DULAPI salbatici-salbatici....

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

cosminsicoe
Mesaje: 51
Membru din: Mar Mai 06, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Cluj-napoca

DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de cosminsicoe »

de aproximativ un an am fost p un lac de baraj natural din inima muntilor(lacul IEZER-jud alba) in camping cu prietenii...am avut si un batz mic de rapitor la mine....mergand in jurul lacului si dand dupa un clenut de pus pe jar am fost uimit de dulapii si numarul de carduri de crap din acel lac...in acel mom am jurat sa ma duc acolo cu lectiile facute si sa aduc macar unul la saltea...

problema lacului din cat am vazut e adancimea lui...max 18m si salbaticia,calea de acces fiid foarte anevoioasa si foarte putini pescari..de pescuit la crap pescuiesc p lacuri si crescatorii unde pestele e invatat sa pape bile si cam orice,dar aici am nevoie de parerea unor ASI ai pescuitului la peste salbatic

va multumesc anticipat pt toate sfaturile ce vor veni;;
Si se jura ca nu fura,dar l-am prins cu BILA-n gura!

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de Digital »

Salut,
Incearca sa iti faci o harta exacta a locului respectiv - substrat,praguri,structuri submerse,etc
Incepe cu o nadire usoara extinsa, in etape - luni,miercuri si vineri apoi pauza o saptamana iar in urmatoarea saptamana aceiasi nadirea in etape dar - marti,joi si sambata.Lasa locul sa se "odihneasca" o saptamana si repeta cele scrise mai sus timp de o luna, apoi pescuieste - izolat :wink:
La nadire foloseste boilesuri tari de diferite marimi pe baza de fishmeal - fara a face vreun compromis la calitate.
Restul tine doar de tine :wink:
Stima.
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de shahjaban »

Ai vazut pescari pe lac ?? ( la crap , nu la rapitor caci am inteles ca este mult clean acolo !! )
Dragos C. - Brasov

cosminsicoe
Mesaje: 51
Membru din: Mar Mai 06, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Cluj-napoca

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de cosminsicoe »

da pescari sunt si crap se prinde...mai rar dar se prinde...
problema cea mare este ca malurile sunt ff abrupte,si doar cateva locuri unde apa este mai mik...un fel de platou,dar de mici dimensiuni...
Si se jura ca nu fura,dar l-am prins cu BILA-n gura!

cosminsicoe
Mesaje: 51
Membru din: Mar Mai 06, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Cluj-napoca

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de cosminsicoe »

multumesc de sfat Digital!,singurul lucru care ma opreste sa fac asta e distanta fata de lac si drumul de acces...70km distanta de unde stau din care 10 km p undrum mizerabil de groaznic...ma gandeam la o partida de 72 ore sau 48....

inca un lucru frumos p acea balta--crapul se reproduce in mod natural intr-un ritm super...extrem de mult puiet de crap comun si oglinda....
Si se jura ca nu fura,dar l-am prins cu BILA-n gura!

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de shahjaban »

ai voie sa plantezi ??
Dragos C. - Brasov

cosminsicoe
Mesaje: 51
Membru din: Mar Mai 06, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Cluj-napoca

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de cosminsicoe »

fiind rezervatie naturala nu ai voie sa intrii cu barca,deci orice e posibil inafara barcii p acel lac....
Si se jura ca nu fura,dar l-am prins cu BILA-n gura!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de DumiD »

eu as cauta platouri si as pescui cate 2-3 zile, cu nadire masiva. daca n-am trasatura in 3 zile schimb locul, caut alt platou. tactica lui digital este excelenta.....daca esti pensionar si ai timp sa te duci in fiecare zi la balta sa nadesti ca sa pescuiesti peste 3 luni...in teorie suna bine, in practica nu foloseste nimeni. in plus daca sunt dulapi salbatici au 15-20 de ani de viata, nu le schimbi tu tabieturile in 6 saptamani cu 5 kile de boilies, stai calm

cosminsicoe
Mesaje: 51
Membru din: Mar Mai 06, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Cluj-napoca

Re: DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de cosminsicoe »

incercam sa incarc niste poze cu lacul sa va dati seama cum arata...e un lac cu maluri f abrupte,unde adancimea coboara in 2-3m la 7-8m adancime,si cred eu,poate ma insel,ca fiind un lac cu apa de munte,la adnacimea aia nush cand o sa ajunga la temp optima de 19 grada...dar...sunt doar cateva locuri unde apa e mai mica si sunt formate platouri...acolo cred ca ar trebui sa insist...sau?;;) fundul e destul de pietros din cat am putut vedea atunci...
Si se jura ca nu fura,dar l-am prins cu BILA-n gura!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

DULAPI salbatici-salbatici....

Mesaj de Alin Galbenu »

Eu nu as cauta Crapul la asemenea adancimi cum spuneai mai sus, 17-18m. Fiind un lac de munte, sigur are ai anumite porțiunii cu zone de 3-5m , daca nu si voie cu barca, încearcă sa descoperi acele zone cu un marker.
Eu sunt adeptul nădirii masive, imi place sa momesc mult dar pe asemenea locuri uneori este bine sa pescuiesti izolat si doar cu saculet solubil.
Am pescuit pe un asemenea lac, unde aveam adancimi de 20m iar din loc in loc existau un fel de "limbi" cu apa de 4-5m. Ei bine , acolo veneau crapii sa se hrănească, si doar acolo am avut trăsături. Au fost catevaa boilies dar cele mai multe la porumb, deci iti recomand ca macar o lanseta sa fie pe porumb. Spuneai ca ai observat pe unde stau crapii deci nu ar trebui sa ai probleme cu localizarea.....
Fire întinse si...multă liniște acolo!
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”