Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de bogdan5 »

Daca se incalzeste vremea l-ati pierdut la cursurile prin corespondenta. :D
Incaierati-l acum cat mai sta pe craca... :lol: :lol:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Azi-maine sunt la pescuit.... :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
George Szantho
Mesaje: 944
Membru din: Mie Iun 03, 2015 0:10
Puncte: 0
Localitate: Galati

Mesaj de George Szantho »

Cum merge pe greaca Iulian?

Trimis de pe al meu P6_Pro folosind Tapatalk

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Merge :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Paraschiv Geo
Mesaje: 39
Membru din: Vin Feb 05, 2016 12:58

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Paraschiv Geo »

Aveti mare mare dreptate,toata stima pt ce faceti si realizati in continuare cu acest club.Va urez numai lucruri frumoase!!

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

-------------------`Trucuri -pescuit viteza--------------

by Iulian Petre ( postare 2014)

In ultimul timp tot ma gandesc la CN si-am inceput sa vad diferite filmulete si poze din standuri /cluburi diferite si-am observat o gramada de greseli care se fac . In acesta mica povetire intra toate baltile unde se pescuieste crap-viteza .(corbu-moara -doripesco etc )

Prima greseala este pozitionarea lansetelor care trebuie sa fie cat mai aproape de zona unde se sta (cort,umbrela ,casuta ,etc ) Am vazut pescari care pescuiesc cu 4 lansete individual puse la distanta intre ele de 2 metrii .....unde deja daca calculezi ca prima este la 5 metrii ultima este la 13 metrii ;) .Timp pierdut aiurea pana ajungi la ultima si cel mai important resurse fizice consumate fara rost .deci nu faceti asa ceva ...... [-x

Altii pescuiesc cu doua posturi de 2 lansete puse unele la inceputul standului si altele la sfarsit (10 metrii intre ele ) la fel timp si resurse fizice consumate ajurea ...nu faceti asa ceva [-x

Altii pescuiesc pe un singur post(rod pod-sky-pod ) cu toate 4 dar este si aici o problema ca de multe ori se duce pestele in stanga-dreapta si ai sanse reale sa le crosetezi si daca esti in dreapta postului si vrei sa bagi lanseta pe sub o lanseta din stanga postului nu prea ajungi .....Aici intervine experienta pescarului dar cand esti mort de oboseala mai ales noapte esti predispus sa faci greseli ....aici nu zic sa nu faceti asa dar nici ok nu zic ;)

Dupa ceva ani de pescuit eu am optat la pescuit cu cate 2 lansete pe fiecare post vazand ca am un avantaj . Lansetele le pun cat mai aproape de zona unde este tabara si intre posturi las loc cat sa pot arunca cu lanseta fara sa ma deranjeze .....adica primul post este la 2-3 metrii de tabara si al doilea la 5-6 metrii .Alta greseala la multi este ca pun lansetele cat mai aproape de apa fara sa se gandeasca ca nu au nici un avantaj . Lansetele e bine sa le pui in asa fel incat sa te poti misca pe mal in fata lor in caz de nevoie si nu trebuie sa te `intinzi la maxim daca ai nevoie sa treci o lanseta pe sub alta la nevoie ... ;) ...

Pozitia saltelelor de crap trebuie puse cat mai aproape de zona unde pescuiesti dar fara sa te deranjeze . Ideal ar fi cate una pe fiecare parte a standului pt. ca daca scoti un peste in dreapta standului si saltaua este in stanga trebuie sa traversezi tot standul si iar pierzi timp si resurse fizice ...nu mai zic ca deobicei sunt doi care fac asta (unul care a scos pestele si altul care a fost la mincog )

O greseala care o vad des este ca atunci cand scoti un peste, cel care a scos pestele si are lanseta in mana asteapta pe cel care a bagat minciogul sa elibereze montura din gura pestelui si uneori chiar dureaza destul de mult . Timp pierdut si pescuit cu 3 lansete in loc de 4 ... ;)

Cand pestele este in minciog, unul singur duce pestele pe saltea si tine si batul .....si intre timp celalalt ia lanseta de rezerva si arunca imediat ...Pare ciudat poate ce zic ,dar daca inmultesti cate minute ai stat cu 3 lansete in apa din cauza asta, la final ajungi la cateva ore bune care pot face diferenta la final ....Am vorbit in situatia cand e echipa de 2 ca daca sunt trei in echipa si toti trezi in acele momente de drill, doi sunt antrenati in scosul pestelui si al treilea este deja pregatit sa arunce lanseta cand scoate pestele .(de obicei sunt doi pescari in stand pe pozitii daca se respecta un program de somn ).

Alta greseala (eu am boala pe ea :D ) este cand un membru al echipei inteapa un peste si celalalt se duce la minciog fara sa gandeasca ca poate sta multe minute aiurea cu-n minciog in mana in loc sa faca alceva in stand daca are ceva de facut ......daca nu are tot nu trebuie sa-si consume energia aiurea cu statul in picioare si mai bine supravegheaza celelalte lansete ..Eu asa fac de obicei ....intep un peste si cand vad firul de la inaintas chem un membru la minciog daca nu cumva este si el in drill . Daca suntem amandoi in drill ne descurcam fiecare cu minciogul lui - Atentie ca si pozitia minciogelor conteaza ca trebuie sa fie mereu pe toate zonele unde poti scoate pestele .Unul in stanga postului de doua lansete ,alt minciog intre posturi si altul in dreapta postului ca in orice moment si daca ai dublu-triplu dril sa poti pune mana pe un minciog .
Aici trebuie avuta grija ca cel care se duce cu minciogul la saltea sa revina cu elinapoi si sa-l puna pe zona unde lipseste ... :)

Am deschis doar cateva subiecte care de multe ori pot face o diferente la finalul unui concurs viteza ,unde viteza de reactie si dozarea resurselor fizice conteaza foarte mult .....eu `scriu din experienta mea dar nu inseamna ca am si dreptate deplina ....poate mai gresesc :wink:


sper sa intelegeti ce-am scris ca mi-e lene sa mai corectez ....
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de vasea »

Big like pentru carligele Fudo!

