Fir Pva

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Fir Pva

Mesaj de ritesco »

Am folosit doar saculeti pva,cum se foloseste firul ? se trag boilesurile pe el si cum se ataseaza carligului pentru a rezista la lansare? cum se asigura boilesurile sa nu iasa de pe fir.Multumesc
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Fir Pva

Mesaj de robyvan »

ritesco scrie:Am folosit doar saculeti pva,cum se foloseste firul ? se trag boilesurile pe el si cum se ataseaza carligului pentru a rezista la lansare? cum se asigura boilesurile sa nu iasa de pe fir.Multumesc
incearca banda de pva, are rezistenta mai mare.... :wink:
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
stress
pescar de competitie
Mesaje: 1056
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fir Pva

Mesaj de stress »

robyvan scrie:
ritesco scrie:Am folosit doar saculeti pva,cum se foloseste firul ? se trag boilesurile pe el si cum se ataseaza carligului pentru a rezista la lansare? cum se asigura boilesurile sa nu iasa de pe fir.Multumesc
incearca banda de pva, are rezistenta mai mare.... :wink:
ca la orice produs firul pva poate fi produs din 3, 6 sau 9 fire. adica din mai multe sau mai putine fire de pva impletite. si firul de pva poate fi folosit cu succes in loc de banda.

efectiv se poate face un nod pe carlig, sau se trag mai multe bile pe fir si dupa aceea se leaga capetele urmanc ca operatiune de atasare de carlig sa fie efectuata printr-o bucla sau matisare de 2-3 ori
stefan avram

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”