Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de martinik »

jugarucristian scrie:
martinik scrie:Boss, chiar tb sa fii tu da-ndoaselea tot timpul ??????
Adica?
martinik scrie:Chiar cunosc locul pt ca am pescuit std 7.
Pai d'asta am si pus intrebarile de mai sus, ca ai spus ca stii locul si sunt curios...
Nu am dat cu parul, doar am intrebat...Astept cu nerabdare raspunsurile :)

Boss, eu am un amarat de crap de 21 kg scos de pe std 7....cu poze si tot restul..........in afara de alti 12-14--15 tot de pe acelasi loc...............dvs ce pesti ati prins pe std 7 ?????

Nu te lua dupa postari ca te inseli, mai bine anul inscrierii....
Am observat ca esti un fin cunoscator al fenomenului in ciuda aparitiei tale in pescuit de 3-4 anisori........sunteti fantastic de multi, cei care acum 3-4-5 ani deschideati topicuri cu intrebari despre noduri de inaintas, combi rig, etc........nu neg ca nu poti deveni un pescar bun in cativa ani, dar, sa stii sa-ti scoti pestele de la tine din stand, sa deosebesti o trasatura de peste mare fata de unul mic, etc, iti tb cativa ani buni de pescuit si nu mii de postari pe forum.

Ps....nu tb sa te simti jignit......respect!!!!

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

@ jugarucristian

Pescuiesc in semne puse dupa ce masor distanta pe picioarele lungi de sky-pod infipte la 4 metrii unul de altul . In acest fel stiu la ce distanta trebuie sa pun semnele pe clips mereu .... Chiar daca malul e la 168 metrii (masurat de administratie ) , semnul este pus mereu cu cel putin 4 metrii mai lung pe principiul ca bolta trebuie si ia calculata . Cu cat bate vantul mai tare lateral cu atat trebuie sa pui mai multi metrii in plus . Eu nu sunt un aruncator de talie grea dar folosesc mici trucuri care ma ajuta sa nu fie o problema majora pentru mine . Pe standul 8 distanta era una rezonabila si ajungeam destul de usor in malul alaturat cu fire de 0,23 dar faceam lansarile cu randul .....eu aruncam ziua si Ghita Adrian noaptea(sau invers ) . Cand unul obosea si nu mai putea , era schimbat de celalalt . Nu aruncam niciodata doi pe `tura . Al 3-lea pescar adica Daniel Ene scotea lansetele din apa cand schimbam lansetele si facea drilurile . Fiecare trebuie sa aibe `fisa postului bine definita si in echipa asta fiecare face ce trebuie fara sa vorbim intre noi :wink: Dupa mine echipa Eu -Ghita Adrian -Daniel Ene este o echipa foarte echilibrata si daca pescuim impreuna facem treaba :wink: .

Referitor la casting , e normal sa nu arunc mult pentru ca nu sunt incalzit :wink: In concursuri ai timp suficient sa reglezi forta si sa te obisnuiesti cu batul cu , care pescuiesti . La casting am aruncat cu bete si mulinete diferite si nu am avut timp sa ma obisnuiesc cu ce lansam + ca nici nu eram incalzit . Sa arunci departe nu este rau dar la concursuri castiga cine prinde mai mult nu cine arunca mai departe :wink: Daca te uiti pe podiumurile anului 2016 o sa vezi ca marii `tunari nu prea-i vezi pe lista ....Oare de ce |?
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Simu Alexandru »

jugarucristian scrie:
martinik scrie:voi intepand la 170 mt sa speriati tot ce e la 145-150 in stg de 8 si dreapta de 6.
Nu am fost pe balta si nu am nici o legatura cu nici unul, va respect pe toti, dar analizand clasamentul cap-coada si cunoscand locul...
Cum pescuia Iulica la 170m, sau cu ce fire si montura mai exact?
Tinand cont ca la castingul organizat de ei la Mogosoaia, am auzit ca dadea la 160m, fara montura...
Spui ca tu cunosti locul,stii tu ca sunt 170m pana acolo?
Din masuratoarea facuta de administratie acolo sunt doar 168m, deci.....?
Sunt si eu curios si sper sa nu ma injure nimeni, doar am pus niste intrebari si sper sa mi se raspunda pe un ton prietenesc...
Părerea ta de aruncător bun câți metrii îți ia montura cu bila de 16-18-20 fața de casting?
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de jugarucristian »

martinik scrie:Ps....nu tb sa te simti jignit......respect!!!!
Nu ma simt jignit :)
Chiar am progresat mult in 2 ani, cat nu au progresat altii in toata viata lor, mari cunoscatori ai fenomenului, care mai de care mai cunoscator :wink:
Sunt o gramda de pescari "zmei", care au facut ei, au dres ei, dar in ziua de azi sunt doar niste nume pe foaie, nu s-au adaptat pescuitului care se practica acum si sunt total depasiti.
Nu am prins inca de 21kg pe Peris,sincer sunt invidios, dar am cativa de 17,16,15 kg...
Asta cum ca iti dai tu seama cat de mare este pestele dupa trasatura, esti tare, eu unul nu imi dau seama :)
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

de monturi pt distanta corecte e greu de `vorbit/scris pt ca trebuie vazut ca sa-ti faci o idee corecta + explicatia de ce acel plumb ? , de ce acest vartej ,etc ,etc :wink:

