Marimea carligului - este sau nu potrivita?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Marimea carligului - este sau nu potrivita?

Mesaj de nit_matias »

klaus scrie:Tubul ala termo se poate misca pe carlig, dar in acelasi timp si sta corect pe el, pastrandu-si locul. Eu pot si fara el, dar nu stiu cat este de recomandat...
# o sa fac firul de par mai mic, dar dupa cum vezi in poza, il rasucesc si rezolv problema.
cel mai bine e sa faci 1 forfat sa pui poza cu el si iti zic baietii ce e bine si ce nu, pentru ca daca faci 4 forfaturi cum ai facut tu si sunt toate gresite degeaba le-ai facut si ai pierdut si firul, varnisul. cum spunea si magic, daca vrei ca montura sa iti functioneze corect e bine sa decojesti firul, de asemenea nu stiu ce fir folosesti, dar pare de cel putin de 25 lb, eu unu folosesc fir de 15 lb, fara camasa, matasos si foarte moale, pentru ca finetea e obligatorie primavara. daca le vrei pt la vara e corect sa folosesti fir de 25 lb, oricum sunt baieti pe forum cu experienta mai mare care pot sa iti dea detalii despre cum sa faci.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Re: Marimea carligului - este sau nu potrivita?

Mesaj de mihasca_doru »

bai frate m-ai inebunit cu "n-au varnis la magazinul de peste" ,da la ce magazin te duci tu sa-ti cumperi varnis la non-stop sau la sex-shop...:))) glumesc.....eu folosesc de multe ori bucatele din anti tangle korda sunt bune.dar,intrebare referitor la prima poza,daca omu ti-a zis ca varnisul ala ii prea lung,tu ii raspunzi ca ai fost la magazin si nu au varnisuri :lol: :lol: :lol:,tati iei o foarfeca si il tai ala pe jumatate nu trebuie sa cumperi altul "de la magazinul de peste" sau poti sa-l numesti magazinul LUI PESTE daca nu au varnisuri,acum mie o sa-mi spui ca ai fost la magazinul de peste si nu ai gasit foarfeca sa tai varnisul :lol: :lol: :lol: :lol: ... iar referitor la tubul termo nu are ce cauta in loc de varnis,ala se foloseste la altceva!!!!!
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Avatar utilizator
Costel Jambu
Mesaje: 149
Membru din: Vin Ian 07, 2011 17:40
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Marimea carligului - este sau nu potrivita?

Mesaj de Costel Jambu »

In primul rand scoti camasa de pe fir circa 15-20 cm inainte de a incepe toata treaba. Pui un opritor( bun cel folosit la stationar) pe firul fara camasa, capatul decojit. Faci bucla unde vine stopper-ul pentru bile(sau porumb in cazul tau).Pui pe fir cele 2-3 boabe de porumb cu ajutorul crosetei si apoi stopper-ul.Tragi oritorul pana in boabele de porumb, fixandu-le. Din capatul celalat introduci tubul de silicon de cca 2-3 mm. Tubul de silicon este acelasi cu cel care se pune pe tijele plutelor pentru stationar.Eu le folosesc pe cele de la Maros(foarte bune). Varnesul (sau anoul) trebuie fixat aproximativ in dreptul spinului carligului. Urmeaza carligul, firul intrand din exteriorul ochetului carligului.Introduci carligul prin opritor si incepi nodul fara nod (se face tot pe firul decojit), cu 7-8 spire dus si 3 inapoi si treci firul, la fel ca in prima faza, tot prin spatele ochetului spre interiorul carligului. Grija mare la distanta dintre carlig si boabele de porumb.Cu cat momeala este mai mare (mai multe boabe de porumb sau boilies-uri mai mari) cu atat distanta dintre carlig si momeala trebuie sa fie mai mare, ajungand la cca 2 cm (sunt cazuri cand distanta poate fi mai mare). In functie de randament(rezultate) modifici aceasta distanta. Mai este varianta cu anoul in loc de varnis, care dupa parerea mea este mai buna.
In cazul in care ai inteles ce am vrut sa spun si te-am ajutat in vreun fel , ma bucur.
Numai bine.
"A ajunge prea departe" e inceputul decaderii ...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”