Dimensiune forfac

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Just Fish
Mesaje: 303
Membru din: Lun Noi 05, 2012 18:17
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de Just Fish »

hai ca asta-i buna,daca-mi iese de 23,5 precis nu mai pune gura pe boilies[/quote]

eu am specificat urmatoerele dimensiuni petru ca eu asa le folosesc . acelasi lucru a specificat si Iulian iar acest comentariu care lai lasat eu cred ca se adreseaza si lui pentru ca ai el a dat cateva dimensiuni exact cum pescuieste el :wink: .
Anton Adrian
CCC Club Crap Corbu
Campion National 2017
Vicecampion Mondial 2017

Avatar utilizator
marussik
Mesaje: 130
Membru din: Dum Mai 16, 2010 20:40

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de marussik »

Just Fish scrie:hai ca asta-i buna,daca-mi iese de 23,5 precis nu mai pune gura pe boilies

eu am specificat urmatoerele dimensiuni petru ca eu asa le folosesc . acelasi lucru a specificat si Iulian iar acest comentariu care lai lasat eu cred ca se adreseaza si lui pentru ca ai el a dat cateva dimensiuni exact cum pescuieste el :wink: .[/quote]

Iulica e ceva mai versat si a lasat o marje de eroare de cativa cm(6-7 cm,12-14,18-22)
Ionut Cosmescu
Clubul sportiv GREEN LAKE
0768 109 340

carpingvil
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 25, 2016 20:22
Puncte: 0
Localitate: ramnicu valcea

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de carpingvil »

Just Fish scrie:hai ca asta-i buna,daca-mi iese de 23,5 precis nu mai pune gura pe boilies

eu am specificat urmatoerele dimensiuni petru ca eu asa le folosesc . acelasi lucru a specificat si Iulian iar acest comentariu care lai lasat eu cred ca se adreseaza si lui pentru ca ai el a dat cateva dimensiuni exact cum pescuieste el :wink: .[/quote]

Nu te supara te rog,nu reusesc sa inteleg si chiar nu sunt ironic.... 22 la inline,23 la plumb pierdut,nu vad ce plus iti aduce cm ala la plumb pierdut,daca e s o luam asa:))
eu unul mi as indrepta precizia asta in alte directii
scuze din nou,poate sunt carcotas

O seara frumoasa !

carpingvil
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 25, 2016 20:22
Puncte: 0
Localitate: ramnicu valcea

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de carpingvil »

marussik scrie:
Just Fish scrie:hai ca asta-i buna,daca-mi iese de 23,5 precis nu mai pune gura pe boilies

eu am specificat urmatoerele dimensiuni petru ca eu asa le folosesc . acelasi lucru a specificat si Iulian iar acest comentariu care lai lasat eu cred ca se adreseaza si lui pentru ca ai el a dat cateva dimensiuni exact cum pescuieste el :wink: .
Iulica e ceva mai versat si a lasat o marje de eroare de cativa cm(6-7 cm,12-14,18-22)[/quote]

Corect!una i una,alta i alta

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de petre iulian »

pescarusull scrie:
petre iulian scrie:moale folosesc Korda SuperNatural Soft 18lb si Kryston Silkworm 15lbs. :wink:
Ceva mai accesibil ca pret?
Chiar daca e asa mai pentru amatori.
--------------

pai am folosit si fir textil pentru inaintas de 0,18 mm . Cauta la cei care vand la metru un fir moale ca gasesti . :wink: . Te duci dotat cu o foarfeca si un borcan cu apa si tai o bucata de fir si-o bagi in borcan sa nu cumva sa pluteasca .... Testezi cat de moale este firul ud nu uscat . Spor la cumparaturi :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de pescarusull »

petre iulian scrie:
pescarusull scrie:
petre iulian scrie:moale folosesc Korda SuperNatural Soft 18lb si Kryston Silkworm 15lbs. :wink:
Ceva mai accesibil ca pret?
Chiar daca e asa mai pentru amatori.
--------------

pai am folosit si fir textil pentru inaintas de 0,18 mm . Cauta la cei care vand la metru un fir moale ca gasesti . :wink: . Te duci dotat cu o foarfeca si un borcan cu apa si tai o bucata de fir si-o bagi in borcan sa nu cumva sa pluteasca .... Testezi cat de moale este firul ud nu uscat . Spor la cumparaturi :wink:
Multam de pont.
Acum ma apuc sa testez firele pe care le am pt forfac, daca pluteste vreunu cred ca-mi fac sepuku.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de robyvan »

Pune alica de plumb. :lol:
slowly we rot- by Obituary

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de pescarusull »

robyvan scrie:Pune alica de plumb. :lol:
Asta e gluma sau vorbesti serios?
Daca e un raspuns serios nu vad de ce m-ai deruta cu emoticul ala.(o fi fost remarca mea tampita)
Daca e gluma de ce nu ai postat la categoria bancuri.
Deci ? Ca nu inteleg.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de Dan Mitranescu »

Eu folosesc la momitoare firul cat de lung, dar sa nu ajunga sa se incurce peste momitorul cu tija. In felul acesta acul ajunge intotdeauna fix deasupra momitorului.
La plumbii cu tija ( numai pe astia ii folosesc ) acul il leg la 16 cm. Din talent se rezolva problema cu namolul ( stop pe fir la impactul monturii cu apa ), asa ca nu are rost sa il las mai lung.
Ca fir folosesc numai fire moi, de inaintas, cu singura conditie ca nodul de la firul de par sa nu incomodeze tragerea momelilor pe acesta. Poate sa pluteasca , nu ma intereseaza, poate sa fie gros sau galben fluo in picatele , ... la fel.
P.S. un ac bun ( ascutit bine ), legat gresit ca montura , face cat zece ace uzate legate la dimensiuni ideale si cu fire "invizibile". :wink:

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de ionut72 »

Din talent se rezolva problema cu namolul ( stop pe fir la impactul monturii cu apa )
S-a strigat bingo! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”