Duritatea si timpul de fierbere la boilies

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Cezar

cred ca ai o parere gresita cu privire la modul in care trebuie sa se prezinte un boilies . Iti argumentez :

1. boilesurile nu trebuie sa fie neparat tari sau neaparat moi , ci trebuie sa le adaptezi la specificul partidei de pescuit ( gen , anotimp si disponibilitate de hranire a crapilor , prezenta sau nu a racilor in balta , densitatea de peste mic , etc )
2. boilesurile tari piatra sunt recomandate tot timpul anului atunci cind pescuiesti numai la peste mare si ai timp sa astepti 10-24 ore pina la trasatura .Nu cred ca in Romania practica cineva acest fel de pescuit , decit poate ca distractie pe o lanseta . In Anglia e altceva !
3. un boilies fiert 1 - 2 min nu este tara piatra , ci este doar elastic cu o usoara duritate interioara ( e greu cum sa-ti explic - sa zicem bine facut ) Uscat in saci aeristiti devin si aceste boilesuri tari . Puse la frigider in pungi ramin asa proaspete .
4.boilesurile solubile ( foarte prinzatoare ) se dizolva lent - 1/2 ora - 2 ore ( functie de temperatura apei si de curentii de fund ) si nu prind deloc numai peste mic . Ele practic nu sunt fierte nici macar acele 30 secunde pe care le mentionai .
5.boilesurile ready - made nu sunt deloc tari ca piatra - ci mai degraba functie de consistenta eu le-as cataloga vechi sau mai proaspete .

Fi Intins

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

@mirceaef:

M-ai spart, bre! Acu' mi-ai bagat cuiu'n suflet, o fi fost ironie fina sau crudul adevar? Tre' sa cuget :shock:

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

Bai Val, ce-mi facusi :lol: :lol: :lol: Am crezut ca iar mi-au bagat astia Rudotel pe nv in mancare, ca scriam intr-un loc si aparea in altu' :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

4.boilesurile solubile ( foarte prinzatoare ) se dizolva lent - 1/2 ora - 2 ore ( functie de temperatura apei si de curentii de fund ) si nu prind deloc numai peste mic . Ele practic nu sunt fierte nici macar acele 30 secunde pe care le mentionai .
nu vrei tu, val, sa ne destainui cum faci tu bilutele solubile????

sau ii intrebam pe Andrei sau Vladut...
Fire intinse!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Daniel

Crede si nu cerceta - e un dicton din Biblie . E pacat sa nu te conformezi la el !! :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

@Val
Te-ai apucat de politica???
Nu erai genul care sa dea raspunsuri evazive... :lol:
Fire intinse!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Daniel ,

tie in mod special ti-am dat raspunsurile pe balta Darvari , acum vreo luna . Restul e poezie !

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

@panait cezar
asa este, este un forum deschis tuturor.
tocmai de aceea consider ca raspunsul d-voastra ar fi trebuit sa sune cam asa: "eu credeam ca boiliesurile de competitiei trebuie sa fie tari ca piatra...",
iar eu v-as fi explicat ulterior ca lucrurile stau taman pe dos. din acest dialog constructiv toata lumea ar fi avut de castigat.
dar daca suntem tari in gura (tastatura)...
The One Team

toni
Mesaje: 149
Membru din: Mar Mar 22, 2005 9:44

Mesaj de toni »

andrei, eu as indrazni sa te rog sa explici mai de parte, cum e cu bilele de concurs, cam cat de moi ar trebui sa fie, daca e mai bine sa le pompezi din compozitie, sau le faci normale cu ceva mai mult timp inainte si le dipuiesti la greu, cam cat se fierb bilele facut cu lapte de porumb (daca se fierb)....
asta daca ti-a trecut supararea :D :D :D

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

toni .... cere-i si reteta :lol: :lol:
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”