Distanta de buturi, cocioace.

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

dan_margarit
Mesaje: 49
Membru din: Lun Noi 22, 2010 16:14
Puncte: 0
Localitate: galati

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de dan_margarit »

bogdan, am citit si articolul dar nu sunt destul de lamurit. la ce distanta fata de agatatura plantai momeala cu montura ? ca le duceai la 2-300 m am inteles.
Bonum vinum laetificat cor hominis. (Vinul bun inveseleste inima omului)

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de Bogdan Dragan »

dan_margarit scrie:bogdan, am citit si articolul dar nu sunt destul de lamurit. la ce distanta fata de agatatura plantai momeala cu montura ? ca le duceai la 2-300 m am inteles.
Cu sistemul respectiv poti planta si la 30cm de agatatura fara probleme!!!

dan_margarit
Mesaje: 49
Membru din: Lun Noi 22, 2010 16:14
Puncte: 0
Localitate: galati

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de dan_margarit »

multumesc. dar trebuie obligatoriu sa am textil pe mulinete cap coada ? dar daca se infige acul in butuc, ce sanse mai am sa- scot crapul ?
Bonum vinum laetificat cor hominis. (Vinul bun inveseleste inima omului)

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de Cristi Matei »

dan_margarit scrie:multumesc. dar trebuie obligatoriu sa am textil pe mulinete cap coada ? dar daca se infige acul in butuc, ce sanse mai am sa- scot crapul ?
se presupune ca acul ar fi infipt in buza crapului, daca ajunge infipt in butuc inseamna ca nu mai este pestele...

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu Cristi, exista si varianta ca , carligul sa patrunda buza crapului, apoi partea care iese sa se infiga in buturuga, cocioc, etc. Am patit-o de multe ori, ma duceam cu barca sau prin apa sa scot crapul si gaseam direct carligul infipt , fara crap. In scurt, crapul mai mult ca sigur ca isi rupea buza si se elibera. Alta varianta nu vad ! :roll:

@dan

deci, eu cred ca daca se infige carligul in ceva tare nu mai sunt sanse de scos. de aceea , sfatul meu este sa lasi firul moale cand simti ca pierzi lupta cu crapul si acesta va ajunge in agatatura.... asa, mai ai o sansa. fara tensiune in fir este mai greu sa se agate. cel putin teoretic.... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de Cristi Matei »

la asta ma gandeam si eu, am patit sa opintesc pestele, l-am lasat si apoi am recuperat un cocioc. acul agatat in cocioc permite pestelui sa forteze zona de intepare si apoi sa se elibereze.

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de Bogdan Dragan »

dan_margarit scrie:multumesc. dar trebuie obligatoriu sa am textil pe mulinete cap coada ? dar daca se infige acul in butuc, ce sanse mai am sa- scot crapul ?


Eu nu pescuiesc cu textil. Daca ai citit bine articolul poti vedea ca folosesc mono foarte gros gen 0,40mm.
Se presupune ca acul e in gura pestelui, daca a tras si atunci cu siguranta datorita sistemului explicat in revista in amanunt, acesta se va ridica la suprafata, nu se va duce pe fund in butuci! :wink:

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1179
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de Bogdan Dragan »

Vladut Mateianu scrie:Nu Cristi, exista si varianta ca , carligul sa patrunda buza crapului, apoi partea care iese sa se infiga in buturuga, cocioc, etc. Am patit-o de multe ori, ma duceam cu barca sau prin apa sa scot crapul si gaseam direct carligul infipt , fara crap. In scurt, crapul mai mult ca sigur ca isi rupea buza si se elibera. Alta varianta nu vad ! :roll:

@dan

deci, eu cred ca daca se infige carligul in ceva tare nu mai sunt sanse de scos. de aceea , sfatul meu este sa lasi firul moale cand simti ca pierzi lupta cu crapul si acesta va ajunge in agatatura.... asa, mai ai o sansa. fara tensiune in fir este mai greu sa se agate. cel putin teoretic.... :D

Nu exista asa ceva! Gaseai carligul infipt in butuc deoarece plumbul ramanand fix, crapul se ducea in agatatura si acolo isi rupea gura tragand montura printre butuci! Daca plumbul se elibera, acesta avea tendinta sa urce la suprafata nu sa ramana pe fund! Nu cred ca existe varianta ca un crap sa se intepe si partea de carlig care iese prin buza sa se agate in buutuc.

fly
Mesaje: 276
Membru din: Lun Sep 10, 2007 23:39
Puncte: 0
Localitate: oradea

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de fly »

bogdan D scrie:
Vladut Mateianu scrie:Nu Cristi, exista si varianta ca , carligul sa patrunda buza crapului, apoi partea care iese sa se infiga in buturuga, cocioc, etc. Am patit-o de multe ori, ma duceam cu barca sau prin apa sa scot crapul si gaseam direct carligul infipt , fara crap. In scurt, crapul mai mult ca sigur ca isi rupea buza si se elibera. Alta varianta nu vad ! :roll:

@dan

deci, eu cred ca daca se infige carligul in ceva tare nu mai sunt sanse de scos. de aceea , sfatul meu este sa lasi firul moale cand simti ca pierzi lupta cu crapul si acesta va ajunge in agatatura.... asa, mai ai o sansa. fara tensiune in fir este mai greu sa se agate. cel putin teoretic.... :D

Nu exista asa ceva! Gaseai carligul infipt in butuc deoarece plumbul ramanand fix, crapul se ducea in agatatura si acolo isi rupea gura tragand montura printre butuci! Daca plumbul se elibera, acesta avea tendinta sa urce la suprafata nu sa ramana pe fund! Nu cred ca existe varianta ca un crap sa se intepe si partea de carlig care iese prin buza sa se agate in buutuc.
Asta e si parerea mea. :wink:

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Distanta de buturi, cocioace.

Mesaj de mariusangler »

Am vazut acelasi sistem de montura, in Ungaria, acum vre-un an cu diferenta ca flotoarele erau facute din flotor de toaleta. :D ziceau ca aia e marimea necesara ca montura sa-si faca treaba.
Mad carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”