fir par Katran Mimicker

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
dragosg
Mesaje: 695
Membru din: Lun Apr 09, 2012 11:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: fir par Katran Mimicker

Mesaj de dragosg »

clabuc scrie:conform pozei se pare ca se decojeste partea dinspre carlig, firul de par e fara camasa.

nu am folosit dar merita o incercare, cred ca se uzeaza foarte repede deci nu e de folosit pe balti suprapopulate - chiar din contra.

asta stim cu totii ca se decojeste...cum faci nodul fara nod asta e intrebarea ca firul are camasa si nu trece prin ochiul acului.
cat despre cat de repede se uzeaza....daca nu l-ai utilizat cred ca e greu sa te pronunti

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: fir par Katran Mimicker

Mesaj de clabuc »

pai daca se decojeste , tot mai are camasa ?

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: fir par Katran Mimicker

Mesaj de clabuc »

dragosg scrie:
clabuc scrie:conform pozei se pare ca se decojeste partea dinspre carlig, firul de par e fara camasa.

nu am folosit dar merita o incercare, cred ca se uzeaza foarte repede deci nu e de folosit pe balti suprapopulate - chiar din contra.

asta stim cu totii ca se decojeste...cum faci nodul fara nod asta e intrebarea ca firul are camasa si nu trece prin ochiul acului.
cat despre cat de repede se uzeaza....daca nu l-ai utilizat cred ca e greu sa te pronunti
camuflajul ala iarba de pe el iti garantez canu rezista mai mult de max 2 pesti

Avatar utilizator
dragosg
Mesaje: 695
Membru din: Lun Apr 09, 2012 11:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: fir par Katran Mimicker

Mesaj de dragosg »

clabuc scrie:
dragosg scrie:
clabuc scrie:conform pozei se pare ca se decojeste partea dinspre carlig, firul de par e fara camasa.

nu am folosit dar merita o incercare, cred ca se uzeaza foarte repede deci nu e de folosit pe balti suprapopulate - chiar din contra.

asta stim cu totii ca se decojeste...cum faci nodul fara nod asta e intrebarea ca firul are camasa si nu trece prin ochiul acului.
cat despre cat de repede se uzeaza....daca nu l-ai utilizat cred ca e greu sa te pronunti
camuflajul ala iarba de pe el iti garantez canu rezista mai mult de max 2 pesti

mai citeste odata topicul. nu discutam despre calitate si ce garantezi tu ci despre altceva.
merci

Avatar utilizator
Roman Eugen
Mesaje: 446
Membru din: Dum Ian 24, 2010 18:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fir par Katran Mimicker

Mesaj de Roman Eugen »

salut. decojeste camasa astfel incat prima data cand treci firul prin ochetul acului sa fie firul decojit pt a avea loc cand il treci a doua oara nedecojit :wink:

Avatar utilizator
dragosg
Mesaje: 695
Membru din: Lun Apr 09, 2012 11:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: fir par Katran Mimicker

Mesaj de dragosg »

Roman Eugen scrie:salut. decojeste camasa astfel incat prima data cand treci firul prin ochetul acului sa fie firul decojit pt a avea loc cand il treci a doua oara nedecojit :wink:
:)))
hai ca e buna:)
sa zicem ca in prima faza capatul de fir de par il bagi ca e nedecojit dar dupa ce facu buclele pe tija acului si vrei sa il bagi prin spate e cu camasa pe el firul:))
alte sugestii:))

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: fir par Katran Mimicker

Mesaj de razvan u. »

Iei o scobitoare, o aliniezi cu tija carligului, bagi prin ochetul carligului capatul decojit, treci firul decojit de 6-7 ori peste tija carligului si scobitoare(plecand de la ochet catre curbura carligului) fara a strage prea tare, dupa care scoti scobitoarea si in locul ei bagi firul decojit(dinspre ochet catre curbura).Stragi si gata!
E bine? :D
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
dragosg
Mesaje: 695
Membru din: Lun Apr 09, 2012 11:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: fir par Katran Mimicker

Mesaj de dragosg »

Razvan Ulmeanu scrie:Iei o scobitoare, o aliniezi cu tija carligului, bagi prin ochetul carligului capatul decojit, treci firul decojit de 6-7 ori peste tija carligului si scobitoare(plecand de la ochet catre curbura carligului) fara a strage prea tare, dupa care scoti scobitoarea si in locul ei bagi firul decojit(dinspre ochet catre curbura).Stragi si gata!
E bine? :D

:)
am dat un mail la producatorul de fir sa vedem ce zice:)))

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: fir par Katran Mimicker

Mesaj de razvan u. »

Si mai simplu: firul decojit se baga prin ochet, se face o bucla, se infasoara de 5-6 ori peste tija carligului si bucla capatul firului decojit, se trage capatul firului prin bucla, se tensioneaza cele 2 capete ale firului si gata. Practic este nodul fara nod....dar invers.
Sursa: Big G. :-)
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
dragosg
Mesaje: 695
Membru din: Lun Apr 09, 2012 11:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: fir par Katran Mimicker

Mesaj de dragosg »

Razvan Ulmeanu scrie:Si mai simplu: firul decojit se baga prin ochet, se face o bucla, se infasoara de 5-6 ori peste tija carligului si bucla capatul firului decojit, se trage capatul firului prin bucla, se tensioneaza cele 2 capete ale firului si gata. Practic este nodul fara nod....dar invers.
Sursa: Big G. :-)
corect Razvane:)
asta e varianta :)
faci invers totul ca sa nu bagi prin ochet decat capatul decojit si scurt al firului de par:)

si cine e Big g?
sper ca nu becali:)))))))))))

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”