Cum sa ai trasaturi pe canicula?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Cum sa ai trasaturi pe canicula?

Mesaj de Dan Mateianu »

Invinge canicula

de Shaun Harrison

INTREBARE: Ai cumva sfaturi referitoare la ce momeli putem utiliza in lunile toride de vara cand pestii sunt apatici? (A. Matthews, Newcastle)

http://crapmania.ro/Home/NewsDetails.aspx?newsId=237

Avatar utilizator
alexem87
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 18, 2012 0:08
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cum sa ai trasaturi pe canicula?

Mesaj de alexem87 »

Link-ul nu functioneaza :shock:
"Eruditii de mult au recunoscut ca pescuitul transforma omul in filozof. Din pacate, e aproape imposibil sa cumperi unelte decente cu un salariu de filozof" Patrick McManus

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa ai trasaturi pe canicula?

Mesaj de clabuc »

gasesti articolul si aici : http://www........

si aici multe altele http://www................

LINKURI SUNT PERMISE DOAR CATRE PARTENERII CRAPMANIA.RO ! -ADMIN

Avatar utilizator
alexem87
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 18, 2012 0:08
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cum sa ai trasaturi pe canicula?

Mesaj de alexem87 »

mda...fain :cry:
"Eruditii de mult au recunoscut ca pescuitul transforma omul in filozof. Din pacate, e aproape imposibil sa cumperi unelte decente cu un salariu de filozof" Patrick McManus

Avatar utilizator
herur
Mesaje: 12
Membru din: Mar Oct 18, 2011 21:34
Puncte: 0
Localitate: Tulcea

Re: Cum sa ai trasaturi pe canicula?

Mesaj de herur »

Ca să ai trăsături pe caniculă trebuie să gaseşti balta perfectă... :lol: . Eu am fost într-o amenajare piscicolă, imensă, au vro 3 bălţi de producţie, şi bineânţeles nu este voie să pescuieşti... dar pe alta populată acum ceva ani şi în care peştele nu este hrănit, pur şi simplu aşa l-au lăsat... am reuşit să pescuiesc. Ce să zic la vro 34,5 grade, după patul de nadă, între orele 11.30-15.30, a început nebunia... niciodată nu le-am avut pe toate 4 ridicate pe mal şi nu aş fi crezut că o să fie aşa de frumos... Acuma, ca să mai intru acolo nu s-ar putea decât dacă administratorii organizează vreun concurs. Este greu, nu agreează ideea, purtăm tratative. :(
fire întinse

Avatar utilizator
alexem87
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 18, 2012 0:08
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cum sa ai trasaturi pe canicula?

Mesaj de alexem87 »

herur scrie:Ca să ai trăsături pe caniculă trebuie să gaseşti balta perfectă... :lol: . Eu am fost într-o amenajare piscicolă, imensă, au vro 3 bălţi de producţie, şi bineânţeles nu este voie să pescuieşti... dar pe alta populată acum ceva ani şi în care peştele nu este hrănit, pur şi simplu aşa l-au lăsat... am reuşit să pescuiesc. Ce să zic la vro 34,5 grade, după patul de nadă, între orele 11.30-15.30, a început nebunia... niciodată nu le-am avut pe toate 4 ridicate pe mal şi nu aş fi crezut că o să fie aşa de frumos... Acuma, ca să mai intru acolo nu s-ar putea decât dacă administratorii organizează vreun concurs. Este greu, nu agreează ideea, purtăm tratative. :(
interesant.noi am tot pescuit pe canicula si nu am prins mai nimic. intr-adevar depinde de balta. pacat. ce cantitate ati prins atunci si ce anume?
"Eruditii de mult au recunoscut ca pescuitul transforma omul in filozof. Din pacate, e aproape imposibil sa cumperi unelte decente cu un salariu de filozof" Patrick McManus

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Cum sa ai trasaturi pe canicula?

Mesaj de serbanionut »

Din cauza timpului si a familiei, nu prea reusesc sa fac decat iesiri de 12 ore rar cand mai fac cate una de 48 de ore.
Interesant este ca anul trecut cea mai buna partida pe care mi-o amintesc a fost una pe caniicula prin luna Iunie, cel mai mult peste l-am prins la pranz, de ce imi aduc aminte si acuma ca ma lua cu amar cand vedeam ca trage ca trebuia sa ies de sub umbrela si pana ce scoteam pestele si bagam la loc lanseta ma treceau toate apele.
Cele mai mune rezultate pe canicula le-am avut la pelete uleioase cu aroma de capsuna.

