Despre Frolic

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Daniel Verdete
Mesaje: 286
Membru din: Lun Ian 17, 2005 9:38
Puncte: 0
Localitate: Mioveni - Arges

Despre Frolic

Mesaj de Daniel Verdete »

Salutare tuturor si bine v-am gasit!

Am citit pe forumul de pe www.crap.ro ca se poate pescui si cu Frolic dar nu se dadea nici un fel de amanunt despre aceasta.

Acum va intreb pe cei care ati folosit asa ceva: trebuie un anumit fel de Frolic? Pentru ca eu am vazut la un hipermaket ca aveau doar Frolic de vacuta si de pui cu morcov. Exista vreo montura speciala pentru aceasta momeala, cate bucati se pun pe rig, se poate folosi si in mixul de boilies (in ce cantitate)? De asemenea va rog sa postati si daca ati avut rezultate mai deosebite in urma folosirii Frolicului.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

Cu stima,
Daniel Verdete

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

FROLIC

Mesaj de Vali Vesa »

de regula se folosesc ca nada pe fir solubil legat de carlig. se dizolva destul de repede si formeaza o pasta langa carlig.
scrie in AVP daca nu ma insel nr 10.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
radu sima
Mesaje: 67
Membru din: Mar Ian 11, 2005 18:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de radu sima »

eu am folosit la un moment dat Frolic cu somon (macinat cu risnita de cafea)pe post de inlocuitor al fainii de peste cam 200gr /kg mix .Cu aceste boilii(de 18 !!!!)am pescuit deasupra unui pat de pelete , cinepa si porumb. In doua zile am avut ceva trasaturi(10-15) ,dar nimic peste 2kg. Nu stiu daca a fost o intimplare ,daca a fost vina frolicului sau a patului de seminte in cantitate prea mare pentru 2 zile de pescuit.
Prin acest experiment am urmarit atit imbunatatirea boililor cu vitamine ,minerale si uleiuri(grasimi)ce se gasesc in compozitia Frolicului cit si obtinerea unui + la capitolul gust.
Radu Sima
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA
www.drcrap.ro

FisherKing
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 24, 2005 3:09
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de FisherKing »

Nu stiu daca "Frolic" este neaparat un panaceu in ceea ce priveste adaptarea hranei pt animale la pescuitul crapului. Stiu insa, foarte bine, ca mancarea pentru pisici are un continut proteic mult superior celei pt caini. De altfel, evit sa imi las cainele sa se hraneasca cu mancarea pisicilor sora-mii, pentru ca, in conditiile acestea, va refuza, mai devreme sau mai tarziu, mancarea special conceputa pt el. Si asta in situatia in care eu imi hranesc cainele cu Royal Canin, care este cea mai buna din lume. Cu alte cuvinte, incercati mancarea uscata pt pisici, e mai concentrata si nu veti fi nevoiti sa introduceti prea multa in mix (e grasa si impiedica intr-o buna masura legarea mix-ului).
Mircea Constantin GEANOGLU

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Trebuie sa recunoastem ca a folosi mincare de caini sau de pisici in loc de niste fainuri de peste corespunzatoare - e o solutie de moment de la care nu putem astepta mari rezultate . In plus nu trebuie sa uitam ca nu putem fii siguri daca suportul nutritiv al acestor hrane este acelasi in conditiile unei alte fierberi de macar 2 min ( necesara fabricarii boiliesurilor )
Stiu ca Dan Cotelici pescuia intr-o perioada la Frolic - 1 rondea pe fir de par si restul de 8-10 rondele pe un stringer . Nu stiu ce rezultate a avut - poate va spune el .

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Asa este Val, dar in varianta descrisa de tine rezultatele au fost nesemnificative.Am folosit-o de obicei atunci cand nu aveam activitate pe nada care o foloseam.Deoarece nu am facut si o nadire consistenta( nu am facut pat) cu Frolic atunci cand am folosit metoda descrisa de tine ma feresc trag o concluzie.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

Este adevarat ca Frolic este o nada critic balansata?
Fire intinse!

Avatar utilizator
radu sima
Mesaje: 67
Membru din: Mar Ian 11, 2005 18:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de radu sima »

@Val
... binenteles ca nu se compara Frolicul pisat cu Fishmeal-ul de firma ....nici la pret sa stii :lol: In conditii de concurs ,Frolicul,nu cred ca e nici macar o solutie de moment ,dar pentru partidele obisnuite cred ca ar putea fi ,avind in vedere si un raport calitate /pret....Eu nu m-am lamurit exact ce e cu Frolicul asta pt ca nu am pescuit decit odata cu el in varianta de mai sus unde, am avut trasaturi ,dar nimic semnificativ.O sa mai incerc nadind numai cu boilies ,primavara e aproape.... :D
Radu Sima
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA
www.drcrap.ro

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Radu

Frolicul asta e o mincare pentru caini - de culoare rosie si care se comercializeaza sub forma unor inele rotunde gaurite la mijloc ( observatie banala - dar care te poate face sa-l recunosti mai usor la altii ) . Are proprietatea de a nu pluti si de a se scufunda , in acest fel putind fii folosit in loc de boilies . Compozitia lui este normala ca pentru orice mincare dedicata animalelor - nu cred ca are ceva special care sa justifice folosirea lui in mod special la crap . Cam atit stiu eu despre Frolic - subiectul nu m-a pasionat , dar l-am remarcat .
Se macina greu - rondelele fiind foarte dure . Faina obtinuta are potential hranitor ( doar e este mincare pentru animale ) . Daca este buna pentru mixuri - nu stiu , pentru ca nu am incercat niciodata . Eu am mai folosit frolic macinat doar pentru a face nada praf , in combinatie cu multe alte fainuri .

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

frolic

Mesaj de Cezar Bibu »

Administratore,
Frolicul se macina greu pt ca ,probabil era de mult prin rafturi,sa stii.In general,este chiar usor de macinat,il maruntesti chiar cu mina.In plus,nu se poate folosi ca momeala decit 10-20 min,pt ca dupa aia se descompune intr-o gramajoara.Practica asta ne omoara! :D Asta ca sa fac o legatura si cu alta discutie de la alt topic!Poate divaghez acum,dar trimiteam eu mai demult pe unii mai neexperimentati la literatura publicata la noi,vezi cele 2 reviste.Ee,intr-un numar undeva,apare si o solutie despre cum poti folosi Frolicul.Mai multe nu mai spun,ca e bine sa mai si muncim... :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”