pe F&H care dadea cu firul pus pe clips. Dupa lansare tinea batul vertical si in momentul in care ajungea la clips socul era preluat de pozitia batului care ajungea la orizontala. Altfel daca tii batul la 45 grade socul este preluat mai mult de fir...

in rest cred ca iti/ne trebuie mii de aruncari sa ajungi/ajungem cat de cat la oarece nivel de aruncat la punct fix
iti dai seama ce faci cand ai vant lateral?
Tehnica nu e rea, dar inutila daca trebuie sa lansezi la distante mari. Altfel, intr-adevar, nimic nu poate suplini exercitiul: mii de aruncari! :) Iarna eu fac aruncari de intretinere, cate 1-200 intr-o zi, cat pot de des.. Altfel abilitatile de casting se pierd foarte rapid (nici nu-ti vine sa crezi primavara, daca n-ai exersat cateva luni, cat de putin si inexact arunci).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 977
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: cum lansam la punct fix?

Mesaj de tecsi78 »

In filmul urmator poti vedea tehnica de care amintea colegul valiauto, respectiv lansezi iar inainte de a ajunge montura in locul dorit, ridici lanseta in pozitie verticala si in momentul in care ajunge firul de pe tambur la pozitia agatat in clips lasi moale incheietura si batul va cobora singur in pozitie orizontala, practic aproape "culci montura pe apa". Dar mai bine iti arata Danny Fairbras de la minutul 3:30: http://www.youtube.com/watch?v=Bwe3Q-jY ... re=related

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: cum lansam la punct fix?

Mesaj de Albert »

ionut72 scrie:Firul de marcat se numeste Fox Magic Marker.
....sau orice alt fir colorat :lol:

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: cum lansam la punct fix?

Mesaj de ionut72 »

Albert scrie:
ionut72 scrie:Firul de marcat se numeste Fox Magic Marker.
....sau orice alt fir colorat :lol:
:lol: :lol:

Asa e! Exprimarea mea a fost ... deficitara. "Magic marker" e doar unul dintre firele de marcaj, pe care mi la dat "goagalul" primul la cautare.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: cum lansam la punct fix?

Mesaj de ionut72 »

tecsi78 scrie:In filmul urmator poti vedea tehnica de care amintea colegul valiauto, respectiv lansezi iar inainte de a ajunge montura in locul dorit, ridici lanseta in pozitie verticala si in momentul in care ajunge firul de pe tambur la pozitia agatat in clips lasi moale incheietura si batul va cobora singur in pozitie orizontala, practic aproape "culci montura pe apa". Dar mai bine iti arata Danny Fairbras de la minutul 3:30: http://www.youtube.com/watch?v=Bwe3Q-jY ... re=related

Asta-i altceva, lanseta se ridica la verticala doar catre sfarsitul zborului (in cea mai mare parte a timpului e tinuta corect la 45 de grade). Pe mine m-a indus in eroare faptul ca, dupa cum a explicat valiauto si din ce am inteles eu, lanseta se tinea tot timpul la verticala.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi.tomulescu
Mesaje: 11
Membru din: Joi Oct 18, 2012 22:25

Re: cum lansam la punct fix?

Mesaj de gabi.tomulescu »

-pentru semnele legate pe firul principal se poate folosi ata dentara "ORAL B"...se leaga strans folosind nodul pentru inaintas Albright cu rasucire de cel putin 10 ori, la firele subtiri ( 0.18-0.20) nu prea merge pentru ca aluneca. la fire de la 0.25 in sus se leaga bine. se lasa mustatile mai lungi, cam 5 cm, si in momentul in care iese semnul de pe tambur in timpul lanseului se opreste desfasurarea firului cu mana.
- eu am mai folosit leucoplast. o fasie de cativa cm pe care o lipeam pe tambur dupa ce plumbul cadea unde aveam nevoie. bine'nteles aveam si semnul de ata pe fir dar pot exista situatii in care noaptea un peste iti ia fir violent si firul scapa de sub leucoplast....si atunci e mai greu sa refaci instalatia daca nu ai si semnul pe fir.
-clipul mulinetei este o alta varianta. procedura cea mai sigura este cam asa.
se arunca in locul dorit, se mai dau cativa m de fir (4-5) iar in momentul lanseului se fac 1-2 pasi in spate si se ridica lanseta cu varful in sus.in acest fel se pastreaza o rezerva de fir pentru trasatura nemaifiind nevoie de scoaterea firul din clip dupa lansare.
-pentru o precizie cat mai buna aruncarile trebuiesc facute din acelasi loc.
semnele se fixeaza pe lumina si cel mai bine se numara turele de manivela de la semn pina in pozitia de aruncare.
lucrul acesta ne poate ajuta in caz de ruptura sa repozitionam semnul cu o oarecare precizie.
-pentru plantatul cu navomodel semnele pe fir nu trebuie sa lipseasca niciodata....daca navomodelul are gps...nu mai e nevoie.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”