Avatar utilizator
alexem87
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 18, 2012 0:08
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cum sa ai trasaturi pe canicula?

Mesaj de alexem87 »

serbanionut scrie:Din cauza timpului si a familiei, nu prea reusesc sa fac decat iesiri de 12 ore rar cand mai fac cate una de 48 de ore.
Interesant este ca anul trecut cea mai buna partida pe care mi-o amintesc a fost una pe caniicula prin luna Iunie, cel mai mult peste l-am prins la pranz, de ce imi aduc aminte si acuma ca ma lua cu amar cand vedeam ca trage ca trebuia sa ies de sub umbrela si pana ce scoteam pestele si bagam la loc lanseta ma treceau toate apele.
Cele mai mune rezultate pe canicula le-am avut la pelete uleioase cu aroma de capsuna.
Cand spuneti pelete uleioase cu aroma de capsuna sa inteleg ca pescuiati la crap nu? Daca intr-adevar ati avut capturi la crap folosind peletele, ce nada ati folosit? Intreb deoarece in ultimele partide facute pe balta respectiva(4 la numar) nu am prins nimic si pana sa vina caldurile pe balta respectiva am prins 2 crapi la 3kg, unul la 3 jum, doi la 5, unul la 5 jum si unul la 6.8 ca sa nu mai spun ca am pierdut unul de 9 exact la minciog(s'a dezdoit facatura de carlig gamakatsu). Mentionez ca balta este una salbatica si sunt convins ca are o populatie sanatoasa de crap insa acum pe caldurile astea nu mai mananca. Sfaturi? Multumesc
"Eruditii de mult au recunoscut ca pescuitul transforma omul in filozof. Din pacate, e aproape imposibil sa cumperi unelte decente cu un salariu de filozof" Patrick McManus

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Cum sa ai trasaturi pe canicula?

Mesaj de serbanionut »

alexem87 scrie:
serbanionut scrie:Din cauza timpului si a familiei, nu prea reusesc sa fac decat iesiri de 12 ore rar cand mai fac cate una de 48 de ore.
Interesant este ca anul trecut cea mai buna partida pe care mi-o amintesc a fost una pe caniicula prin luna Iunie, cel mai mult peste l-am prins la pranz, de ce imi aduc aminte si acuma ca ma lua cu amar cand vedeam ca trage ca trebuia sa ies de sub umbrela si pana ce scoteam pestele si bagam la loc lanseta ma treceau toate apele.
Cele mai mune rezultate pe canicula le-am avut la pelete uleioase cu aroma de capsuna.
Cand spuneti pelete uleioase cu aroma de capsuna sa inteleg ca pescuiati la crap nu? Daca intr-adevar ati avut capturi la crap folosind peletele, ce nada ati folosit? Intreb deoarece in ultimele partide facute pe balta respectiva(4 la numar) nu am prins nimic si pana sa vina caldurile pe balta respectiva am prins 2 crapi la 3kg, unul la 3 jum, doi la 5, unul la 5 jum si unul la 6.8 ca sa nu mai spun ca am pierdut unul de 9 exact la minciog(s'a dezdoit facatura de carlig gamakatsu). Mentionez ca balta este una salbatica si sunt convins ca are o populatie sanatoasa de crap insa acum pe caldurile astea nu mai mananca. Sfaturi? Multumesc
Ca nada am folosit atunci de la proffesional daca bine imi aduc aminte ca asta a fost anul trecut ...
Peletele de care vorbesc sunt de la Maros si haldorado sunt gata gaurite si am avut rezultate cu ele mai pe toate baltile pe care am pescuit.

Avatar utilizator
tai_pan28
Mesaje: 238
Membru din: Dum Iul 08, 2012 13:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa ai trasaturi pe canicula?

Mesaj de tai_pan28 »

Am obtinut rezultate bune pe canicula cu boilesuri usor digerabile bazate pe arome cu dispersie rapida. Nadirea poti sa o faci cu pelete si solubile din aceasi gama (nu dau nume ca sa nu fac reclama).
Adrian
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”