MELASA

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MELASA

Mesaj de soare_33 »

Imi puteti spune va rog cata melasa se foloseste la 4 kg de porumb sau cum e mai indicat sa dizolvam 1 litru melasa cu 250 cl de CSL si restul apa pana se acopera boabele de porumb......
PS: DAU O BERE ......... pe balta :P
LogiCarp Team

Avatar utilizator
rdr
Mesaje: 566
Membru din: Lun Ian 23, 2012 15:23
Puncte: 0
Localitate: Teleorman

Re: MELASA

Mesaj de rdr »

soare_33 scrie:Imi puteti spune va rog cata melasa se foloseste la 4 kg de porumb sau cum e mai indicat sa dizolvam 1 litru melasa cu 250 cl de CSL si restul apa pana se acopera boabele de porumb......
PS: DAU O BERE ......... pe balta :P
50-60ml/kg melasa :wink:

george n
Mesaje: 43
Membru din: Vin Ian 25, 2013 23:42

Re: MELASA

Mesaj de george n »

am facut si eu zilele acestea o ``melasa`` din suc de sfecla rosie. a iesit suuuuper. 2 lingurite la partea lichida pentru 1 kg de mix, ii da o culoare ceva de vis.

cata79
Mesaje: 280
Membru din: Mie Iul 07, 2010 17:48
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: MELASA

Mesaj de cata79 »

george n scrie:am facut si eu zilele acestea o ``melasa`` din suc de sfecla rosie. a iesit suuuuper. 2 lingurite la partea lichida pentru 1 kg de mix, ii da o culoare ceva de vis.
imi zice si mie cineva cum se prepara

george n
Mesaje: 43
Membru din: Vin Ian 25, 2013 23:42

Re: MELASA

Mesaj de george n »

eu am luat de la supermarket 3 sfecle rosii. le-am spalat, feliat si apoi in storcatoru de suc cu ele(cel prin centrifugare) sucul rezultat l-am pus intr-o oala pe un foc mic. si o stat pana o iesit pasta da mai subtire si foarte inchisa la culoare. cu restu, cu pulpa ce poti sa faci, o pui la cuptor pe o foaie de copt dar cutoru nu mai mult de 100 (ar fi indicat cu ventilatie) pulpa uscata o poti folosi la bile, mai ales la solubile ca se rehidrateaza si arata ca niste viermisori mici si rosii. spor la treaba.

ps. am gustat melasa rezultata si avea un gust placut, dulceag.

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MELASA

Mesaj de soare_33 »

am facut si eu melasa (homemade), dar din pacate sa zahirisit.....am fiert borcanul cu melasa in apa calda ca sa se topeasca, dar fara efect sa topit si cand sa racit sa zahirist iara, e normal sa se faca asa sau am facut eu ceva gresit?
LogiCarp Team

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: MELASA

Mesaj de silviu_ms »

probabil ai gresit undeva la preparare nu ar fi trebit sa se recristalizeze, am citi undeva ca se mai poate pune un pic de acidifiant sare de lamaie sau otel in cantitati mici care ar favoriza conservarea pe termen lung
am sa incerc si eu in curanad sa vad ce iese
spor :wink:

CimpoeruM
Mesaje: 328
Membru din: Lun Noi 21, 2011 6:25
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: MELASA

Mesaj de CimpoeruM »

nu fi secretos,spune cat otel pui in combinatie :mrgreen: :mrgreen:

CimpoeruM
Mesaje: 328
Membru din: Lun Noi 21, 2011 6:25
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: MELASA

Mesaj de CimpoeruM »

:?: :?: :?:

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MELASA

Mesaj de soare_33 »

silviu_ms scrie:probabil ai gresit undeva la preparare nu ar fi trebit sa se recristalizeze, am citi undeva ca se mai poate pune un pic de acidifiant sare de lamaie sau otel in cantitati mici care ar favoriza conservarea pe termen lung
am sa incerc si eu in curanad sa vad ce iese
spor :wink:
mmmmmmmmmmda, problema cea mai mare este ca melasa am facut-o acum 2 saptamani asa ca nu vad cu ce m-ar fi ajutat oteltul sau sarea de lamaie in cazul de fata, poate pe termen lung da, dar...........dupa doua saptamani sa se zahariseasca, la naiba...... :cry:
LogiCarp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”