Lungime Forfac (Hooklink)

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

@Cornel
Sunt situatii (mal foarte adanc sau matase d'aia spurcata ori combinate, gen Peris) cand chiar ai nevoie de forfac mai lung. Pentru prevenirea incurcarii la aruncare, se foloseste o greutate atasata carligului (saculet sau punga PVA cu nada, fir PVA cu boilesuri). Daca se atasaza unei monturi combi-link, cu amnesia de 17-20cm si textil 10-15cm, procentul de incurcare este redus la minim. Dar pentru genul asta de situatii de criza, e mult mai eficienta montarea forfacului deasupra plumbului la distanta necesara, cu ajutorul unui T. Am experimentat vara trecuta la Stefanesti, unde malul este f. adanc, diverse tipuri de monturi. In mod constant, am prins doar la lansetele cu montura de tip Paternoster.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Exista o varianta a monturii elicopter cu forfacul retras pe varnis sau (de regula)pe leed core,in functie de grosimea stratului de namol.In general in aceasta situatie eu folosesc forfacul de aproximativ 15 cm si prefer unul usor rigid.Recunosc ca aceasta solutie am folosit-o doar cand chiar nu am avut incotro,cu rezultate bunicele.In general eu folosesc monturile in-line,semifixe,cu forfac combi,de aproximativ 20 cm.

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Montura asta helicopter decalat am incercat-o si eu insa nu pe leadcore ci pe un mono de 60, cu plumb pe capete (unul mare pt lanseu, si unul mic, gen running inainte de capatul segmentului de mono gros, la conexiunea cu firul principal) insa am pescuit de prea putine ori cu ea pt a ma putea decide de eficacitatea ai. Plus de asta la ora la care o testam eram singurul dement care tinea avertizorii in bruma ce cadea odata cu lasarea serii. Promit ca nu mai fac! :lol:

Ce n-am inteles eu e altceva. Townley spre exemplu, dela care am aflat pt prima data de genul asta de montaj o recomanda ca fiind una din monturile care asigura trasaturi dintre cele mai salbatice, in varianta in care forfacul este din mono rigid si se foloseste un pop-up, la fel ca si-n varianta in care acelasi forfac scurt si rigid se monteaza in fata unui plumb in-line, pt o autointepare brutala. cum e posibil ca o montura care are cel mai apropiat pivot ( "greutate inerta" ) e la 30-70cm distanta sa produca trasaturi lafel de violente ca in cazul in care contactul pestelui cu lestul este aproape instantaneu? :roll:

Inca sunt atras de helicopter rig pt faptul ca e o montura care se incurca mai greu si ma ajuta cumva sa lansez mai departe ( nu sunt un bun aruncator) insa deocamdata inclin sa cred ca prind cu in-line-uri si nu vreau sa schimb ceva ce functioneaza , daca nu este neaparat necesar. si iarasi apar nelamuririle... la o montura helicopter decalat spre exemplu, lungimea forfacului se stabileste dupa aceleasi considerente ca si atunci cand forfacul se ataseaza in imediata apropiere a plumbului? :roll:
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ florentin

stiu, sunt o gramada de metode sa nu se-ncurce montura, poti sa-i pui un saculet solubil chiar pe toata lungimea rig-ului (korda 5 season), helicopterul, iar e o gaselnita buna si in anumite situatii, cum zici tu, pter-noster prinde si crap la fel de bine cum prinde si somn...Costi tocmai asta spune, ca nu s-a gindit la chestia asta si d-aia cred eu ca a-ncurcat montura. Eu de regula folosesc un rig ce variaza intre 12 si 20 cm, lungind-ul bine-nteles , de cate ori este nevoie.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

clubulpescarilor_decebal

Mesaj de clubulpescarilor_decebal »

daca montura este facuta cu un fir rigid nu se incurca chiar daca este mai lung

mih_carp
Mesaje: 98
Membru din: Vin Oct 06, 2006 15:38
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de mih_carp »

Dar daca firul rigid este mai lung isi pierde proprietatile ptr care este folosit. Si anume sa nu se plieze. Daca este prea lung are sanse sa fie scuipat de peste. Eu forfacurile lungi le folosesc doar in cazul firelor textile suple. Cele cu camasa le fac de aprox 25cm. Iar in rarele cazuri cand folosesc fir rigid, forfacul nu depasescte 10cm.
Mantis&Mantis Gold RULES
Mihai Tomi
Pescar de Crap

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Mesaj de Moose_master »

Pt. Supercarpio,

Marius, crede-ma pe cuvant (mai ales ca pescuim in aceleasi ape), ca nu ai nevoie de o lungime mai mare de 20 cm. Nu te complica cu saculeti solubili si cu monturi care mai de care mai sofisticate. Aici crapul nu sta la tocmeli. Daca-i place dumicatul de la carlig o sa-l ia indiferent ce. Un forfac de maxim 20 cm bine lucrat, face cat 10 de 40 cm bagate in pungi solubile, mosorite sau mai stiu eu cum masluite. Simplitatea combinata cu eficacitate si finete cred eu ca este secretul pe aceste ape.
Nu ma bag la balti in care presiunea asupra apei este mare. Acolo sa ne spuna baietii cu rezultate grele pe felie.
Imi mentin opinia si sustin ca anume compozitia bilei face diferenta. Daca-l faci sa uite prudenta, deja il poti considera pe saltea. Si asta este valabil atat la ciortanica cat si la balauri.

Stima

Moose
APCR Canadian Branch

clubulpescarilor_decebal

Mesaj de clubulpescarilor_decebal »

@mih_carp

nu si in cazul amnezia

folosesc amnezia frecvent

mih_carp
Mesaje: 98
Membru din: Vin Oct 06, 2006 15:38
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de mih_carp »

@ Decebal,
De unde iei Amnesia ca eu caut de un an si nu gasesc pe nicaieri?
Mantis&Mantis Gold RULES
Mihai Tomi
Pescar de Crap

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

comanda on-line de la cabelas sau basspro... acolo am vazut ultima oara asa ceva. Tre sa mai aiba si altii, nu sepoate sa nu fie ...
Legio - Patria Nostra !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”