Avatar utilizator
George Szantho
Mesaje: 944
Membru din: Mie Iun 03, 2015 0:10
Puncte: 0
Localitate: Galati

Din concursuri adunate !

Mesaj de George Szantho »

O poveste de seara ceva Iuliane?

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

white_shark scrie:O poveste de seara ceva Iuliane?
----------

--------- ----------------odihna in timpul concursului -------------------------

Odihna in timpul unei competitii in care esti solicitat fizic si psihic are un mare rol .Greselile cele mai mari se fac cand intr-o echipa de 3 stau toti ca `popandaii :)) pe lansete 24-36 ore si pe urma cad ca `mustele jos ;) . Noaptea este un dusman mare al pescarului pentru ca atunci te rapune cel mai mult somnul .Din prima trebuie ca noaptea sa fie trezi 2 pescari chiar daca echipa este de doi . Un singur pescar care sta noaptea pe stand este predispus sa-l ia somnul daca nu prea este activitate, dar daca sunt doi si vorbesc ,discuta etc noaptea trece mult mai repede . Pescuitul noaptea este mai greu decat ziua si te solicita fizic si psihic mai rau si trebuie sa fie mereu doi pescari trezi . Ziua vezi mai bine si te misti alfel si unul singur pescuieste mult mai usor ziua decat noaptea .

E vorbesc cum fac eu in echipele unde particip in general si o sa povestesc programul de somn "impus " in echipa ;) . Clar noaptea stau doi pe lansete si am explicat si de ce ...
In echipa de doi trebuie ca ziua sa se odihneste amandoi cel putin 3 ore si cel mult 4 X( asa ca orele de somn trebuie bine gandite . De obicei dupa cantarul de dimineata cand se da drumul la mult peste ,balta are un timp in care nu prea se mai hraneste pestele pentru ca-l sperie pestii eliberati . Buuun avem prima perioada de som sa zicem (8-12) in functie de la ce ora pleaca cantarul de dimineata de la tine . Singur dimineata sa pescuiesti si sa mai si cantaresti e dificil ,mai ales ca dimineata la prima ora, deobicei `merge si mai bine pestele . Imediat cand se trezeste pescarul (sa zicem ora 12 ) trebuie sa-i dai `raportul unde pescuiesti ,distanta ,directie etc plus alte informatii care trebuie sa le preia si sa continue bunul mers . Mai stai o ora cu el de vorba si intre timp se dezmeticeste si el , face lansari ca sa ,se `incalzeasca ,mancati impreuna ,etc . Eu zic ca dupa o ora a preluat conducerea standului fara nici o problema si poate intra celalalt la somn .... :D Daca-l trezesti si te bagi tu in pat fara sa preia controlul standului cu informatii esti pierzator ...

Bun se trezeste pescarul dupa 4 ore sa zicem dupa graficul meu facut pana acum pe la ora 17 si impreuna vor pescui pana a doua zi dimineata cand se intra inapoi in program ;)

In echipa de 3 este mai usor si programul de somn se poate lungii pana la 6 ore cu conditia ca atunci cand se trezeste unul doarme altul ....cu `gaurile care sunt intre schimburi la somn acoperi exact 24 ore . Daca regimul de pescuit este foarte sever cu mult peste se reduce orele de somn si se obteaza ca ,in orele cele mai bune cand se hraneste pestele sa ,se pescuiasca cu 3 membrii pt. a fi mai eficace :wink: .
Exemplu la Mora Vlasiei e bine noaptea sa fie 3 pescari pt. ca te misti mai repede dar pe timpul zilei se imparte somnul la 4 ore + perioada de acomodare ajungi deja in noapte ...


Eu dau doar exemple in care pescuiesti in regim de concurs -viteza si ai si sanse sa castigi ceva .....ca daca-ti dai seama ca nu ai nici o sansa e bine sa incerci sa te odihnesti cat mai mult si binenteles sa limitezi si cantitatea de nada pe care o folosesti si treci la un pescuit `de placere . Unii o numesc non-combat fara sa gandeasca ca si ei daca nu mai au nici o sansa sa prinda podiumul o sa pescuiasca la fel ,fara cheltuieli aiurea (nadesti mai putin/deloc pt. ca nada in apa inseamna bani irositi ) + ca dupa doua zile de pescuit viteza esti mort de oboseala si poate a doua zi dupa ce se termina concursul te duci la servici ....

Perioadele cele mai bune de somn nu se pot scrie pe ore pentru ca nu sti exact `mersul baltii dar noaptea cel putin doi trebuie sa pescuiasca . Unul singur noaptea poate sa adoarma si a pus echipa in primejdie .....multi au adormit fara sa vrea pe locul 1 si s-au trezit pe 2-3 :))

Nu puneti toata echipa in primejdie si aveti grija cu dormitul noaptea ......obisnuiti-va sa dormiti ziua ..... nu exista nu pot ;) Eu personal pescuiesc mai mult noaptea ....Binenteles ca `vorbesc de concursul pe cantitate .....

sper sa intelegeti ce-am scris ca nu mai recitesc sa corectez ca-i prea mult ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Simu Alexandru »

foarte adevarat
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”