Marimea carligului conteaza?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Cristi_Ionita
Mesaje: 307
Membru din: Mar Apr 01, 2008 10:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Marimea carligului conteaza?

Mesaj de Cristi_Ionita »

CPK a realizat un articol pe prima pagina a site-ului, (http://www.crapmania.ro/articole/tehnic ... nteaza-306) unde este de parere ca marimea carligului folosit, indiferent de anotimp, ar trebui sa fie mai degraba mai mare decat mai mica...Am si eu o nedumerire CPK, stiu ca stilul tau de pescuit vizeaza mai ales crapii mari, dar daca te-ar interesa mai mult numarul trasaturilor, in detrimentul taliei pestilor, ti-ai mentine ideea din titlul articolului?

Interesant articolul, chiar sunt curios sa aflu si parerile altor pescari... :D
In viata sunt lucruri mult mai importante decat banii...doar ca iti trebuie o grama' de bani ca sa le cumperi.

BARICADA CARP CLUB

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Marimea carligului conteaza?

Mesaj de Madalin Dirla »

Cristi,eu la "pescuit viteza" prefer acele mai mici si fire mai subtiri....este adevarat ca mai si scapi pesti dar trasaturile sunt mai dese....asta este parerea mea.

Cristi_Ionita scrie:CPK a realizat un articol pe prima pagina a site-ului, (http://www.crapmania.ro/articole/tehnic ... nteaza-306) unde este de parere ca marimea carligului folosit, indiferent de anotimp, ar trebui sa fie mai degraba mai mare decat mai mica...Am si eu o nedumerire CPK, stiu ca stilul tau de pescuit vizeaza mai ales crapii mari, dar daca te-ar interesa mai mult numarul trasaturilor, in detrimentul taliei pestilor, ti-ai mentine ideea din titlul articolului?

Interesant articolul, chiar sunt curios sa aflu si parerile altor pescari... :D

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Marimea carligului conteaza?

Mesaj de Alex Matea »

Intr-o oarecare masura sunt si eu de aceasi parere cu CPK, ca atunci cand vizezi pesti mari, marimea carligului numai conteaza atat de mult in functie de anotimp, aici insa sa nu se inteleaga o exagerare a marimi carligului de genul 1, 1/0, 2/0 s.a.m.d. ci o marime de 2-4
Atunci cand se vizeaza insa trasaturi cat mai multe si talia pestilor este mai mica undeva intre 2kg-6kg parerea mea este ca marimea carligelor conteaza, mai ales primavara, ba mai mult cred ca se pot obtine rezultate mai bune cu niste carlige mai mici de genul 6-8.

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Marimea carligului conteaza?

Mesaj de Lao »

Parca si Tata Nitu este adeptul carligelor mici. El declara intro emisiune ca decat sa aiba carlige mari cu 2 trasaturi si 2 pesti scosi, mai bine carlige mici cu 10 trasaturi si 5 pesti scosi, ori something..
Acum nu stiu daca se referea numai la concurs sau pescuit de placere sau antrenament.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Marimea carligului conteaza?

Mesaj de DumiD »

e corect ce scrie...daca pescuiesti pe Sarulesti sau Tancabesti,sunt de preferat fire de 35 lbs si carlige mari.dar ce te faci cand pescuiesti in balti cu crapi intre1 si 5 kile?am pescuit saptamana trecuta pe o astfel de balta,si cum populatia majoritara era ciortanul panan-n 2 kile cu o densitate incredibila a trebuit dupa 2 ore sa trec pe carlige nr2 cu bila de 20 si pop-up de 16 ca sa nu fac febra musculara.dupa 30 de capturi cu carlige mice in 2-3 ore au urmat 12 ore cu 2-3 capturi,cu carlige mari,cu aceeasi greutate.nu zic ca i-a speriat neaparat carligul,pentru ca e drept ca dadeam su snowman 16+12 inainte,dar era prea mare sa-l ia in gura,scuzati expresia.ca o paranteza,balta e asa de plina de ciortan ca am fost bucuros ca nu mi-a mai tras la lansete pentru ca am facut cu partenerul meu show la varga,in jur de 30-40 de ciortani intre 1 si 3 kile scosi toti la varga,adrenalina pura.daca e cineva interesat de o astfel de partida sa-mi dea pe privat si-i zic locatia si detalii.revenind la articol,eu zic ca un carlig de 6 sau chiar de 8 de calitate sunt de preferat in orice conditii,un longshank nailer de 8 nu-l indrepti decat cu ciocanul de 5 kile,sa fim seriosi,n-are cum sa se indrepte in dril.

Avatar utilizator
dumi_id
Mesaje: 310
Membru din: Mar Mar 16, 2010 16:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marimea carligului conteaza?

Mesaj de dumi_id »

Folosesc preponderent carlige widegape (korda) si longshank (solar) de 4 si 6. Nu am avut probleme nu nici un carlig pana acum in sensul de a se indrepta sau rupe si nici o diferenta intre numarul de trasaturi sau intre mearimea pestilor (si cu nr 6 am scos pesti de +10kg). Totusi cu cat sunt carligele mai mici cu ata parca ranesc gura pestelui mai tare :(
Bilele de carlig sunt de 20mm si foarte rar snowman 15/10mm si 20/15mm.
Ca observatie personala, la cele de 4 trebuie un fir de par ceva mai lung pentru ca se inteapa superficial daca boilesul este aproape de carlig.

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marimea carligului conteaza?

Mesaj de cipica »

Foarte adevarat ca daca urmaresti ca numarul trasaturilor sa fie mare este indicat sa folosesti carlige mici, insa eu ma refeream la pescuitul ce vizeaza exemplarele record. Din punctul meu de vedere, daca in balta in care pescuiesti exista pesti mai mari de 15 kg si acestia sunt cei pe care ii vizezi nu trebuie sa te sperie carligele nr.2 sau nr. 1 chiar. Carlige mai mari de nr.1 nu am folosit niciodata.
Referitor la ceea ce sustine Tata Nitu, este perfect adevarat in cazul in care faci pescuit-viteza.
De altfel am observat ca rana cauzata de carligele mici este mult mai mare in comparatie cu cea facuta in cazul carligelor mari, lucru foarte important pentru mine.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Marimea carligului conteaza?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Lao scrie:Parca si Tata Nitu este adeptul carligelor mici. El declara intro emisiune ca decat sa aiba carlige mari cu 2 trasaturi si 2 pesti scosi, mai bine carlige mici cu 10 trasaturi si 5 pesti scosi, ori something..
Acum nu stiu daca se referea numai la concurs sau pescuit de placere sau antrenament.
Cand Tata Nitu zice ceva, sfatul meu este sa o luati ca lege ! :wink: Experienta si rezultatele ii dau tot dreptul....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
popescugeorge
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iul 31, 2012 14:46
Puncte: 0
Contact:

Re: Marimea carligului conteaza?

Mesaj de popescugeorge »

Carligul mare e un compromis pe care il facem ca nu scapam pestele. Un carlig mai mic e mai ager si mai putin vizibil, deci sansele unei trasaturi sunt mai mari. E adevarat ca daca pestele mananca.. Cipica, care e montura ta preferata pt carligele mari? Am observat ca anumite monturi se comporta altfel cand schimbi dimensiunea carligului (de regula, spre mare).

raoullupusoru
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 04, 2012 15:21

Re: Marimea carligului conteaza?

Mesaj de raoullupusoru »

cat mai mic posibil ca sa intepe cat mai bine. Credeti ca degeaba englezii folosesc si carlige nr 10?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”