Gramaj optim ansamblu PLUMB+ sac/punga PVA ??

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Gramaj optim ansamblu PLUMB+ sac/punga PVA ??

Mesaj de atb333atb »

Pentru cunoscatori as dori sa stiu cam ce gramaj trebuie plumbul sa aibe. Eu folosesc de 100 si 110g pentru distanta maxima. Daca folosesc materiale solubile trebuie sa folosesc plumbi mai usori (70-80g) + 20-30 grame cat are o punga/ saculet, sau plumbii obijnuiti(de 100-110g) pentru a ajunge la distanta maxima?
Cam asa ceva vreau sa fac, ca in urmatorul articol http://www.bigfish.ro/articole/lansari- ... inson.html niste pungi/ saculeti minusculi 20-30 g imi ajung.
Voi cum procedati?
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
Decebalus
Pescar de competitie
Mesaje: 461
Membru din: Mie Mar 16, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Gramaj optim ansamblu PLUMB+ sac/punga PVA ??

Mesaj de Decebalus »

In functie de puterea lansetei faci exact ce ai zis mai sus,vezi gramajul potrivit pentru lanseta ta si scazi saculetul.
Oricum o sa existe ceva frecare ,dar daca lipesti punguta bine si o indoi si la colturi o sa reusesti sa arunci acceptabil
SpritZCarp

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Gramaj optim ansamblu PLUMB+ sac/punga PVA ??

Mesaj de atb333atb »

Cam cata nada intra pe langa un plumb de 84g intr-o punga:PVA Korda Solidz - marime S, sau intr-un saculet de de 2,5x5-6cm ??
Ca sa stiu cam ce plumbi sa comand ca sa ajung pe la 100, 110g total...
Eu inclin sa cred ca de 84 dar nush sigur. daca cineva a intampinat aceasta problema il rog sa-mi spuna :P
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Gramaj optim ansamblu PLUMB+ sac/punga PVA ??

Mesaj de atb333atb »

Sa inteleg ca nimeni nu foloseste PVA sau nu-si pune nimeni aceleasi intrebari?
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
mirel petcu
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Feb 09, 2008 0:32

Re: Gramaj optim ansamblu PLUMB+ sac/punga PVA ??

Mesaj de mirel petcu »

daca lanseta rezista la 130 gr este bine sa folosesti plumb de 100 gr
un plumb mai usor nu trage dupa el punga,sacul care opune rezistenta la inaintare !
daca vrei neaparat 110 gr atunci folosesti cum zici tu 80-90 dar va scade distanta de lansare !

Avatar utilizator
Decebalus
Pescar de competitie
Mesaje: 461
Membru din: Mie Mar 16, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Gramaj optim ansamblu PLUMB+ sac/punga PVA ??

Mesaj de Decebalus »

Apuca-te sa cantaresti saculetul daca tot ai asa ceva si cumperi plub de diferenta care ti-a ramas :D
Eu unul nu cataresc saculetul de nada,totul e ochiometric
Am niste bate in loc de lansete si imi permit sa pun saculet pe langa plumb de 110g
SpritZCarp

Avatar utilizator
Rusu Andrei
Mesaje: 137
Membru din: Vin Feb 19, 2010 0:05
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Gramaj optim ansamblu PLUMB+ sac/punga PVA ??

Mesaj de Rusu Andrei »

Unu la mana depinde ce pui in saculet sau punga pentru ca nadele au densitati si greutati diferite(nu e acelasi lucru sa pui pelete,porumb,bile...)Trebuie sa fii pregatit cu plumbi de diferite gramaje si in functie de situatie sa-i schimbi.Eventual faci acasa o punga cu pelete,una cu porumb,una cu bile etc sau cu ce vrei tu si le cantaresti ca sa-ti faci o idee si in functie de aceste gramaje alegi plumbul respectiv pentru a ajunge la 100-110 grame (depinde ce tip de lanseta ai si cat te duce !!!!)

nimitz
Mesaje: 169
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 20:01
Puncte: 0
Localitate: oradea

Re: Gramaj optim ansamblu PLUMB+ sac/punga PVA ??

Mesaj de nimitz »

daca te uiti pe spatele ambalajului original vei vedea trecut calculul aproximativ cu un plumb de 2 oz (60 gr.)inclus in functie de dimensiunea pungii ex. punga de 85 mm (L)-4.5 oz(128 gr) punga 55 mm(S)-3.7 oz(105 gr)
Florin Rob
APS OBLETA

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Gramaj optim ansamblu PLUMB+ sac/punga PVA ??

Mesaj de atb333atb »

Multumesc pentru raspunsuri. Cu pungi (mici) o sa fol plumbi pe la 70-80g facute in asa fel incat sa fie cat mai compacte , ansamblu aerodinamic etc. Valoarea de 60g date de producator poate fi si pentru ca nu toata lumea are cele mai rigide lansete... Lanseta am folosit-o si la spod deci duce si 130g cu totul dar eram curios cum e mai bine "pe incercate" plum de 90 + saculet mic =110g (gramaj cu care dau cel mai bine daca e doar plumbul) sau 110+saculet mic = 130g (gramaj cu care mai pierd 10m daca fol un plumb de 130 pentru ca se pierde din viteza de executie al castingului)

Ma temeam exact de ce spunea Mirel adica ca un plumb mai mic nu poate "trage" dupa el tot ansamblul sipierd mai mult decat cei 10m + cat se pierde din frecarea cu sacul care este constanta indiferent de marimea plumbului si pe care nu o pot influenta prin gramaj.

O sa testez si eu mai multi ca oricum o sa-mi prinda bine sa am si mai usori pentru pungi deci nu raman cu ei pe cap chiar daca e investitie mai mare.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”