Pt asta o sa facem nistre filmuletze pe diferite teme interesante .... S-a investit mult pentru acest lucru in camere ,microfoane , etc si acum invatam cum se lucreaza cu ele ... Dupa ce ne obisnuim cu noile achizitii ...... trecem la filmari :D :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de jugarucristian »

petre iulian scrie:@ jugarucristian

Pescuiesc in semne puse dupa ce masor distanta pe picioarele lungi de sky-pod infipte la 4 metrii unul de altul . In acest fel stiu la ce distanta trebuie sa pun semnele pe clips mereu .... Chiar daca malul e la 168 metrii (masurat de administratie ) , semnul este pus mereu cu cel putin 4 metrii mai lung pe principiul ca bolta trebuie si ia calculata . Cu cat bate vantul mai tare lateral cu atat trebuie sa pui mai multi metrii in plus . Eu nu sunt un aruncator de talie grea dar folosesc mici trucuri care ma ajuta sa nu fie o problema majora pentru mine . Pe standul 8 distanta era una rezonabila si ajungeam destul de usor in malul alaturat cu fire de 0,23 dar faceam lansarile cu randul .....eu aruncam ziua si Ghita Adrian noaptea(sau invers ) . Cand unul obosea si nu mai putea , era schimbat de celalalt . Nu aruncam niciodata doi pe `tura . Al 3-lea pescar adica Daniel Ene scotea lansetele din apa cand schimbam lansetele si facea drilurile . Fiecare trebuie sa aibe `fisa postului bine definita si in echipa asta fiecare face ce trebuie fara sa vorbim intre noi :wink: Dupa mine echipa Eu -Ghita Adrian -Daniel Ene este o echipa foarte echilibrata si daca pescuim impreuna facem treaba :wink: .

Referitor la casting , e normal sa nu arunc mult pentru ca nu sunt incalzit :wink: In concursuri ai timp suficient sa reglezi forta si sa te obisnuiesti cu batul cu , care pescuiesti . La casting am aruncat cu bete si mulinete diferite si nu am avut timp sa ma obisnuiesc cu ce lansam + ca nici nu eram incalzit . Sa arunci departe nu este rau dar la concursuri castiga cine prinde mai mult nu cine arunca mai departe :wink: Daca te uiti pe podiumurile anului 2016 o sa vezi ca marii `tunari nu prea-i vezi pe lista ....Oare de ce |?
Multumesc mult Iulica de raspuns, acum mi-am adus aminte ca am venit si eu in vizita la voi atunci, ca ai adus aminte de Daniel :)
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

jugarucristian scrie:
Sunt o gramda de pescari "zmei", care au facut ei, au dres ei, dar in ziua de azi sunt doar niste nume pe foaie, nu s-au adaptat pescuitului care se practica acum si sunt total depasiti.
---------

tu unde ai vazut prima oara "montura minune "
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de jugarucristian »

SEPY31 scrie:Părerea ta de aruncător bun câți metrii îți ia montura cu bila de 16-18-20 fața de casting?
Anul trecut cu bila de 18, am reusit 3 aruncari consecutive de peste 180m, fir de 0.235 ultraknot,lanseta beastmaster, iar fara bila dadeam peste 190-195m, cea mai buna in ziua aia a fost de 198.5m.
Weekend-ul care tocmai a trecut am avut peste 195m cateva aruncari, plus una putin dupa 200m, acealsi fir, dar alta lanseta, acum folosesc Abisfer LR 42, aceleasi pe care le foloseste si Iulica, dar fara montura, urmatorul wk cand o sa ies o sa folosesc iar montura cand arunc si sa vad ce diferete sunt, o sa revin pe topical casting cu mai multe detalii...
Per total eu cred ca undeva pe la 20m, iti ia din aruncare o bila, cel putin asta am obsservat eu pe camp.
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de jugarucristian »

petre iulian scrie:tu unde ai vazut prima oara "montura minune "
Inca nu am vazut-o :lol: :lol: :lol:
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Simu Alexandru »

jugarucristian scrie:
SEPY31 scrie:Părerea ta de aruncător bun câți metrii îți ia montura cu bila de 16-18-20 fața de casting?
Anul trecut cu bila de 18, am reusit 3 aruncari consecutive de peste 180m, fir de 0.235 ultraknot,lanseta beastmaster, iar fara bila dadeam peste 190-195m, cea mai buna in ziua aia a fost de 198.5m.
Weekend-ul care tocmai a trecut am avut peste 195m cateva aruncari, plus una putin dupa 200m, acealsi fir, dar alta lanseta, acum folosesc Abisfer LR 42, aceleasi pe care le foloseste si Iulica, dar fara montura, urmatorul wk cand o sa ies o sa folosesc iar montura cand arunc si sa vad ce diferete sunt, o sa revin pe topical casting cu mai multe detalii...
Per total eu cred ca undeva pe la 20m, iti ia din aruncare o bila, cel putin asta am obsservat eu pe camp.
multumesc pentru raspuns
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”